Решение по дело №215/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260010
Дата: 18 август 2020 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Ангелина Йоргакиева Лазарова
Дело: 20203000600215
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 260010/18.08.         Година  2020                  Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският апелативен съд                                        Наказателно отделение

На шести август                                                Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Димитрова

                            ЧЛЕНОВЕ: Ангелина Лазарова

Георги Грънчев

 

Секретар Соня Дичева

Прокурор Светла Курновска

като разгледа докладваното от съдия Лазарова

ВНОХД № 215 по описа на съда за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

 Производството пред въззивния съд е за проверка на присъда № 7 от 29.05.2020 г., постановена по НОХД № 69/19 г. на Окръжен съд Шумен, с която подс. М.К.П. бил признат за виновен в извършено престъпление по чл. 343, ал. 4, вр. чл. 343, ал. 3, предл. ІІ, б. „б”, предл. І, вр. ал. 1, б. “б” и б. „в” от НК, за което му било наложено наказание лишаване от свобода за срок от 3 години, отложено на основание чл.66 ал.1 от НК с изпитателен срок от 5, както и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 години. Съдът се разпоредил с веществените доказателства и възложил на подсъдимия направените по делото разноски.

Делото във въззивния съд е образувано по протест на прокурор при ВОП и жалба на частните обвинители Перови и И., и на защитника на подсъдимия.

Прокурорът счита, че в частта на наложеното на подсъдимия наказание присъдата е неправилна и явно несправедлива, като иска изменението й с увеличаване на наказанието.

Във въззивната жалба на частните обвинители Перови и И. чрез техния повереник, се претендира увеличаване на всяко от наложените наказания до размер от по десет години.

Защитникът на подсъдимия – адв. М. Р., обжалва присъдата, като я счита за незаконосъобразна, необоснована, постановена при допуснати съществени процесуални нарушения, с явно несправедливи наказания. Иска се отмяна на присъдата и връщане за ново разглеждане на ШОС, изменение на присъдата с намаляване на наложените наказания до размер от по две години.

Протестът и жалбите се поддържат пред въззивната инстанция, съответно от прокурора при ВАпП, повереника адв. В. Н. и защитниците адв. М. Р. и Н. В..

В последната си дума подс. П. иска произнасяне в съответствие с позицията на защитниците си.

 

Съставът на въззивния съд, след като се запозна с материалите по делото, счита че в хода на първоинстанционното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които не могат да бъдат отстранени от настоящата инстанция и съставляват основания за отмяна на постановената присъда.

Доколкото на 11.07.2019г. е прието за настъпило основание за промяна на съдебния състав и разглежданото съдебно производство е започнало отново, вниманието на въззивният състав е насочено към последвалите процесуални нарушения.

 

І.Нарушения по чл. 348 ал. 3 т. 1 от НПК.

 

1.В разпореждането си № 247/19.07.2019г. съдията-докладчик е насрочил разпоредително заседание на 11.09.2019г., като в мотивите си е посочил, че делото се разглежда по диференцираната процедура по чл. 371 т. 1 от НПК.

На този етап становища на страните по процесуалния ред не са били изслушани и съдът е излязъл извън правомощията си, доколкото не е било налице надлежно съгласие по прилагане на съкратено съдебно следствие по чл. 371 т. 1 от НПК.

С разпореждане № 274/10.09.2019г. заместник председател на отделението поради заболяване на докладчика е пренасрочил делото за „друга дата“, без да бъде конкретизирана, с ново призоваване на страните.

Вместо само да определи дата за заседанието, в разпореждане № 355/09.12.2019г. съдията-докладчик е възпроизвел съдържанието на разпореждането си № 247/19.07.2019г., насрочил разпоредително заседание на 05.02.2020г., вкл. и относно предопределяне процесуалния ход на делото независимо от отсъствието на необходимата за процедурата по чл. 371 т. 1 от НПК воля на страните.

 

2. В разпоредителното заседание на 05.02.2020г. съдът е започнал разглеждането на делото, като:

- не е била докладвана молбата на пострадалите Паринкови и синът им Кирилов от 03.02.2020г., че са в тежко финансово състояние и не могат да дойдат, за да участват в делото. Същите са свидетели по делото и имат правото по чл. 122 ал. 1 от ННПК да им бъдат заплатени разноските, направени за явяване по делото. Съдът не е разяснил това в призовките до тях.

Съдът е дал ход на делото без да коментира причината за неявяването на пострадалите, от значение по чл. 247 в ал. 2 от НПК.

В следващо с.з. на 11.03.2020г. е била представена докладна от РИ, видно от която свидетелите нямат финансовата възможност да се явят пред съда. Без да съобрази задължението си да поеме разноските за път на свидетелите, съдът е наложил глоба от по 100 лв. на свидетелите (впоследствие отменена без мотиви на в края на с.з. от 27.05.2020г.).

 

-С определението си съдът намерил, че са налице условията за разглеждане на делото по чл. 371 т. 1 от НПК, но не уточнил по отношение на кои доказателствени източници.

На следващо място, провеждането на процедурата по чл. 371 т. 1 от НПК изисква съдът да прецени дали съответните действия по разследването са извършени при условията и реда, предвидени в НПК – чл. 372 ал. 3 от НПК, а такива съображения не са изложени.

Без ясно поставена рамка на съкратеното съдебно следствие, страните не са имали възможност да разберат границите на доказателствените материали от ДП, които ще бъдат ползвани в съдебното производство. Прочитането по чл. 283 от НПК, в края на следствието на 28.05.2020г. е било поискано от адв. М. Р.. Едва тогава съдът е изброил свидетелските показания и експертните заключения, за които е счел, че е налице съгласие. Тези източници са били прочетени още един път, когато съдът е решил да приобщи материалите по ДП том по том.

 

          -В определението е прието, че не са налице условия за привличане на резервен съдебен заседател, а такъв е участвал.

 

          -Съдът е дал ход на съдебното следствие и дал думата на прокурора да докладва диспозитива на обвинителния акт, без да се съобрази с промените в чл. 276 ал. 1 и 2 от НПК от м.01.2019г. с ДВ бр. 7/2019г.

          Следвало е съдът да докладва основанията за образуване на съдебното производство, а прокурорът да изложи обстоятелствата по обвинението.

 

          3. В с.з. от 27.05.2020г.:

          - Пред съда се е явил пострадалият Димчо Димитров с упълномощения от него адв. Василев.

Без пострадалият да е конституиран в процеса като частен обвинител или граждански ищец, неговият процесуален представител е допуснат от съда до участие в хода на съдебното следствие, представил писмени доказателства, които са били приети от съда. В хода на съдебните прения на 28.05.2020г. съдът е дал възможност на адв. Василев, в качеството на „защитник на пострадалото лице Димитров Димитров“, да пледира и той е изразил позиция по вината и наказанието на подсъдимия – „и 5 години са му малко“.

Така съставът на ШОС е допуснал изключително грубо нарушение – позволил е в границите на процесуалните права на частен обвинител, да участва неконституирано в преклузивния срок лице. Съдебната практика е разглеждала подобни казуси и винаги е било приемано, че това нарушение е засегнало съществено правото на защита на подсъдимия.

Поради изложеното Д. Димитров и адв. Василев не бяха призовани за участие във въззивното производство.

 

          -Явявайки се пред съда на 27.05.2020г. Димчо Димитров не е бил разпитан като свидетел, независимо, че има това качество и с.з. е приключило сравнително рано - в 13.34ч. В края на заседанието след съвещание съдът е взел решение да бъдат прочетени показанията на неявилите се „днес“ свидетели, а свид. Д. Димитров е бил в залата и е могъл да бъде разпитан, тъй като в протокола не е отразено да е напуснал с.з.

На следващия ден, 28.05.2020г., Д. Димитров не се е явил и неговите показания от ДП са били прочетени на основание чл. 281 ал. 1 т. 5 от НПК.

 

-От 27.05.2020г. съдът отложил делото за следващия ден – без да посочи никакво основание за отлагане.

Взетото решение е следвало да се доведе до знанието на частните обвинители и техния повереник и видно от списъка на лицата за призоваване, това е станало по телефона и чрез повереника. Страните и техният процесуален представител обективно са били затруднени да организират пътуване и участие в с.з. на 28.05.2020г. Те не са се явили, а правото им по чл. 79 от НПК е било засегнато.

 

С оглед на изложените съображения, според състава на въззивната инстанция, проведеното от ШОС съдебно следствие е дълбоко опорочено и е довело до засягане на процесуалните права на всички участвали в производството страни.

 

ІІ.Нарушение по чл. 348 ал. 3 т. 2 от НПК.

 

 Изготвените към присъдата мотиви нямат необходимото и достатъчно съдържание, което да позволи проверка на законосъобразността на взетите решения. Нещо повече, те не съдържат собствен прочит на доказателствата по делото, тъй като представляват копиране и прехвърляне на съдържанието на обвинителния акт, ведно с подчертаванията на определени изрази, със смекчаващите и отегчаващите обстоятелства. В рамките на един месец от обявяване на присъдата на 29.05.2020г. до 29.06.2020г., в процеса на изготвяне на мотивите, съдът е форматирал и подравнил изложението, посочил е, че проведената процедура е по чл. 371 т. 2 от НПК, допълнил е две смекчаващи обстоятелства, прехвърлил съдържанието на присъдата в частта на наложените наказания и отразил, че подсъдимия са възложени разноските. Пропуснал е да отрази, че с присъдата се е произнесъл по веществените доказателства.

Налице е нарушение по чл. 305 ал. 3 от НПК. Напълно отсъстват изводи от правна страна и изводи по определяне на наказанията. Съдът не е отговорил на нито едно от многобройните възражения на страните, особено на защитниците на подсъдимия.

Основателни са упреците на прокурорът от въззивната прокуратура и на защитата пред настоящата инстанция. Налице е липса на мотиви, независимо от наименованите по този начин 6 страници.

Смисълът на мотивите е да се разясни на каква фактическа основа и с какви съображения е достигнато до съответното решение. Изложеното от фактическа, аналитична и правна страна обосновава извод, че ШОС не е изпълнил задължението да изготви мотивите към присъдата в съответствие с дължимите стандарти. С оглед трайната и непротиворечива практика на ВКС – подобен недостатък категорично ограничава процесуалните права на всички участващи в производството страни.

 

ІІІ.Нарушение по чл. 348 ал. 3 т. 3 от НПК.

 

С коментираните разпореждания № 247/19.07.2019г. и № 355/09.12.2019г. съдията – докладчик е призовал резервен съдебен заседател. Видно от протоколите, като такъв е участвала Е. Маринова, независимо, че в определението на съда от 05.02.2020г. не са били установени условия за привличането на резервен съдебен заседател.

Нещо повече, протоколното определение от 05.02.2019г. (стр. 8 от протокола) е подписано от четиричленен състав на съда – председател и трима съдебни заседатели. Такъв е съставът на съда, подписал и постановената по делото присъда (л. 384 от НОХД № 69/2019г. на ШОС).

По чл. 28 ал. 1 т. 2 от НПК производството е следвало да бъде разгледано от съдия и двама съдебни заседатели.

На основание чл. 260 ал. 2 от НПК резервният съдебен заседател присъства при разглеждане на делото с права на член на състава, освен правото да взема участие в съвещанията и в решаване на въпросите по делото.

С оглед поставените по протокола и присъдата подписи, резервният съдебен заседател Маринова е била допусната до участие в производството, съвещанията и произнасянията на съда, в нарушение на забраната по чл. 260 ал. 2 от НПК.

Налице е разглеждане на делото и постановяване на присъдата от незаконен състав.

 

Допуснатите нарушения са съществени и неотстраними във въззивното производство, поради което присъдата следва да бъде отменена, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на съда.

 

          По изложените съображения и на основание чл. 334 т. 1 вр. чл. 335 ал. 2 вр. чл. 348 ал. 3 т. 1, 2 и 3 от НПК, въззивният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ присъда № 7, постановена на 29.05.2020г. по НОХД № 69/19г. на Окръжен съд гр. Шумен, и

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: