Решение по дело №1186/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1025
Дата: 25 юли 2022 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20227050701186
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

№…………      

 

Гр. Варна, …………………07.2022 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

            

Административен съд – Варна, III тричленен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети юли две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Янка ГАНЧЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:     Дарина РАЧЕВА

Даниела НЕДЕВА

 

 

при участието на секретаря Теодора Чавдарова

и прокурора Катя Петрова,

като разгледа докладваното от съдия Ганчева КНАХД1186/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Директора на Дирекциянспекция по труда" – Варна, депозирана чрез процесуален представител, срещу решение № 547 от 20.04.2022г. на ВРС, постановено по н.а.х.д. № 20223110200419/2022г. по описа на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление /НП/№ 03-2100113/20.10.2021г., издадено от Директора на Дирекциянспекция по труда" - Варна, с което на „ГИП-ВЙ 2012" ЕООД, ЕИК ******, за нарушение на чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/ и на основание чл.416, ал.5 вр.чл.415, ал.1 от същия кодекс е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева. Със същото решение в полза на „ГИП-ВЙ 2012” ЕООД, ЕИК ******, са присъдени разноски в размер на 420,00 /четиристотин и двадесет/ лева, представляваща съдебни разноски за производството пред първа инстанция. В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно, поради неправилно тълкуване и прилагане на материалноправните разпоредби. Оспорват се изводите на първостепенния съд за недоказаност и несъставомерност на нарушението. В тази връзка е изразено  становище, че в хода на въззивното производство категорично е доказано осъществяване състава на административното нарушение, за което е ангажирана отговорността на работодателя. Нарушението е от вида на продължените административни нарушения, за които е характерно, че субектът на нарушението осъществява състава му непрекъснато през определен период от време. За да се считат за доказани такива нарушения е достатъчно наказващият орган да посочи единствено датата, до която санкционираното лице е следвало да извърши дължимото действие, което в случая е сторено. Основният въпрос пред въззивния съд бил дали е осъществен състава на посоченото в НП нарушение на чл. 415, ал.1 от КТ, а вместо да отговори на този въпрос съдът е изследвал въпроса относно реда  и начина за запознаване на работниците и служителите с изготвените графици за работа. По изложените доводи моли да се отмени решението и да се постанови друго, с което да се потвърди НП. Претендира присъждане на разноски. В с. з. процесуалния представител на касатора поддържа жалбата на посочените в нея основания.

Ответникът в касационното производство, „ГИП-ВЙ 2012" ЕООД, в депозиран отговор на касационната жалба  изразява становище, че не са налице касационни основания за отмяна решението на ВРС и пледира за оставянето му в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Моли решението на ВРС да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Административен съд - Варна намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, която има правен интерес от обжалване на въззивното решение. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване във въззивното производство е било Наказателно постановление № 03-2100113/20.10.2021г., издадено от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което на „ГИП-ВЙ 2012" ЕООД, ЕИК ******, за нарушение на чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда КТ/ и на основание чл.416, ал.5 вр.чл.415, ал.1 от същия кодекс е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева.

От събраните доказателства районният съд приел за установено от фактическа страна, че през месец октомври 2020г. служители на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от страна на „ГИП-ВЙ 2012” ЕООД, със седалище и адрес на управление: ----------, за което дружество работели наети по трудов договор лица. Съставен бил протокол ПР№ 2029225/21.10.2020 г., с който на работодателя били дадени задължителни предписания. Съобразно т.4 от предписанията работодателят следвало да запознава работниците или служителите с утвърдените поименни графици за работа за периода, за който е установено сумираното изчисляване на работното време, преди започване на работа по тях, съгласно чл. 9а, ал. 1, изречение 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (ДВ, бр. 6/ 1987 г.), тъй като при извършена на 12.10.2021 г. последваща проверка се установило, че работодателят не е запознал служителите, с утвърдения поименен график за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, определено в Правилника за вътрешния трудов ред, а именно поименен график за работа за месец септември 2021г., преди започването им на работа по графика. Горните констатации били квалифицирани от проверяващите като нарушение на чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда, за което срещу дружеството- работодател бил съставен акт за установяване на административно нарушение. Въз основа на него на 20.10.2021 г. Директорът на Дирекция „ИТ“ – Варна издал процесното наказателно постановление. В него изцяло били възприети както  фактите, така и дадената от актосъставителя в АУАН правна квалификация на деянието.

При така установените факти, районният съд е приел от правна страна, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи в законоустановения срок. Посочил е, че липсата на мотиви в НП досежно възможността за приложение на чл. 28 от ЗАНН не се явява съществено нарушение на процесуалните правила доколкото със самия факт на издаване на НП административнонаказващият орган категорично е изразил становището си за неоснователност на възраженията на работодателя в тази посока. ВРС посочил, че за да е съставомерно деянието, първо трябва да е налице дадено задължително предписание до работодателя, което да не е изпълнено от него в указания от контролиращия орган срок. Констатирано е, че нито в АУАН, нито в оспореното НП  е посочено в какъв срок е следвало да се изпълни предписанието, а в самото предписание от 21.10.2020 г. е посочен срок за изпълнението му – до 29.10.2020 година. Съдът е посочил също, че разпоредбата на чл. 9а, ал. 1, изречение 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските (ДВ, бр. 6/ 1987 г.) вменява на работодателя единствено задължение да запознае работниците с графика без да указва конкретен начин, по който това следва да се направи. Предвид това и след като страните не спорят, че работният график за месец септември 2021 г. е бил поставен на таблото за съобщения в предприятието, до което всички имат достъп, съдът приел, че неоснователно е ангажирана отговорността на „ГИП-ВЙ 2012” ЕООД. Още повече, че в хода на административнонаказателното не е изследван фактът дали работниците действително са били запознати с работния график – изследвано е единствено дали те са го подписали. Като друго нарушение съдът е посочил, че деянието не е извършено на дата 30.08.2021 г. тъй като изпълнението на предписанието е било обвързано с конкретен срок и това е 29.10.2020 година. Посочено е, че тези констатации са довели до ограничаване правото на защита на санкционирания работодател, което е съществено нарушение на процесуалните правила, налагащо отмяна на НП. Мотивиран от изложеното, ВРС постановил решението си, с което отменил процесното НП като материално незаконосъобразно и постановено в нарушение на процесуалните правила.

 

Касационният състав възприема изцяло установените от районния съд факти и направените въз основа на тях правни изводи и на основание чл. 221, ал.2 от АПК препраща към тях.

Неоснователно в касационната жалба се твърди, че при постановяване на решението съдът неправилно е коментирал въпроса за реда и начина на работниците за работния график, тъй като това не бил основният спорен въпрос. Правилно съдът е посочил, че в хода на административнонаказателното производство не са разпитани работниците и по този начин не са събрани доказателства за това, дали те са уведомени или не относно работния график. Споделя се становището на въззивната инстанция, че след като материалноправната разпоредба не сочи конкретен начин на изпълнение на задължението за уведомяване на работниците за работния график за следващия месец, и след като в самото предписание от 21.10.2020 г. не е указано изрично как следва да действа работодателят, то поставянето на графика на общодостъпно място е достатъчно основание работниците да се считат за надлежно уведомени, т.е. опроверган или най-малкото недоказан е останал извода за осъществен състав на нарушение на чл. 415, ал.1 от КТ. Споделят се и изводите за неопределеност, неяснота на обжалваното наказателно постановление по отношение на датата на нарушението. С оглед неблагоприятните последици, които предизвикват в правната сфера на санкционираните лица, административнонаказателните производства имат строго формален характер и предпоставят максимална прецизност на наказващия орган при описанието на нарушението. Описанието на всички правно-индивидуализиращи белези на нарушението в наказателно постановление следва да е пълно, точно и ясно. В конкретния случай това не е сторено и обвинението е останало недоказано, както правилно е установено при постановяване на оспореното решение на ВРС. Изложеното влече извод за неоснователно ангажиране отговорността на „ГИП-ВЙ 2012” ЕООД, а така също и за наличие на допуснато от наказващия орган нарушение на процесуалните правила при издаване на наказателното постановление, което е друго, самостоятелно основание за неговата отмяна.

Не се установяват твърдяните в жалбата нарушения на районния съд, представляващи касационни основания, и жалбата следва да бъде отхвърлена.

Предвид горното и на основание чл. 222, ал. 1, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, ІІІ тричленен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 547/20.04.2022 г., постановено по н.а.х.д. №. 20223110200419/2022г.   по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление № 03-2100113/20.10.2021г., издадено от Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което на „ГИП-ВЙ 2012" ЕООД, ЕИК ******, за нарушение на чл. 415, ал.1 от Кодекса на труда КТ/ и на основание чл.416, ал.5 вр.чл.415, ал.1 от същия кодекс е наложенда „имуществена санкция“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

Членове: