Решение по дело №11877/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8852
Дата: 22 декември 2015 г. (в сила от 16 май 2019 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20141100111877
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 август 2014 г.

Съдържание на акта

                                         

 

                                           Р Е Ш Е Н И Е

 

                                    София, 22.12.2015 г.

 

                          В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО, 13-ти с-в , в публичното заседание на десети декември през две хиляди и  петнадесета година в състав:

 

Председател: Росен Д.

 

при секретаря С.А. като разгледа докладваното от съдия Д. гражданско дело № 11877 по описа за 2014 год., за да се произнесе, взе пред вид:

 

          Предявен e иск с пр.основание чл.226,ал.1 от Кодекса за застраховането от И.Т.Н. ЕГН: **********, с адрес *** 38 чрез адв. Н.Д.,с адрес ***-ти полуетаж, Офис №          4 против на „З.А.” АД ***, ЕИК: ********* за сумата от по 200 000 лв. -обезщетение за търпените мъки и страдания следствие смъртта на И.П.П. настъпила на 27.09.2013 г. в следствие на ПТП на 31.08.2013 год. в община Шехнище, Селски район, Полша, на път № W395, км. 8,9, ведно със законната лихва върху тази сума от 31.08.2013 год. до окончателното й изплащане .

  Чрез своя процесуален представител ищецът поддържа иска за неимуществени вреди, които твърди, че търпи в следствие смъртта на И.П.П. по вина на водача на лек автомобил “Ауди А6” с регистрационен номер ****** С. С., който автомобил е бил застрахован при ответното дружество по застраховка "Гражданска отговорност" . Твърди, че  И. П. не е негов кръвен син, но от 2000 год. се грижел за отглеждането и възпитанието му, имали много близки , семейни отношения, обич и силна привързаност.

 Молят съда да уважи предявения иск , тъй като е основателен и доказан ведно със законните последици- разноски и адвокатско възнаграждение.

          Ответникът „З.А.” АД *** чрез своя процесуален представител прави възражение за неоснователност на исковата претенция, тъй като ищеца не попада в кръга на лицата, имащи право да получат обезщетение за претърпените от тях неимуществени вреди. евентуално оспорва размера на иска като необосновано завишен. Оспорва и претенцията за лихва и претендира разноски по делото.

  Доказателствата по делото са гласни и писмени.

  Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

          Видно от Информационна бележка за ПТП, издадена от ВР Градско полицейско управление В. на 31.08.2013 г., около 04:55 ч. в община Шехнище, Селски район, Полша, на път № W395, км. 8,9 е настъпило ПТП по вина на водача на  лекия автомобил “Ауди А6” с регистрационен номер ******- С. С. , изразяваща се в липса на правоспособност за управление на автомобила и несъобразена с пътните условия скорост.При тази катастрофа тежко е ранен българския гражданин И.П.П.,роден на *** год.

От представеното Решение за прекратяване на следствие на прокурора в Районна прокуратура В. от 06.05.2014 год. се установява, че в следствие на нараняванията получени при горното ПТП на 27.09.2013 год. е настъпила смъртта на И.П.П. -пътник в горния автомобил.В тази връзка е представен и препис извлечение от акт за смърт № 1086/24.10.2013 год.

          За автомобила “Ауди А6” с регистрационен номер ****** е имало валидна застраховка „Зелена карта“ при ответното дружество –факт обявен за безспорен по реда на чл.146,ал.1,т.3 и 4 ГПК.По реда на този текст е обявено за безспорно,че между ищеца и починалия И. П. не е имало родствена връзка,а също,че последния е знаел,че водача на автомобила е бил алкохолно повлиян.

Свидетелката П. П.а /сестра на починалия И. П./ установява, че ищецът  се е грижел за брат й като за собствен син,макар да нямали биологична връзка. От 10-12 години И. Т.Н. живее с майка им Д.,имат си и тяхно дете,но ищецът се грижил за всичките като за свои деца и затова страда много от смъртта на И.П.П..

С оглед доказателствата и становищата на страните съдът намира от правна страна следното:

Съгласно 226,ал.1 КЗ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Така цитираната норма е във връзка с чл. 45 от ЗЗД. Според чл. 45 ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.

По делото няма спор,че И. П.,пътник в лек автомобил “Ауди А6” с регистрационен номер ******,   е починал на 27.09.2013 год. в следствие на получени увреждания при катастрофа настъпила в Република Полша на 31.08.2013 год. Няма спор,че за автомобила е имало валидна застраховка за гражданска отговорност „Зелена карта“ при ответното дружество ,а също,че произшествието е настъпило по вина на водача на автомобила С. С..

  Липсва обаче активна легитимация на ищеца, дотолкова доколкото той не попада в кръга на лицата имащи право на обезщетение за неимуществени вреди по реда на цитираните текстове. кръга на тези лица не е посочен изрично в Закона, но е определен изчерпателно в ППВС № 5/1959 г., ППВС № 4/1961 г. и ППВС № 2/1984 г. / ППВС и към настоящия момент продължават да бъдат субсидиарен източник на правото и разрешените с тях въпроси са задължителни за съдилищата/. право на обезщетение за неимуществени вреди имат лицата, между които от една страна и пострадалия от друга са съществували отношения, които са сходни с тези между лицата, посочени в П. № 4/1961 г. - "взетото за отглеждане и осиновяване, но още неосиновено дете". Т.е. отглеждането и намерението за осиновяване са посочени при условията на кумулативност. В конкретния случай, доколкото пострадалия вече е бил пълнолетен, възможността за осъществяване на втората кумулативна предпоставка е била преклудирана още към момента на пълнолетието, поради липса на законова възможност за осиновяване на лице навършило 18 години.

С оглед на горното съдът намира, че предявения от  И. Т.Н. иск за претърпени неимуществени вреди от смъртта на И.П.П. е НЕОСНОВАТЕЛЕн и като такъв следва да бъде отхвърлен.

  Съобразно този  изход на делото и на основание чл.78,ал.3 ГПК ищецът следва да заплати на ответника сумата от 2436 лв. - платено адвокатско възнаграждение.

Водим от горното, съдът

 

                                          Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Т.Н. ЕГН: **********, с адрес *** 38 чрез адв. Н.Д.,с адрес ***-ти полуетаж, Офис № 4  против „З.А.” АД ***, ЕИК: ********* гр. *********** иск с правно основание чл.226,ал.1 КЗ във вр. с чл.45 ЗЗД за сумата от 200 000 лв. - обезщетение за неимуществени вреди следствие смъртта на И.П.П. като неоснователен.

  ОСЪЖДА И.Т.Н. ЕГН: ********** да заплати на „З.А.” АД ***, ЕИК: ********* сумата от 2436 лв. заплатено адвокатско възнаграждение.

  РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението за изготвянето му пред САС.

 

 

       

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: