Решение по дело №105/2020 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 260008
Дата: 5 февруари 2021 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Борислав Любомиров Чернев
Дело: 20201820200105
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2020 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

     гр.Елин Пелин, 05.02.2021 г.

 

      В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ЕЛИНПЕЛИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 1-ви състав, в публичното си заседание на осми декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВ ЧЕРНЕВ

 

при секретаря Любка Костова, като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 105  по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

В.Н.Р. ***, с ЕГН **********, е обжалвал с искане да бъде отменено изцяло Наказателно постановление № 19-1204-003686/14.01.2020г. на началник група към ОДМВР София, с-р „ПП“ ОДМВР София, респ.наложеното му със същото административно наказание:

- “глоба” в размер на 1 000.00 /хиляда/ лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от  3 месеца на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДП за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП;

- “глоба” в размер на 20.00 /двадесет / лева на основание чл.185 от ЗДП за нарушение на чл.186, ал.7 от ЗДвП.

 

В с.з. жалбата се поддържа от упълномощения от Вл.Р. адвокат.

 

Наказващият орган, редовно призован за с.з., не е изпратил представител и не е депозирал становище по жалбата.

 

РП Елин Пелин, редовно призована за с.з. , не е  изпратила представител и не е депозирано становище по жалбата.

 

 В показанията си св. В. твърди, че има спомен за случая. Имало голямо задръстване от автомобили на автомагистралата  и автомобила на жалбfподателя се движел в аварийната лента. Автомобилът бил пълен с пътници, но свидетелят не си спомня конкретно какви лица са пътували в колата. Няма спомен  дали е разяснил на водача случаите,  когато може да престоява в аварийната лента. Няма спомен водачът да е дава някакви обяснения  във връзка с нарушението отразено в  акта, но ако е имало такива, то те  трябва  да  са посочени  в  АУАН.

От показанията на св. Г. е видно, че   си спомня случая. Тогава били назначени по план, на 29-30 км на магистрала „Хемус“, да не  пропускат движение в аварийната лента. На магистралата се образувала „ тапа“ и се наложило съвместно с  друг  егип да осъществяват контрол  за недопускане движение в аварийна лента. Водачът се движел в аварийната лента, за което  бил спрян и проверен. Не изтъкнал причина, здравословна или техническа, поради която  използвал тази лента, поради което му съставил АУАН. Спомня си, че  в автомобила на този водач  имало малко дете. Водачът се държал  много дисциплинирано при поверката  и по никакъв начин  не възпрепятствал и не се е опитвал да осуети проверката.

 

В показанията си св.С. твърди, че пътували цялото семейство – тя, съпруга й / жалбоподателя Вл.Р./ и двете им деца. Едното  им дете било на 1 годинка , а другото на 9. В един момент  малкото дете повърнало, заплакало и се задавило. Паникьосали се и се притеснили. Тогава  мъжът й решил да отбият през  прохода „В.“, но тъй като имало   „тапа“ от коли, преминали в аварийната лента. Спрели ги на самата магистрала преди „витиня“, като полицаите съставили на съпруга й  акт за това, че  е бил в аварийна лента Не е присъствала при разговора  проведен между мъжа й и служителите на   КАТ, тъй като през цялото време била при  детето. Имало  спрени и   много други коли. След това ги ескортирани до гр. Е. П. , където поради незаплатена глоба с фиш, извършили плащането, след което купили от града лекарство за детето и продължили  обратно към магистралата.

 

По делото е приета изпратената в цялост с придружителното писмо по чл.60, ал.2  ЗАНН административнонаказателна преписка. Приети са и медицинска бележка амб. № 1171/21.12.2019г. на името на С.В. Р. на 1г. и 3 месеца, изд. от „ Д-р Б.-М Б.“ ЕООД-гр. Г., както и извадка от медицински журнал   от дата 23.12.2019 година с отразени в същия  под № 1182 имената на  С. Вл. Р..

 

След като обсъди събраните по делото доказателства съдът намира следното:

На 21.12.2019г., около 13.10 ч. по АМ“Хемус“,района на 29-ти км в посока на движение гр. София-гр. Варна жалбоподателят е управлявал  л.а. „Субаро“ с ДК№СВ …. КВ в лентата за  принудително спиране, след като  малкото му дете – С. Р. проявила здравословен проблем изразяващ се в повръщане и давене. Факта на движение на водача в лентата за принудително спиране е възприет и от  свидетелите  Г. и В., които били назначен състав  за контрол  на магистралния участък за недопускане движение   на  МПС в  аварийната лента. Жалбоподателя бил спрян  от полицейските служители и му извършена проверка, след което съставили  АУАН на Вл.Р. за нарушениет на чл.58, т.3 от ЗДвП. Водачът не дал обяснения във връзка с констатираното от полицейските служители нарушение, но последните установили още, че водачът  не бил заплатил  глоба  с фиш, поради което  отразили в акта и  извършено от жалбоподателя нарушение на чл.186, ал.7 от ЗДвП. След това  съпроводили водача до гр. Елин Пелин, за да си заплати глобата по фиша. Жалбоподателят  заплатил глобата. Закупили и лекарство за детето, след което се върнали обратно към магистралата.

Така изложената по-горе фактическа обстановка кореспондира със събраните в процеса доказателства. Но същата не кореспондира с реквизитите по чл.42,т.4 от  ЗАНН, възприети със съставения АУАН №463705/21.12.2019г.. Установените в настоящия процес  факти препятстват  подвеждането на жалбоподателя  към административнонаказателна отговорност  за нарушение на чл.58,т.3 ЗДвП . Това е така, тъй като цитираната норма забранява на водачите да се движат или спират в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача  или пътниците в превозното средство. Доказателствата по делото сочат, че движението на процесното МПС управлявано от жалбоподателя не е извършено в нарушение на цитираната разпоредба, предвид здравословния проблем  на едното от децата превозвани в автомобила на жалбоподателя / С. Р. на 1г.и 3 месеца /.  В тази врзъка доказателствата сочат , че детето към 21.12.2019г.  е било с остра вирусна инфекция /ОВИ/, като  състоянието на детето е проследено и към дата 23.12.2019 година / вж. мед. бел. амб. № 1117/21.12.19г. и извадка от бедицински журнал за периода 18-23.12.2019г../.

Следва да се отбележи също, че поради наличието на т.нар. „тапа“ в процесния участък от магистралата /вж. показанията на св. В. , С. и Г. / , за жалбоподателя  не е съществувала друга възможност  да осъществи по-бързото  превозване на детото си, с оглед  здравословния му проблем, което обяснава движението на управлявания от него автомобил в  лентата за принудително спиране в посока към разклона за „В.“.

По отношение на второто  визирано в АУАН и  в НП нарушение, а именно „ нарушение на чл.186, ал.7 от ЗДвП“ следва да е  отбележи, че цитираната норма не съдържа белези на административно нарушение.Същата не въвежда конкретно изискване към жалбоподателя , като адресат на закона, тъй като нормата гласи: „Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране  на публичния изпълнител“. Следователно не е налице конкретно действие или бездействие от страна на жалобподателя, което да се намира в колизия с цитираната правна норма, поради което ангажираната на основание чл.185 от ЗДвП административнонаказателна отговорност на жалбоподателя не  би могла да се основава на посочената в АУАН и в НП разпоредба на чл.186, ал.7 от ЗДвП. Ето защо  и в тази част, като незаконосъобразно  обжалваното НП следва да се отмени.

 

С оглед изложените съображения наказателно постановление следва да се отмени изцяло.

 

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                                                Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 19-1204-003686/14.01.2020г. на началник група към ОДМВР София, с-р „ПП“ ОДМВР София, с което на В.Н.Р. ***, с ЕГН **********, е наложено административно наказание:

 

- “глоба” в размер на 1 000.00 /хиляда/ лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от  3 месеца на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от ЗДП за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП;

 

- “глоба” в размер на 20.00 /двадесет / лева на основание чл.185 от ЗДП за нарушение на чл.186, ал.7 от ЗДвП.

 

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд –София област в 14 - дневен срок от съобщението.                                                                               

 

                                                                                   РАЙОНЕН  СЪДИЯ: