Решение по дело №116/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 59
Дата: 13 февруари 2023 г.
Съдия: Виолета Григорова Николова
Дело: 20237170700116
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е 

59

гр.Плевен, 13.02.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Административен съд-Плевен, девети състав, в открито съдебно заседание на тринадесети февруари през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

                                                                      Председател: Виолета Николова

при секретаря Поля Цанева, като разгледа докладваното от съдия Николова административно дело №116 по описа на съда за 2023г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на  чл. 122, ал. 3 вр. чл. 111 от ЗИНЗС.

Образувано е по жалба на жалба  на  Д.Т.М., изтърпяващ наказание „Лишаване от свобода“ в  Затворническо общежитие от закрит тип „Вит“ към Затвора гр.Плевен, чрез адв. С.И. – САК, против Заповед № л-345/02.02.2023г. на Началника на Затвора гр.Плевен. Посочва се в жалбата, че неправомерно била иззета от лишения от свобода вещ, за което била издадена Заповед № Л-345/02.02.2023г. на Началника на Затвора гр.Плевен. Твърди се, че в хода на издавеното на административния акт са допуснати нарушения на процесуалните правила, както и че заповедта противоречи на материалния закон. Иска се отмяна на Заповед № Л-345/02.02.2023г. на Началника на Затвора гр.Плевен и връщане на отнетите неправомерно вещи.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично.

Не се явява редовно призован пълномощника на Д.Т.М.. Адв.С.И. взема становище в писмена молба по делото, в която поддържа жалбата и моли съда да постанови решение, с което да отмени оспорената заповед, както и да бъде  върната на лишения от свобода  иззетата вещ, като неправомерно отнета.

Ответникът – Началник на Затвора-Плевен, редовно призован, не се явява. Представлява се от юрисконсулт П.П.,  която иска от съда да постанови решение, с което да се потвърди заповедта, като законосъобразна.

Окръжна прокуратура гр.Плевен, редовно призована, не се представлява и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, от фактическа страна намира за установено следното:

 Видно от докладна записка от 15.11.2022г. на ИСДВЛ в ЗОЗТ „Вит“ по инициатива на лишения от свобода и след разрешение от затворническата администрация, Д.М. изплел мрежа от пластмасови бутилки, за осигуряване на по-бърз растеж на плодове и зеленчуци. Многократно след това от шкафчето му били изземвани материали, приготвени за плетене на вещи, изработени от нишки на бутилки от безалкохолни напитки. На 17.11.2022г. в затворническото общежитие била извършена проверка за реда и чистотата в спалните помещения. На проверката присъствали отговорниците на спални помещения. При строяването на лишените от свобода последните били запитани дали имат вещи, които са забранени, след което били приканени да изнесат в склада на общежитието такива вещи. Всички лишени от свобода вкл. оспорващият заявили, че в спалното помещение не съхраняват забранени вещи. Видно от докладната записка при претърсването на помещенията в шкаф, намиращ се под мивката в коридора, била открита самоделно плетена чанта, с големината на голям сак.  Били снети обяснения, в които лишеният от свобода Д.М. съобщил, че въпросната чанта  е негова и е скрита там от него.  С докладната записка е предложено на Д.Т.М. да бъде наложено дисциплинарно наказание на основание чл.101 т.1 от ЗИНЗС „писмено предупреждение“ за нарушение на чл.96, т.1 ,т.3 и 4 и чл.97, т.1 вр. чл.100, ал.1 и ал.2 , т.2 и т.5 от ЗИНЗС, както и на основание чл.122, ал.2 от ЗИНЗС да бъде иззета вещта.

Установява се от заверено копие на протокол № 4/07.11.2022г. за иззети вещи (пари) при личен обиск и претърсване, при извършена проверка на основание чл.92 от ЗИНЗС, било извършен личен обиск на Д.Т.М., а на основание чл.95 от ЗЕИНЗС и претърсване на помещение, при които била намерена и иззета следната вещ – 1 бр. саморъчно направена от пластмасови ленти от ПВЦ бутилки вещ, наподобяваща голяма чанта.  Протоколът бил връчен лично срещу подпис на лишения от свобода и последният отбелязал, че няма възражение. В тази насока са и обясненията на лишените от свобода, приложени от делото, както и заверено копие на докладна записка №8531/08.11.2022г. на мл.инспектори в ЗОЗТ.

Със заповед № Л-3230/14.12.2022г. на Началника на ЗОЗТ „Вит“, на основание чл. 102, ал.1 и чл.104, ал.2 и чл.101, т.1 от ЗИНЗС на Д.Т.М. било наложено дисциплинарно наказание „Писмено предупреждение“ .

Видно от материалите по делото, на 07.11.2022г. са снети и обяснения от оспорващия, които били представени на Началника на Затвора на 02.12.2022г. при проведеното изслушване.

Установява се от представеното по делото заверено копие на Заповед № Л-345/02.02.2023г. на Началника на Затвора гр.Плевен , че на 02.02.2023г.  Началника на Затвора гр.Плевен наредил на основание чл.122, ал.2 от ЗИНЗС описаните в протокол за иззети вещи при обиск и претърсване №4/07.11.2022г. ( ДЗ№8531/08.11.2022г.) 1 бр. саморъчно направена от пластмасови ленти от ПВЦ бутилки вещ, наподобяваща голяма чанта, иззети от лишения от свобода Д.Т.М. с ЕГН **********, настанен в „ЗОЗТ“ Вит“ да бъдат отнети в полза на ДП „ФЗД“. Заповедта била връчена на лишения от свобода лично срещу подпис на 02.02.2023г.

При така изложените фактически данни, които се подкрепят от приложените по делото писмени доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

При така установената фактическа обстановка, която не се оспорва от страните, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е подадена в срок и от лице, което е адресат на неблагоприятен за него административен акт, поради което е допустима. Видно от данните заповедта е връчена на лицето на 02.02.2023 г., а жалбата е депозирана на 09.02.2022 г., поради което е подадена в срок, а съгласно  чл. 122, ал. 3 от ЗИНЗС заповедта подлежи на оспорване.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Оспорената заповед е постановена от материално и териториално компетентен административен орган. Видно от справка, издадена от  служител „Човешки ресурси“  при Затвора гр.Плевен,  издателят на Заповед № Л-345/02.02.2023г. заема длъжността „Началник на Затвор“ в гр.Плевен , считано от 02.03.2020г.

Заповедта е постановена и в предвидената от закона писмена форма, като в нея са посочени относимите нормативни разпоредби от ЗИНЗС, като фактическата обстановка е основана в посочения протокол за иззети вещи при обиск и претърсване №4/07.11.2022г. (ДЗ№8531/08.11.2022г.).

Не се установиха допуснати съществени нарушения на административно производствените правила в производството по издаване на обжалваната заповед на Началника на Затвора Плевен. Административният орган е събрал необходимите и относими доказателства по преписката, предоставил е възможност на жалбоподателя да даде своите обяснения и същият е дал такива, с оглед на което не е било накърнено правото му на защита.

Спазено е и изискването по чл. 103 от Правилник за прилагане на ЗИНЗС - налице е протокол за изземване на вещите.

Оспорената заповед е издадена и в съответствие с приложимия материален закон.

Съгласно чл. 122, ал. 1 от ЗИНЗС, Министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на НПК лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват. Съобразно императивната разпоредба на ал. 2 от същия член, предметите и парите, държането на които не е разрешено или не е установено чия собственост са, се изземват. Собствеността им се отнема в полза на Фонд "Затворническо дело " със заповед на началника на затвора.

Със Заповед № М-04-268/17.06.2022 г. на Министъра на правосъдието е утвърден списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанените в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите. Съгласно утвърдения списък, приложен към заповедта е видно, че иззетите вещи с протокол за иззети вещи при обиск и претърсване №4/07.11.2022г. не попадат в разрешените вещи.

Действително в раздел I, т.6 „Други вещи“, б.“р“ от списъка е предвидено, че лишеният от свобода има право да притежава  мека пътна чанта (спортен сак). Чантата, описана в протокола за обиск и претърсване, както и посочена в обясненията на лишените от свобода, в в докладна записка № ДЗ№8531/08.11.2022г. и докладна записка от 15.11.2022г., е описана като вещ, направена от пластмасови бутилки, оприличена на голям сак т.е. вещта не е изработена от мека тъкан, а от пластмасови части на бутилки.

След като иззетата вещ не попада в утвърдения списък и не е разрешена, на основание докладната и протокола за изземването им, за ответника е възникнало задължение, в условията на обвързана компетентност, да отнеме собствеността им в полза на Фонд "Затворническо дело", като издаде заповед за това. За да бъдат иззети вещи, държането на които не е разрешено, е достатъчно само да бъдат установени видът и броят на вещите, и констатацията, че държането им е забранено. Спрямо съдържанието на списъка съдебен контрол не е допустим, тъй като се касае за предоставена от закона преценка по целесъобразност относно разрешените за държане вещи. Тази преценка не може да бъде оспорвана пред съда. ЗИНЗС въвежда забрани, включително по отношение съдържанието на разрешени за притежаване вещи, като например печатните и други материали, които не са посочени в списъка на личните вещи и хранителни продукти по чл. 122, ал. 1 ЗИНЗС, но могат да бъдат държани. ЗИНЗС не може да бъде тълкуван разширително, тъй като регламентира обществени отношения във вр. с изпълнение на държавна наказателна принуда да се търпи наказание, както и мерките за контрол върху спазване на дисциплината от страна на нейните субекти. Предвид изложеното следва, че съгласно материално правните разпоредби относно вещите, които могат да се внасят, купуват и държат от лишените от свобода, то това са вещите, които ЗИНЗС позволява като вид, предназначение и съдържание, както и тези, които са посочени в списъка, утвърден по чл. 122, ал. 1 ЗИНЗС, а когато такъв не е налице, остават само вещите по самия закон. Режимът на внасяне и държане е разрешителен, с оглед упражняване на права, охрана на живота и сигурността, поддържане на реда и дисциплината, включително и за постигане на главната цел на наказанието лишаване от свобода – превъзпитание към спазване на закона.

В случая е безспорно, че се касае за вещ, която не е включена в утвърдения списък, като разрешена вещ.

Предвид изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че обжалваната заповед е правилна и законосъобразна и следва да бъде потвърдена.

Възраженията на пълномощника  на оспорващия за липса на мотиви в оспорения акт са неоснователни. Изрично в заповедта административния орган е направил  препратка към протокола за обиск и докладната записка, в който подробно е опасана както вещта, така и фактическата обстановка при която е установена, датата и мястото на установяването й, обясненията на участниците в проверката.

От страна на процесуалния представител на ответника е направено своевременно искане за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение по чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ. С оглед изхода на спора, същото се явява основателно. Поради което в полза на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", чиято териториална служба е Затвора Плевен съгл. чл. 12, ал. 3 от ЗИНЗС, следва да бъдат присъдени разноски на основание чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ минимум, а именно – 200 лева.

Водим от горното и на основание  чл. 122, ал. 3 вр. чл. 111, ал. 6, т. 1 и ал. 7 от ЗИНЗС, съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА Заповед № Л-345/02.02.2023г. на Началника на Затвора гр.Плевен, с която на основание чл.122, ал.2 от ЗИНЗС иззета от лишения от свобода Д.Т.М. с ЕГН **********, настанен в „ЗОЗТ“ Вит“, вещ,описана  в протокол за иззети вещи при обиск и претърсване №4/07.11.2022г. (ДЗ№8531/08.11.2022г.), а именно 1 бр. саморъчно направена от пластмасови ленти от ПВЦ бутилки чанта, е отнета в полза на Държавно предприятие „Фонд Затворническо дело“.

ОСЪЖДА Д.Т.М. с ЕГН **********, понастоящем в Затворническо общежитие от закрит тип „Вит“ към Затвора гр.Плевен, да заплати на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" сумата от 200 (двеста) лева, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението се обяви в съдебно заседание.

Решението подлежи на обжалване пред тричленен състав на Административен съд – Плевен в 14 дневен срок от обявяването му.

                                                 

СЪДИЯ:/п/