Решение по дело №3/2010 на Районен съд - Левски

Номер на акта: 5
Дата: 1 февруари 2010 г. (в сила от 16 февруари 2010 г.)
Съдия: Маргарита Димитрова Димитрова
Дело: 20104410200003
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2010 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. ЛЕВСКИ, _01.02._ 2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Левченски районен съд в публичното съдебно заседание на _първи февруари_ 2010 г. в състав:

 

                           Председател: _МАРГАРИТА ДИМИТРОВА_

                                    Съдебни заседатели:

 

при участието на секретаря _В.Д._ и прокурора ­­__, като разгледа докладваното от съдия Димитрова а.н. дело № ­­_20104410200003_ по описа  за _2010_ год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

В РС гр.Левски е постъпило постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по отношение на И.П. ***, за това, че на 07.06.2009 г., в гр.Левски, обл.Плевен, в СИК №12 при РИК Левски, по време на избори за Европейски парламент, като гражданин на чужда държава, упражнила избирателно право, без да има такова право.

            Престъпление по чл.168, ал.1 от НК.

            За Районна прокуратура гр.Левски представител не се явява и не взема допълнително становище.

            Обвиняемата П. се явява в съдебно заседание, разбира обвинението, дава обяснения по случая и моли съда за минимално по размер наказание.

            Съдът като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

            Обвиняемата И.П. ***, с ЛНЧ **********.

            На инкриминираната дата – 07.06.2009 г., в Република България се провеждали избори за Европейски парламент. Секционна избирателна комисия /СИК/ №12 при РИК – Левски, се помещавала в сградата на Професионална гимназия по Автотранспорт и лека промишленост, находяща се в града. Председател на тази секционна комисия била свидетелката В.Д., зам. Председател – свидетелката С.С. и секретар – свидетелката Р.К.. Членовете на комисията били снабдени с брошури и инструкции, относно изискванията за провеждане на изборите, както и с екземпляри от Закона за избиране на членовете на Европейския парламент от Република България, както и други материали. На същите било разяснено, че граждани на друга държава, но членка на Европейския съюз, имат право да упражнят правото си на глас, но след като попълнят декларация, че постоянно са пребивавали на територията на РБългария през последните три месеца, преди провеждане на изборите.

            Обвиняемата П. пристигнала в СИК №12, преди обяд, за да гласува. Представила лична карта, в която фигурирал постоянния й адрес. Членовете на избирателна комисия установили, че същата не фигурирала в избирателните списъци. П. обаче пожелала да упражни правото си на глас, вследствие на което на същата била предоставена декларация, в която лично попълнила, че постоянно е пребивавала на територията на РБългария през последните три месеца, преди провеждане на изборите. П. била дописана от членовете на комисията в избирателните списъци, тъй като адреса на обвиняемата в личната карта на постоянно пребиваващ чужденец действително бил в района на секцията. Въпреки, че на членовете на комисията било известно обстоятелството, че П. няма българско гражданство, а руско такова, т.е. на държава, която не е членка на Европейския съюз, последните я допуснали да упражни право на глас.

            Изложената фактическа обстановка се установява от приложените към досъдебното производство доказателства, приобщени в съдебно заседание към доказателствения материал по делото, чрез прочитането им по реда на чл.283 от НПК, а именно: от заверено копие на членствения състав на секционна избирателна комисия №12; от заверено копие от избирателния списък на СИК №12 при РИК – Левски, с отразени под номер 747 трите имена, адрес, ЕГН, номер на документ за самоличност и подпис на обвиняемата в уверение на това, че същата е упражнила право на глас на изборите за Европейски парламент, проведени на инкриминираната дата, от протоколите за разпит на свидетелите; от приложено по делото и заверено копие от декларация, видно от която е, че обвиняемата е декларирала на 07.06.2009 г. под страх от наказателна отговорност, че е живяла постоянно през последните три месеца в РБългария, както и от справка за съдимост, издадена от Бюро съдимост при Министерство на правосъдието по отношение на съдебното минало на обвиняемата П., като лице с  руско гражданство.

            В съдебно заседание обвиняемата признава, че е гласувала на изборите за европейски парламент, но е направила това, тъй като членовете на избирателната комисия са й позволили, след като й предоставили да попълни декларация, че през последните три месеца е пребивавала на територията на страната, без да й е било известно, че няма право на глас.

            Съдът кредитира обясненията й като достоверни, но счита, че заявеното от нея в съдебно заседание незнание на обстоятелството, че след като е гражданин на чужда държава, която не е членка на Европейския съюз няма право да гласува на тези избори, не изключва умисъла на последната за извършване на престъплението, тъй като незнанието на горния факт не може да бъде извинителна грешка по смисъла на закона.

            От събраните по делото доказателства се установява по безспорен и несъмнен начин, че И.П. е родена в *, че няма българско гражданство, а е с * такова, както със статут на постоянно пребиваващ на територията на РБългария чужденец. Същата живее в страната в продължение на 20 години, омъжена е за българин и има две деца. Тези обстоятелства, относно гражданското й състояние са били известни на обвиняемата към датата на инкриминираното деяние.

            В Закона за избиране на членове на Европейския парламент от РБългария е уредена нормативно и изрично хипотезата на лицата, които имат право да гласуват на проведените на 07.06.2009 г. избори. Гражданин на друга държава, но само членка на Европейския съюз, имат право да гласуват на територията на РБългария, но само след като декларират, че постоянно са пребивавали през последните три месеца на територията на страната, преди провеждане на изборите. В случая, дори попълнената декларация по чл.31, ал.6 от ЗИЧЕПРБ от обвиняемата, не предполага изпълнено законово условие даващо на П. правото на глас, тъй като *, чиято гражданка е обвиняемата не е членка на Европейския съюз. 

От изложената фактическа обстановка, изцяло подкрепена от събраните по делото доказателства е видно, че с деянието си обвиняемата е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.168, ал.1 от НК.

            За извършеното престъпление законът предвижда наказание пробация или глоба от сто до триста лева. В резултат на деянието не са причинени имуществени вреди. Обвиняемата не е осъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност, поради което съдът счита, че са налице условията за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание.

            При определяне размера на административното наказание, съдът взе предвид обществената опасност на деянието и на дееца, причините за извършване на деянието, а именно дадената възможност на П. да осъществи избирателно право, без да има такова, от членовете на избирателната комисия, доброто процесуално поведение на обвиняемата, тежкото й имотно и семейно положение /същата е безработна, полага грижи за две деца/, чистото й съдебно минало, поради което наказанието следва да бъде определено при превес на смекчаващи отговорността и вината обстоятелства.

            Предвид изложеното съдът приема, че на И.П., следва да бъде наложено административно наказание глоба в полза на държавата в минимален размер, предвиден в закона, а именно в размер на 500 лева.

            Предвид изложеното, съдът

      

Р Е Ш И :

ОСВОБОЖДАВА И.П. ***, с ЕГН **********, с ЛНЧ **********, ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършено деяние по чл.168, ал.1 от НК, за това че на 07.06.2009 г., в гр.Левски, обл.Плевен, в СИК №12 при РИК Левски, по време на избори за Европейски парламент, като гражданин на чужда държава, упражнила избирателно право, без да има такова право.

На основание чл.78а от НК НАЛАГА на И.П. административно наказание ГЛОБА в полза на държавата в размер на ПЕТСТОТИН ЛЕВА.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на жалба и протест пред ПлОС в 15-дневен срок от днес.

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: