Решение по дело №2038/2018 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 3
Дата: 4 януари 2019 г. (в сила от 6 февруари 2019 г.)
Съдия: Йорданка Георгиева Майска-Иванова
Дело: 20182150202038
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№3                                            04.01.2019г.                            гр.Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на единадесети декември                           две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в състав:

                                             Председател: Йорданка Майска-Иванова

секретар Красимира Любенова

като разгледа докладваното от съдия Й.Майска

АНДело № 2038 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на „К.” ООД с ЕИК-........., седалище и адрес на управление ***,  представлявано от управителя С.К.Д., съдебен адрес ***, чрез адв.П.К. *** против Наказателно постановление № ..-001717/17.08.2017г. на  Директора  на „Инспекция по труда”-Бургас,  с което за нарушение на чл.62, ал.1, вр.чл.1, ал.2  от КТ и на осн.чл.4.., ал.5, вр.чл.414, ал.3 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на  2500лв..  Моли се, атакуваното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно с аргумент, че установеното в обекта лице не е започвало работа без писмен трудов договор.

Д. „И.п.т.”*** /ДИТ/, чрез процесуалният си представител вземат становище за неоснователност на жалбата. Пледира за потвърждаване на атакуваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Представя доказателства.

 Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

По делото са приложени две пощенски известия за доставяне на НП /вж.л.13 и 14 по дело/ до жалбоподателя, като нито едно от тях не е адресирано до вписания в ТР адрес и седалище на управление на дружеството, посочен в адресната част на решението, така едното е с посочен адрес гр.Несебър ул.Д.№ .., а второто е адресирано до с.Р., ул.М.№../адресът на който се е намирала пицарията в която е извършена проварката/, докато адресът на жалбоподателя в ТР е гр.Несебър ул.Д.№ ... Така  и двете известия за доставяне са върнати  с отразяване, че пратката не е потърсена от получателя. При наличието на тези две невръчени и неправилно адресирани известия административнонаказващият орган в нарушение на разпоредбата на чл.    е приел че НП е връчено при условията на чл.58, ал.2 от ЗАНН. С оглед горното съдът приема, че е налично редовно връчване на НП, поради което и жалбата е допустима, тъй като е постъпила в  срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е подадена от надлежна страна.

На жалбоподателя е съставен акт № ..-001717/18.07.2017г. за това, че в качеството си на работодател  по смисъла на па.1, т.1 от ДР на КТ на 10.07.2017г.  в 21,50ч. в пицария, находяща се в с.Р., ул.М. № .., общ.Несебър, стопанисвана от „К.“ ООД е допуснал до работа лицето Н.А.А.с ЕГН-**********, която при проверката е установена да престира труд като мияч в обекта,която при проверката е била в кухнята на пицарията и е миела чинии, без сключен трудов договор, с което е нарушил чл.62, ал.1, вр.чл.1, ал.2  от КТ. По време на проверката на работещите в обекта, сред които и Н.А.е връчена за попълване декларация по чл.402 КТ/вж.л.12 по дело/, в която А.е декларирала саморъчно, че от 10.07.2017г. работи в пицария К.на посочения по-горе адрес, с работодател-жалбоподателя, работно време от 19,00ч. до ..,00ч., при възнаграждение от 20лева на ден, без сключен трудов или граждански договор.

По повод извършената проверка и констатациите при същата служителите на инспекцията изискали от работодателя да представи изисканите трудови досиета на работниците. Поради непредставянето на документи удостоверяващи наличието на сключен писмен договор с А.към датата на проверката – 10.07.2017г. и при извършена насрещна проверка в НАП/вж.л.20 и л.21/ за регистрираните трудови договори на работодателя е съставен горецитирания АУАН. Видно от приложенията по административно-наказателната преписка с работника е сключен трудов договор от 11.07.2017г.., т.е. в деня, следващ проверката на инспекторите, работодателя е уредил  като трудови правоотношенията с работника по предоставяне на работна сила от последната като мияч в проверявания обект.

Проверката е извършена на место от служители на ДИТ –Пловдив-актосъставител Н. Б., в присъствието на св.Б.К., командировани със заповед № З-0751/05.07.2017г. на изп.директор на ГИТ/вж.л... по дело/ и управителя на дружеството, подписан е от актосъставителя, свидетеля и представляващия нарушителя, като е връчен препис на последния. Административно-наказващият орган след като е проверил акта с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, преценил е събраните доказателства, установил е, че нарушителят е извършил деянието виновно, и е издал обжалваното наказателно постановление, с което на осн.чл.4.., ал.5, вр.чл.414, ал.3 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на  2500лв.. 

Цитираните акт и НП съдържат изискуемите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН реквизити. Не се констатират нарушения на материалния и процесуалния закон, тъй като деянието е правилно квалифицирано, няма нарушение на чл.52, ал.4 от ЗАНН, тъй като акта е законосъобразен – описанието на нарушението е ясно и по него няма данни да са постъпвали възражения в законния срок, като административно-наказващият орган е спазил и разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН при издаване на атакуваното наказателно постановление, тъй като са описани нарушенията, посочена е датата и местото на извършване на нарушението, и за посочени законовите разпоредби които са нарушени.

Така събраните по делото писмени и гласни доказателства формират извод,  че правилно и законосъобразно на жалбоподателя е бил съставен акт за установяване на административно нарушение и издадено наказателно постановление. От показания на актосъставителя при влизането на проверяващите в обекта, лицето Н.А.А.с ЕГН-**********, която при проверката е установена да престира труд като мияч в обекта,която при проверката е била в кухнята на пицарията и е миела чинии, без сключен трудов договор. Установява се, че А.е осъществявала трудова дейност, за която не е бил сключен писмен трудов договор към 10.07.2017г. и в нарушение на чл.1, ал.2 от КТ, съгласно който отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения, като работодателя е длъжен съобразно разпоредбата на чл.62, ал.1 от КТ да уреди тези правоотношения като сключи трудов договор в писмена форма, което в случая не е сторено, поради което правилно е било констатирано извършването на административно нарушение на посочените разпоредби. Трудов договор с лицето е сключен, един ден след проверката, като същия е регистриран в НАП на същата дата/вж.л.20 по дело/. С оглед горното съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от изложените съображения, съдът

 

Р             Е             Ш             И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ..-001717/17.08.2017г. на  Директора  на „Инспекция по труда”-Бургас,  с което на „К.” ООД с ЕИК-........., седалище и адрес на управление ***,  представлявано от управителя С.К.Д., съдебен адрес ***, чрез адв.П.К. *** за нарушение на чл.62, ал.1, вр.чл.1, ал.2  от КТ и на осн.чл.4.., ал.5, вр.чл.414, ал.3 от КТ на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на  2500лв. като правилно и законосъобразно.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: