Определение по дело №450/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 514
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 11 ноември 2019 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20191400200450
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на осемнадесети октомври, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 450 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. Ц.Х.Ц., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, дал е доказателства за своето поправяне, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.Ц.Ц..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД при затвора С.М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Ц.Х.Ц. е осъден с присъда № 38/25.10.2017год. на Софийски окръжен съд, постановена по нох дело № 1/17год. по описа на същия съд за престъпление по чл. 142, ал.1 НК и по чл. 129,  ал.2 НК на общо наказание от 3 години лишаване от свобода, при първоначален режим „Строг“. Със същата присъда на основание чл. 68, ал.1 НК, съдът е постановил ефективно изтърпяване на отложеното по реда на чл. 66, ал.1 НК наказание лишаване от свобода за срок от 2 години, наложено му по НОХ дело № 617/2013год. по описа на РС Ботевград. Постановено е това наказание да се изтърпи при първоначален „Общ“ режим. Преди това същият е осъждан многократно, но не е търпял ефективни наказания лишаване от свобода.

Л.св. Ц.Ц. е започнал да търпи приведеното му по реда на чл. 68, ал.1 НК наказание от две години лишаване от свобода на 10.10.2018год., като до момента е изтърпял фактически 1 година и 8 дни, от работа 2 месеца и 13 дни, или общо изтърпяно 1 година, 2 месеца и 21 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 9 месеца и 9 дни.

При това положение, осъденият Ц. към момента е изтърпял фактически повече от половината от търпяното наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.  След изтърпяване на това наказание, същият следва да търпи и наказанието от три години лишаване от свобода, при първоначален „Строг“ режим, наложено му по НОХ дело № 1/2017год. на ОС София.

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив  е в средни граници със стойност от 59 точки. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е висок и се определя от характера на извършеното правонарушение. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода и за служителите на затвора е нисък. С оглед констатираните дефицитни зони при осъдения Ц., като цели и задачи в плана за изпълнение на присъдата са заложени: промяна в отношението към правонарушението; промяна в начина на живот и уменията за мислене.

Междинна оценка на рисковете е изготвена, като същата не отчита промяна в рисковете – рискът от рецидив запазва средните си стойности с 59 точки, а риска от вреди за обществото запазва високите си стойности.

През изтеклия период от време в условията на затвора, всички рискове от рецидив и вреди запазват своите стойности. До момента л.св. Цв. Ц. спазва реда и дисциплината, не създава проблеми на служителите от НОС и администрацията на затвора. Няма наложени дисциплинарни наказания.

Завършил е успешно ограмотителен курс „Начално обучение в компютърни умения“. От 01.04.2019год. е включен в трудова дейност по чл. 80 от ЗИНЗС, която продължава да извършва и към момента. Налице са положителни резултати в индивидуалната и групова работа, но засега няма стабилност и постоянство, а по скоро моментно положително поведение. Награждаван е общо три пъти.

Изпълнението на плана на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с л.св. Ц.. Отношението му към плана е отчасти положително, като се отчита факта, че е започнал да проявява активност, но плана все още не е изпълнен в пълен обем. Заложените в него цели все още не са постигнати, като е необходимо включването му в корекционни програми, свързани с нагласите му към правонарушението и уменията му за мислене.

Необходимо е в бъдеще да продължи да се оказва възпитателно въздействие върху л.св., което би довело не само до външно съобразяване с правилата и ограниченията в затвора, а и до вътрешни убеждения: осъзнаване на причините, довели до престъплението, нанесените вреди, намиране на алтернативни и адекватни начини за решаване на проблеми, конфликтни ситуации и др.

Въпреки, че л.св. Ц. е започнал да осъзнава какви дефицити има, то показания стремеж да ги промени остава само на думи и като добро пожелание. Именно поради това е препоръчително процеса на ресоциализация да продължи в условията на затвора, тъй като все още не е преминал през всички етапи на пенитенциарно третиране.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. Ц.Ц. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 9 месеца и 9 дни. Рискът от вреди за обществото е с високи стойности и плана на присъдата все още не е изпълнен в пълен обем.

Съгласно чл. 441 НПК л.св. Ц. няма право да подава нова молба в срок от 6 месеца от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св.Ц.Х.Ц., роден на ***год. в гр. София, с постоянен адрес *** български гражданин, неженен, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от приведеното му по реда на чл. 68, ал.1 НК наказание лишаване от свобода за срок от две години, определено му по НОХД № 617/2013год. на РС Ботевград, с остатък 9 месеца и 9 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: