Решение по дело №889/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 октомври 2019 г. (в сила от 23 март 2020 г.)
Съдия: Андрей Живков Дечев
Дело: 20191320200889
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е № 314

 

гр. В., 17.10.2019г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

          В.ският районен съд,  4-ти наказателен състав, в публичното заседание на седемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                            Председател: Андрей Дечев

                                                         Съдебни заседатели: ………...……...…

                                                                             Членове:……...……………

при секретаря ….П. Йорданова и в присъствието на

прокурора………………………………… като разгледа докладваното от

съдията Дечев…………… НАХД № 889……

по описа………… за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното :

                                                                                                                          

          Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН по жалба, подадена от П.Т.Ф., ЕГН **********,***, против Наказателно постановление № 27-492/03.06.2019г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 229, ал. 1, във вр. с чл. 235 от Закона за здравето– „глоба“ в размер на 150 лв. за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, във вр. с чл. 81, ал. 3 от Закона за здравето.

          Жалбоподателят в жалбата си и в с.з. оспорва НП, като  заема становище да се уважи жалбата като основателна, а атакуваното наказателно постановление да се отмени като незаконосъобразно и необосновано.  Процесуалният му представител заема идентично становище в с.з. 

           Ответната страна чрез процесуалния си представител заема  становище в с. з., като от административно-наказващия орган е постъпило възражение срещу жалбата с искане да се потвърди атакуваното наказателно постановление като законосъобразно и обосновано, а жалбата да се отхвърли като неоснователна.       

           От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, Съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

            На 25.10.2018г. при извършена проверка от длъжностни лица от ИАМО е било установено, че жалбоподателят Ф. на 20.09.2018г., в качеството му на лекар специалист педиатър, извършил консултативен преглед на новороденото Александър Кременов Богомилов на 6 дни, като не е издал направление за хоспитализация, с което е прието в АУАН и НП, че е нарушил разпоредбата на  чл. 21, ал. 1 от наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, във вр. с чл. 81, ал. 3 от Закона за здравето.

           Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото гласни и писмени доказателства - показанията на свидетеля М.К.Н. и административно-наказателната преписка.

          Между така събраните доказателства няма противоречия, кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради което Съдът ги кредитира.

          Съдът, за да се произнесе, взе предвид следните съображения:          

          Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал.2 от ЗАНН от лице с правен интерес, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

          Съдът приема доводите в жалбата, в с.з. и в писмената защита от страна на жалбоподателя и процесуалния му представител за основателни. Действително нито в АУАН, нито в НП е посочено място на извършване на нарушението съгласно чл. 42, ал. 3 от ЗАНН. Свидетелят М.К.Н. твърди в показанията си в с.з., че на нарушителя е бил предявен неподписан от съставителя и свидетелите АУАН, при неспазване на разпоредбата на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН, поради което съдът счита, че случая липсва предявяване на акт, съгласно посочената законова разпоредба. В показанията си Н. твърди, че очевидец на извършването на нарушението е Кремена Богомилова  Йонова, която според Н. и от прегледа на текста на АУАН се установи, че актът не е съставен в нейно присъствие, при положение, че е било установено, че Йонова е присъствала при извършване на нарушението. Отделно от това, в АУАН е записано/л.25/, че същият е съставен в присъствието на свидетеля по връчването на акта  Татяна Петрова Иванова. С това е нарушен чл. 40, ал. 1 от ЗАНН.

          Описаните нарушения на процесуални правила са от категорията на съществените, засягащи правото на защита на нарушителя. Същите не могат да бъдат санирани чрез законосъобразното им повтаряне. Изложеното е самостоятелно основание за отмяна на НП, поради което не следва да се обсъждат доводите на страните по същество.

          В този смисъл съдът намира, че  НП е незаконосъобразно и необосновано и ще следва да бъде отменено.

          Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН В.ският районен съд

Р  Е  Ш  И :

           

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 27-492/03.06.2019г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, с което на жалбоподателя П.Т.Ф., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 229, ал. 1, във вр. с чл. 235 от Закона за здравето– „глоба“ в размер на 150 лв. за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 1 от наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, във вр. с чл. 81, ал. 3 от Закона за здравето.

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок от съобщението до страните пред Административен съд-гр. В..                                                    

 

 

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ :