Определение по дело №599/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 405
Дата: 7 октомври 2019 г.
Съдия: Славейка Атанасова Костадинова
Дело: 20195001000599
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е    405

                                  гр.Пловдив, 07.10.2019г.

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, Търговско отделение, І-ви състав, в закрито заседание на…седми октомври……през…две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Славейка Костадинова

                                                            ЧЛЕНОВЕ: Катя Пенчева

                                                                                 Александър Стойчев

 

като разгледа докладваното от  съдията……...Пенчева….въззивно  търговско дело №599 по описа за 2019 година,…за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.274 и сл.от ГПК.

С определение №1617/31.07.2019г., постановено по т.д. №473/2019г. по описа на Окръжен съд Пловдив, не е приета за разглеждане насрещна искова молба вх. №21203/10.07.2019г., предявена от Т. д. „В. Р. С.“ и същата е върната на основание чл.129 ал.3 от ГПК.

Против така постановеното определение е подадена частна жалба от Т. д. „В. Р. С.“. Жалбоподателят счита обжалваното определение за неправилно и незаконосъобразно. Моли същото да бъде отменено. Изложени са подробни съображения, свеждащи се до липсата на качеството на член на сдружението на ищеца в първоинстанционното производство – Г.Й..

В постъпилия отговор от насрещната страна – Г.Й., е изразено становище за неоснователност на частната жалба.

Като се запозна с приложените към делото доказателства, Апелативният съд намира частната жалба за допустима, като подадена в срок и от легитимирана страна. Първоинстанционният съд е оставил без движение насрещната искова молба, като е предоставил срок за отстраняване на нередовностите, което процесуално действие следва да се преценява като приемане за съвместно разглеждане на насрещния иск. В този смисъл определението, с което съдът не е приел за съвместно разглеждане насрещната искова молба и е върнал същата, е подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт /т.7, б.В от ТР №1/09.12.2013г. по тълк.д. №1/2013г. на ОСГТК/. По същество частната жалба е неоснователна по следните съображения:

Производството по т.д. №473/2019г. по описа на Окръжен съд Пловдив е образувано по предявен от Г.Й.Й. срещу Т. д. „В. Р. С.“ иск по чл.25 ал.4 от ЗЮЛНЦ. В срока по чл.367 ал.4 от ГПК ответникът е предявил насрещен иск. От една страна обстоятелствената част на насрещната искова молба съдържа неяснота и тази неяснота не може да бъде преодоляна и посредством предявения петитум, който е следният: „…да се произнесете със съдебно решение по наличието на отрицателен факт, а именно липсата на членствени правоотношения с ТДВРС въз основа единствено на колективно внесен членски внос в сдружението, без индивидуална идентификация на лицата по списък и без подписи на платеца, без упълномощителни сделки и без издадени разписки за получаване на сумите, като съобразите изискванията на финансовото законодателство и международните актове“. Първоинстанционният съд е оставил насрещната искова молба без движение, като е дал указания: да се формулира допустим и ясен петитум, както и да се посочи за кое конкретно лице се желае да бъде установено, че не е член на ответното дружество. Постъпила е уточняваща молба вх.№22627/24.07.2019г., с която е заявено следното искане: „..да установите със съдебното решение факта, че не възникват на самостоятелно основание членствени правоотношения между Г.Й.Й. и ТДВРС чрез заплащане на членски внос колективно по банков път чрез „обща вноска бележка“ с вносител едно и също лице без наличие на упълномощителни сделки и по списъци на лица без издател и подпис на лицето, получило членския внос, непредставени пред банката, а внасянето на членски внос в ТДВРС следва да е единствено индивидуален акт на лицето чрез индивидуална идентификация на вносителя, който претендира членствени правоотношения, за да породи правен ефект, съобразно финансовото законодателство и международните актове, като се вземе предвид разпоредбата на чл. 13, ал.1, т.5 и ал. 3 от Устав на ТДВРС“.

При така повторно формулираното искане, съдържащо се в молба вх. №22627/24.07.2019г., констатацията на първоинстанционния съд, че не са изпълнени дадените указания и не е отстранена нередовността на исковата молба, е правилна. Правилна е и преценката на съда, че не е осъществена нито една от хипотезите на чл.124 ал.1 и ал.4 от ГПК, обусловени от наличието на правен интерес, ясни и конкретни обстоятелства, от които да се изведе този правен интерес, съответно – съответстващ на тези обстоятелства и ясно формулиран петитум. За да даде съдът дължимата защита и санкция в рамките на предмета, с който е сезиран, този предмет – претендирано или отричано от ищеца право, следва да е индивидуализиран чрез основание и петитум. Съгласно чл.211 ал.1, изр. първо от ГПК, предявяването на насрещния иск става по правилата на предявяване на иск. А за да е надлежно упражнено правото на иск, на изложените в исковата молба фактически обстоятелства, следва да съответства обективираната в петитума търсена защита. С оглед диспозитивното начало, визирано в чл.6 ал.1 и ал.2 от ГПК, предметът на делото, както и видът търсена защита, не биха могли да бъдат подменени или променени от съда. Ето защо, след като първоинстанционният съд правилно е оставил без движение насрещната искова молба, дал е точни указания в какво се състои нейната нередовност и тези указания не са изпълнени, правилно е приел, че предявената насрещна искова молба не следва да бъде приета за разглеждане и е върнал същата.

По изложените съображения частната жалба се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, а определението – предмет на въззивната жалба, следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, Пловдивският апелативен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №1617/31.07.2019г., постановено по т.д. №473/2019г. по описа на Окръжен съд Пловдив, с което не е приета за разглеждане насрещна искова молба вх. №21203/10.07.2019г., предявена от Т. д. „В. Р. С.“ и същата е върната на основание чл.129 ал.3 от ГПК.

Определението подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едноседмичен срок от съобщаването му.        

 

   

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: