Решение по дело №3675/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 430
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20197180703675
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер   430         Година  2020,   14.02.       Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІ състав

 

   на 15.01.2020 година

 

 в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

     ЧЛЕНОВЕ:     ЯНКО АНГЕЛОВ

                               ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря П.Ц. и при присъствието на прокурора СТЕФАНИ ЧЕРЕШАРОВА, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ к. адм. дело номер 3675 по описа за 2019 година и като обсъди:

            

          Производство по чл.208 и сл. АПК във вр. с чл.63 ал.1 ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от „АПИД-2000“ООД със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Скопие“№14,ет.1 срещу Решение №1907/ 23.10.2019г. по АНД №5257/19г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХVI н. с., с което е потвърдено наказателно постановление/НП/ №448354-F483038 от 15.07.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в ЦУ на НАП, с което на дружеството на основание чл.185 ал.2 изр. второ във връзка с ал.1 от Закон за данък върху добавената стойност/ЗДДС/, е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 500 лева за нарушение на чл.118 ал.6 ЗДДС във връзка с чл.3 ал.3 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано, като се развиват доводи за неговата незаконосъобразност и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ЦУ на НАП - София, чрез процесуалния си представител юриск. А., излага съображения за неоснователност на касационната жалба, като подробни такива развива в депозирания отговор. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Пловдивският административен съд – двадесет и първи състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания, намира за установено следното.

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Настоящият състав установи, че с оспореното НП №448354-F483038 от 15.07.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в ЦУ на НАП, „АПИД-2000“ООД е било санкционирано на основание чл.185 ал.2 изр. второ във връзка с ал.1 ЗДДС с административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева за нарушение на чл.118 ал.6 ЗДДС във връзка с чл.3 ал.3 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ за това, че при извършена оперативна проверка на 27.02.2019г. в 16,40 часа на обект – бензино-газстанция „А2“, находящ се в гр.Перущица, стопански двор, стопанисвано от „АПИД-2000“ООД, ООД-то в качеството си на лице, което извършва продажби на течни горива по чл.3 ал.2 Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. на МФ, е извършило нарушение на разпоредбите на същата, като не е предавало на НАП по установената дистанционна връзка данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в горепосочения обект за търговия на течни горива.

Констатирано е, че в процесния обект се използва нивомерна измервателна система/НИС/ Optilevel за обем на течни горива с информационен изход за свързване към централно регистриращо устройство на ЕСФП модел „Дайс KL“ с № на ФУ DS004247 и № на ФП 35004247. Съгласно документ № 5931/ 05.02.2019г. към Акцизен данъчен документ № 00001119177 от 05.02.2019г. с УГН № 0000000004333536/05.02.2019г. на 05.02.2019г. в бензино-газстанцията е получена доставка на гориво „Дизелово гориво Б6“ с код по КН: 27102011 с количество 3000 л. Направена е справка в ИС на НАП, модул „Постъпили и проточени горива в обекти с ЕСФП“, при която е установено, че наличното в обекта ЕСФП с нивомерна система не е изпратило данни от НИК за получената доставка по дистанционна връзка на НАП – данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия на течни горива.

За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атакуваното НП, състав на Районния съд е приел, че от една страна, по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на „АПИД-2000“ООД на вмененото му нарушение на Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. на МФ, а от друга, че наложеното му наказание съответства на осъществената от него противоправна дейност, както и че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от административнонаказващия орган. Прието е също така и че не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл.28 ЗАНН.

Като е стигнал до тези правни изводи, районният съдия е постановил правилен съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспореното НП. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираните нарушения съгласно чл.42-44 ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и оспореното наказателно постановление против „АПИД-2000“ООД, което е изцяло съобразено с изискванията на чл.57 ал.1 ЗАНН.

Доводите, наведени в касационната жалбата, са идентични с тези, наведени и пред Районния съд, който в мотивите на решението си ги е обсъдил подробно. Отделно от това, в решението на ПРС е обосновано наличието на съответствие между писмените доказателства и събраните гласни доказателствени средства. В случая не са ангажирани доказателства, които да оборят фактическите констатации относно вмененото на касационния жалбоподател административно нарушение, т.е. липсват доказателства, че на 05.02.2019г. наличното в обекта ЕСФП с нивомерна система е изпратило данни от НИС за получената доставка на гориво „Дизелово гориво Б6“ с код по КН: 27102011 с количество 3000 л., поради което правилно и законосъобразно е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Във връзка с изложените в касационната жалба възражения, че ПРС не е уважил изричното искане в жалбата за допускане на СТЕ, следва да се посочи, че от една страна отговорът на така поставените въпроси по никакъв начин няма да доведе до изясняване на спора от фактическа и/или правна страна, доколкото не е спорно, че е била налице техническа и/или софтуерна неизправност в НИС, като за целта санкционираното дружество е предприело неговата подмяна, а и в последното съдебно заседание представителят на „АПИД-2000“ ООД изрично е заявил, че няма други искания.

В казуса неподдържането на направени от лицето доказателствени искания, в т.ч. и изрично изявление, че няма други доказателствени искания, имплицитно изключва тяхното обсъждане и съдът не дължи нарочно произнасяне. В тази насока съдът намира възраженията за неоснователни.

В случая липсват и доказателства, въз основа на които да бъде направен извод, че конкретното деяние и неговият извършител биха могли да бъдат определени като такива с ниска степен на обществена опасност. Касае се до деяние на просто извършване и е ангажирана отговорността на юридическо лице. За последното няма доказателства да са налице такива обстоятелства, които да го поставят в привилегировано отношение спрямо другите юридически лица, които имат същото задължение за предаване на НАП по установената дистанционна връзка и данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия на течни горива, като за целта като средство за измерване от одобрен тип се използва нивомерна измервателна система за обем на течни горива с информационен изход за свързване към централно регистриращо устройство на ЕСФП, подлежащо на метрологичен контрол. Фактът, че такова нарушение е установено за първи път също не означава, че други такива не са били извършвани, а и последното би имало значение само за квалификацията на деянието, с оглед евентуална повторност или разглеждането му като отегчаващо обстоятелство при индивидуализиране на наказанието, като в случая наказващият административен орган е определил минималния размер на имуществената санкция, като е съобразил, че нарушението не води до неотразяване на приходи. Или иначе казано, и това възражение е неоснователно.

Този съдебен състав намира, че правилно Районният съд е преценил всяко доказателство поотделно, събрано в хода на съдебното производство, а освен това и всички в съвкупност, като е достигнал до единствения правилен извод, а именно, че се установяват изложените факти в АУАН и основания на него последващ акт – наказателното постановление, предмет на съдебна проверка по реда на ЗАНН.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл.348 ал.1,т.1 и т.2 НПК, а атакуваното решение на Районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и във връзка с чл.221 ал.1 АПК следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора, на основание чл.63 ал.5 ЗАНН, във връзка с чл.37 ал.1 от Закона за правната помощ/ЗПП/, във връзка чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, на Национална агенция за приходите се дължи присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., чийто размер е определен от настоящия съдебен състав при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХI състав:

 

Р      Е      Ш      И

                       

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1907/23.10.2019г. по АНД № 5257/2019г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХVI н. с.

ОСЪЖДА „АПИД-2000“ООД със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул.“Скопие“№14,ет.1 да заплати на Национална агенция за приходите с адрес гр. София, бул.„Княз Ал. Дондуков“№52 сумата от 80/осемдесет/ лева, представляваща възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита.

 

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                             2.