Определение по дело №348/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 324
Дата: 4 май 2020 г.
Съдия: Деян Иванов Денев
Дело: 20203100600348
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2020 г.

Съдържание на акта

                                

                                                             О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                            30 04 2020 год. гр. Варна

Варненски окръжен съд – наказателно отделение – в закрито заседание, в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИН АТАНАСОВ

                                                         ЧЛЕНОВЕ :  КРАСИМИР ГАЙДАРОВ

                                                                              ДЕЯН ДЕНЕВ

като разгледа материалите по ЧНД № 348 по описа на Варненски окръжен съд за 2019год. и взе предвид данните по делото констатира следното:

 

Производството е по реда на чл. 243 ал. VІІІ от НПК, инициирано с жалба от В.Н.П.  срещу определение № 288/ 2020 г. на РС Варна, с което е потвърдено постановление за прекратяване на наказателното производство по ДП № 2026/19 год.,по описа на първо РУ-ОД - МВР Варна, водено за престъпление по чл. 127 ал. 1 от  НК.

На петнадесет страници се излагат пространствени съображения, в по- голямата си част нямащи общо с оплакване срещу неправилността на съдебния акт. С разнообразни и колоритни изразни средства се настоява за  „ верификация на изложената от жалбоподателя теза, за да се установи вярна ли е или не“  минава се през констатацията, че извода на съда , че не са налице доказателства за извършено престъпление от общ характер, „кърти мивки и избива рибата в легена“и през собствена интерпретация на полицейското разследване , като „ безкрайно голо поле“ докато се приключи с насочване към отговори на 41 въпроса, които следва да се получат  преди произнасянето по съществото на жалбата.

За да се произнесе по инвокираните с жалбата възражения срещу становището за правилност на прекратяването, настоящият въззивен състав съобрази следното :

Производството е прекратено, с процесуалното основание по чл. 243 ал. 1 т. 1 във вр. с чл. 24 ал. 1 т. 1 от НПК

За да стигне до този правен извод, прокурорът е приел от фактическа страна, че на 24 .11. 2019 год. осемдесет и шест годишният Н.Т.П. бил намерен починал в дома си, от свидетелите П.и И.. За изясняване причината за смъртта на П. била назначена съдебно медицинска експертиза . По експертен път се изяснило,че по тялото му липсват травматични увреждания , а смъртта се дължи на изчерпване компесаторните възможности на организма в следствие на множество хронични заболявания, подробно описани в заключението на съдебния медик.

Това дало основание на прокурора да изготви постановление за прекратяване на производството, водено за престъпление по чл. 127 ал.1 от НК, поради липса на осъществен престъпен състав.

По описаната от жалбоподателя хронология на междуличностите и имуществени отношения между него и починалия и между последния и споменатите свидетели, първоинстанционният съдебен състав е взел отношение. Това становище въззивният съд споделя и няма да доразвива, не защото няма какво да добави, а защото намира това за безпредметно относно отговора на въпроса, обосновано и законосъобразно ли е прекратил прокурора наказателното производство и правилен ли е потвърждавания постановлението съдебен акт.

Настоящият съдебен състав не се ангажира и с теза, има ли опосредствена причинна връзка между смъртта на пострадалия и условията в които е живял, нито с това нормални ли са и кой не ги е или ги е осигурил. Най вероятно съществува причинна връзка между условията за  живот и неговата продължителност.

От доказателствата по делото обаче може да бъде направен, не вероятностен, а категоричен извод, че починалият не е бил лишен от живот насилствено и че сам не е прекъснал неестествено своя жизнен процес.

След като е експертно изведено, че починалият не е поставил сам край на живота си, то естествено е и да се стигне до извод, че престъпление по чл. 127 ал.1 от НК няма, защото като освен доказателства за склоняване или подпомагане липсват и такива за самоубийство.

Дали на свидетелите ще бъде повдигнато обвинение за лъжесвидетелстване или измама, е въпрос, независещ от желанието на жалбоподателя а и тези обстоятелства нямат връзка с настоящото производство. Връзка с него се дължи отговор-налице си са престъпни действия или бездействия, намиращи се в пряка причинна връзка с резултата, изразяващ се в смъртта на Н.П.. И след като е установено, че такива няма , то извода, че производството следва да се прекрати, е правилен.

То, производството, не е и следвало да бъде образувано, след като за това са липсвали както законен повод така и достатъчно данни. От съобщението по чл. 212 ал. 3 от НПК е видно, че е намерено починало лице, а защо започва производството, е останало загадка. Създава се впечатление, че това е сторено за да се назначи и заплати съдебно медицинската експертиза, която и без образуване на производство е била задължителна. Това обаче няма връзка с извода, че това, правилно или не образувано наказателно производство, следва да се прекрати.

Изложеното въззивният съдебен състав намира като аргумент в подкрепа на мнението си, че проверяваният съдебен акт категорично може да бъде потвърден и без да се отговаря и на поставените от жалбоподателя 42 въпроса.

Поради това и на основание чл. 243 ал. 8 от НПК, настоящият съдебен състав

                                    О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение № 288/ 2020 г. на РС Варна, с което е потвърдено постановление за прекратяване на наказателното производство по ДП № 2026/19 год.,по описа на първо РУ-ОД - МВР Варна, водено за престъпление по чл. 127 ал. 1 от  НК ИЗЦЯЛО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБЖАЛВАНЕ.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                   ЧЛЕНОВЕ :