Решение по дело №561/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 260010
Дата: 19 януари 2021 г. (в сила от 11 февруари 2021 г.)
Съдия: Марина Трифонова Цветкова
Дело: 20191870200561
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 6

 

гр. Самоков,  21.01.2021г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

САМОКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,втори състав,в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и осми юли две хиляди и двадесета година, в състав:

                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИНА ТРИФОНОВА   

 

при секретаря Параскева Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД дело № 561/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното:

 

В.Г. ***, е обжалвал наказателно постановление № 19-0338-0005../26.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР София, РУ-Самоков ,с искане за отмяната му като неправилно и незаконосъобразно ,постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон, при непълнота на доказателствата и неизяснена фактическа обстановка.Поддържа се,че атакуваното наказателно постановление не отговаря на изискванията на закона.Жалбоподателят твърди,че не е извършил нарушението ,за което му е съставен акт и издадено наказателно постановление.Поддържа се, че допуснатите процесуални нарушения са съществени,довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя. Иска се изцяло да бъде отменено обжалваното наказателно постановление.

 В с.з. адв.Карабонева-пълномощник на жалбоподателя поддържа жалбата и моли съда да отмени обжалваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно.

         Административно-наказващият орган не се представлява и не взема становище по жалбата.

         Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, съобразно доводите на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

         С обжалваното наказателно постановление № 19-0338-0005../26.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР София, РУ-Самоков на В.Г.К. *** му е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца на основание чл.174,ал.1,т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ за извършено нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП затова ,че на 13.02.2019 год. около 22.45 часа в гр.Самоков ,на ул.”Отец Паисий” срещу денонощен магазин  жалбоподателят В.Г.К.,при извършена проверка от органите на КАТ , е управлявал лек автомобил марка „Ф.К.”,с рег.№ С. .... В.,собственост на Т.Л.Д.с концентрация на алкохол в кръвта ,изпробван с техническо средство дрегер-алкотест 7510 ARBA 0059,калиброван до месец 05.2019 год.,като уредът е отчел положителен резултат от 1,16 промила алкохол в издишвания въздух.Проба № 1678.На нарушителя е издаден талон за медицинско изследване № 0020901,в който е отразено ,че водачът приема показанията на дрегера и не е дал кръв.

Наказателното постановление е издадено въз основа на акт № 027539/13.02.2019 год. за установяване на административно нарушение от С.Г.Н.младши автоконтрольор при РУ-Самоков.Актът е съставен в присъствието на един свидетел-Х.Г.А.. Актът е предявен лично на нарушителя,който го е подписал.Констатациите в АУАН са идентични с отразените в НП.

По делото са разпитани свидетелите С.Г.Н. и Х. и Х.Г.А.,показанията на които потвърждават констатациите в АУАН и наказателното постановление.

В показанията си водения от жалбоподателя свидетел Н.Л.Г. твърди,че преди година и половина с жалбоподателя ,с когото се познавали от деца били на гости в приятелско семейство в гр.Самоков.Като си тръгнали към с.Д. ,се отбили до денонощния магазин свидетелят да си купи цигари ,бира и други неща.Забавил се около 10 минути.Излизайки навън видял полицейски патрул.В. бил до автомобила отвън,а контролните органи по КАТ му съставяли акт. Свидетелят твърди, че той е управлявал автомобила.Опитал се да обясни това на полицаите ,но те не го изслушали.След проверката управлявал автомобила и заедно с жалбоподателя се прибрали в с.Д.. 

По делото е приложен талон за медицинско изследване № 0020901, издаден на В.Г.К. ,в който е отразено ,че водачът приема показанията на дрегера и не е дал кръв.Дрегерът е отчел положителен резултат промила алкохол в издишвания въздух.

         При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните изводи от правна страна:

Жалбата е допустима ,подадена от легитимирано лице против подлежащо на обжалване пред РС–Самоков наказателно постановление /НП/.Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

В административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, които да са довели до нарушаване на правото на защита на наказаното лице.Съставеният срещу жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ съдържа всички реквизити, установени в чл. 42 от ЗАНН и е съставен в съответствие с чл. 40, ал. 1 и чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. За така установеното нарушение на Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ против жалбоподателя е издадено НП в законоустановения срок от компетентен орган.НП не съдържа нови фактически обстоятелства, против които в административно-наказателното производство наказаното лице да не е могло да се защитава.

След служебно извършена проверка съдът констатира,че при издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила-както актът за установяване на административното нарушение,така и наказателното постановление са съставени в съответствие с изискванията на чл.42 ,съотв. на чл.57 от ЗАНН и при спазване на правилата за установяване на административното нарушение и налагане на наказанието ,установени в раздел ІІ-ІV от ЗАНН.

По същество от събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че на 13.02.2019 г., около 22.45 ч., в гр. Самоков, на ул.”Отец Паисий”,срещу денонощен магазин, жалбоподателят е управлявал моторно превозно средство лек автомобил марка „Ф.К.”, рег.№ С. ....В., с концентрация на алкохол в кръвта 1,16 на хиляда, установена с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а именно с дрегер "Алкотест 7510"с фабр. № ARВА 0059, технически годно за употреба до м. май 2019 г. На нарушителя е издаден талон за медицинско изследване № 0020901,в който е отразено ,че водачът приема показанията на дрегера и не е дал кръв.

 Тези обстоятелства се установяват от съвкупната преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства – показания на свидетеля С.Г.Н.-актосъставител, на длъжност "мл. автоконтрольор" в РУ – Самоков, Х.Г.А.-свидетел при констатиране на нарушението и при съставяне на АУАН, талон за медицинско изследване с бланков номер 0020901.

Актът за установяване на административно нарушение срещу жалбоподателя е редовно съставен, поради което съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП той се ползва с презумптивна доказателствена сила за посочените в него обстоятелства.В тази връзка следва да се отбележи, че с оглед мотивите към т. 7 от ППВС № 10/1973 г. неговите постановки не засягат презумптивната доказателствена сила на акт за установяване на административно нарушение ,ако тя е установена със закон, какъвто е случаят с влязлата в сила по-късно специална разпоредба на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. Посочените в АУАН обстоятелства не се опровергават от други кредитирани от съда доказателства, а напротив – потвърждават се от показанията на свидетелите Н. и А. и от вече посочените писмени доказателства.Показанията на свидетелите напълно кореспондират с АУАН, от чието съдържание се установяват конкретно всички обстоятелства, които са релевантни за съставомерността на деянието на жалбоподателя ,за което е издадено обжалваното наказателно постановление и за които обстоятелства АУАН, както вече се посочи, има презумптивна доказателствена сила.Съдът не кредитира показанията на свидетеля Н.Л.Г., тъй като ги намира за недостоверни и некореспондиращи със събрания по делото доказателствен материал.

Доказателствата по делото сочат, че с действията си жалбоподателят В.Г.К. е осъществил от субективна и обективна страна състава на вмененото му административно нарушение, тъй като на процесната дата и място е управлявал конкретното МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0, 5 на хиляда, а именно 1,16 промила, установена с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а именно с дрегер "Алкотест 7510"с фабр. № ARВА 0059.С описаните действия жалбоподателят несъмнено е извършил нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, която разпоредба забранява на водач на ППС да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози. В конкретния случай са налице достатъчно доказателства, които да обосноват извод за наличие на виновно извършено административно нарушение именно от жалбоподателя В.К.. Както съдът посочи по-горе, съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП  редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.Следователно в тежест на жалбоподателя е да докаже възраженията си срещу фактическите констатации в АУАН.В този насока жалбоподателят не успя да проведе успешно доказване. Ангажираните доказателства не опровергаха залегналите в АУАН и НП констатации и в този смисъл същите имат обвързваща доказателствена сила за съда.

Съгласно разпоредбата на чл.174,ал.1 от ЗДвП/ в редакцията към 13.02.2019 г./-Наказва се с лишаване от право да управлява МПС за срок от месеца 12 месеца и глоба до 1000 лева ,който управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително,установено с медицинско изследване и/или с техническо средство ,определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух.Санкцията за нарушението е определена в твърд размер -1000 лева и не са налице основания за нейното изменение.

Посоченото в НП отнемане на контролни точки настъпва при влизане в законна сила на издаденото НП, и не подлежи на съдебен контрол.Но с оглед правното основание за тяхното отнемане съдът намира, че правилно и в съответствие с разпоредбата на Наредба Із-2539 на МВР за определяне максималния размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение (Загл. изм. - ДВ, бр. 26 от 2018 г., в сила от 23.03.2018 г.), АНО е посочил, че за нарушението следва да се отнемат 10 контролни точки, тъй като съгласно чл. 6, ал. 1, т. 1 от посочената наредба "за нарушения на Закона за движението по пътищата на водачите на МПС се отнемат контролни точки, както следва: 1. за управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0, 5 на хиляда до 1, 2 на хиляда включително, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух (чл. 174, ал. 1 ЗДвП) – 10 контролни точки".

По изложените съображения, съдът намира, че обжалваното НП е правилно и законосъобразно, и следва да бъде потвърдено.

Воден от горното ,съдът

Р  Е  Ш  И :

 ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление№ 19-0338-000581/26.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР София, РУ-Самоков ,с което на В.Г.К. *** му е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца на основание чл.174,ал.1,т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ за извършено нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП .

Решението може да се обжалва в 14- дневен срок пред Административен съд – София  област от съобщаването му на страните.

        

        

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: