Решение по дело №1108/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1082
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330201108
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 1082

                                     гр. Пловдив, 09.07.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на девети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД1108/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от А.П.Ч. в качеството й на настойник на Г.П.Ч. *** против Наказателно постановление № 49 от 31.01.2020 г., издадено от Началник на Зонално Жандармерийско Управление Пловдвив  при Дирекция „Жандармерия”, с което на Г.П.Ч. за нарушение на чл.6 от Закона за българските лични документи /ЗБЛД/ на основание чл.80, т.5 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50,00 лв. В жалбата се сочи, че жалбоподателят е психично болен и поставен под запрещение.  Назначеният за настойник на санкционираното лице сочи, че държи личната карта на брат й в себе си заради опасност от злоупотреба  с нея.

В съдебно заседание законният представител на санкционираното лице, редовно призован, се явява лично. Поддържа жалбата по направените в нея оплаквания. Заявява, че личната карта на санкционираното лице я държи в себе си, като брат й носи само карта за пътуване за БДЖ, на която има снимка и ЕГН.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

Г.П.Ч. страда от …, същият е поставен под пълно запрещение, а сестра му А.П. Ч. е назначачена за негов настойник.

На 26.01.2020 г. около 15,00 ч. в района на Централна ЖП гара Пловдив при извършване на полицейска проверка от В.К.К. на дл. ... СООРЖТ при ЗЖУ било установено, че лицето Г.П.Ч.  не представя български личен документ.

Въз основа на направените в хода на провреката констатации бил съставен АУАН № 338556 от 31.01.2020 г. за нарушение на чл.6 от ЗБЛД.

Въз основа на съставения АУАН било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което описаната в АУАН фактическа обстановка била възприета по идентичен начин, поради което и на основание чл.80, т.5 от ЗБЛД на нарушителя била наложена „глоба” в размер на 50,00 лв.

Изложената фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства – показания на разпитания в качеството на свидетел актосъставител В.К.К., копие на експертно решение  от 08.01.2010 г., копие на решение по гр.д.№ 1680/2005 г. по описа на Окръжен съд Пловдив, копие на удостоверение от Община Пловдив за назначаване на настойник на Г.П.Ч..

Разпитан пред съда в качеството на свидетел, актосъставителят В.К.К. потвърди направените в акта за установяване на административно нарушение констатации. Същият заяви, че в деня на проверката лицето при поискване не носело в себе си и не представило документ за самоличност. Посочи също, че лицето било редовен пътник на БДЖ, редовно било установявано в района на гарата и я замърсявало, дори имало случай, в който отрязъл кабел. По отношение на състоянието му и дали можело да разбира случващото,се заяви, че лицето видимо разбирало всичко и не давало вид, че е психично болен.

Предвид събраните устни и писмени доказателства съдът приема, че съставения акт за установяване на административно нарушение, а също и издаденото въз основа на него наказателно постановление са съставени при неизяснена фактическа обстановка, като не са били събрани всички необходими доказателства.

Безспорно се установява от показанията на св. К., че в деня на проверката санкционираното лице при поискване не е представило лична карта. Независимо от това и макар да са налице доказателства за осъществен от обективна страна състав на нарушението, съдът приема, че от страна на санкционираното лице  не е налице умисъл за извършване на вмененото му административно нарушение. Установява се от представените по делото и приети писмени доказателства - копие на експертно решение  от 08.01.2010 г., копие на решение по гр.д.№ 1680/2005 г. по описа на Окръжен съд Пловдив, копие на удостоверение от Община Пловдив за назначаване на настойник на Г.П.Ч., че същият е поставен под  пълно запрещение. С оглед поставянето на лицето под пълно запрещение то не може да формира правновалидна воля и не може да бъде субект на административнонаказателна отговорност. Налице е липса на умисъл от страна на санкционираното лице при извършване на деянието, за което е наказан. Предвид изложеното съдът приема, че вмененото на нарушителя административно нарушение не е осъществено от лицето от субективна страна.

Съгласно чл. 8, ал.1 т.3 от ЗБЛД българските лични документи се съхраняват от законните представители на поставените под пълно запрещение лица, като в  конкретния случай законният представител на санкционираното лице потвърди, че личната карта на поставения под запрещение неин брат я съхранявала тя заради страх от злоупотреба с нея, което е в съотвествие с цитираната разпоредба.

При проверка на останалите изисквания, предвидени за съставяне на АУАН и за издаване на НП, съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. Актът за установяване  на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление са издадени от компетентни лица, в предвидената форма. Спазени са сроковете за издаването им, предвидени в чл.34 от ЗАНН. Нарушението е описано по ясен начин, но при неизяснена фактическа обстановка, което е довело и до неговата неправилност.

 Предвид всичко изложено съдът намира, че наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Ето защо съдът

 

РЕШИ

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 49 от 31.01.2020 г., издадено от Началник на Зонално Жандармерийско Управление Пловдвив  при Дирекция „Жандармерия”, с което на Г.П.Ч. ***, ЕГН **********  за нарушение на чл.6 от Закона за българските лични документи  на основание чл.80, т.5 от Закона за българските лични документи  е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50,00 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

                                    Районен съдия :.......................................................

 

Вярно с оригинала! МК