Решение по дело №561/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юни 2023 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20237180700561
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№1112

гр. Пловдив,  14.06.2023 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Пловдив, XXVIII състав, в публично съдебно заседание на дванадесети април две хиляди двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ                                                                                                  

при секретаря РУМЯНА АГАЛАРЕВА и с участието на прокурора КИЧКА КАЗАКОВА, като разгледа докладваното от председателя административно дело № 561 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на Глава ХI АПК, вр. чл. 285, ал. 1 от ЗИНЗС

Образувано е по искова молба на Б.И.Б. ***, ЕГН**********, подадена чрез процесуалния представител адв. В.С. против ответника ГД “Изпълнение на наказанията” - София, против Главна Дирекция "Изпълнение на наказанията" /ГД"ИН"/ към Министерство на правосъдието /МП/ - гр. София, за присъждане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в общ размер на 20000.00лева, причинени от унизителни и нехуманни условия, дължащи се на нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС при престоя му в Затвора гр.Пловдив за периода от 15.04.2021г до 18.08.2022г. вкл., ведно с лихви за забава от дата на предявяване на иска до окончателното изплащане на сумата. Редовно призован, в с. з. ищецът се явява лично и с пълномощника адв. С., като поддържа иска по изложените в исковата молба аргументи и ангажира доказателства. По същество на спора счита, че иска е доказан по основание и размер и моли да бъде изцяло уважен. Претендират деловодни разноски.

Ответника – Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" – София, редовно призован, се представлява в съдебно заседание от пълномощника юрк.Ч., който с писмен отговор оспорва исковата молба като неоснователна и ангажира писмени доказателства. По същество на спора се излагат съображения за неоснователност и недоказаност на исковата претенция, поради което се иска нейното отхвърляне. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Контролиращата страна чрез участвалия прокурор при Окръжна прокуратура – Пловдив счита исковата претенция  за неоснователна, недоказана и моли съда да я отхвърли.

Съдът, като съобрази становищата на страните и съобразно събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

От постъпилата от ответника справка рег. № 2348 от 28.03.2023г. на Инспектор СДВР Затвора – Пловдив  се установява, че ищецът е пребивавал за времето от 15.04.2021 г. до 18.08.2022 г.  в стая 4 на пост 6, която е с размери 28.19 кв.м., с отделен санитарен възел с площ 2.99 кв.м.. В спалното помещение е имало два отваряеми прозореца с размери 0.50х1.00м и 0.95х0.95м, а санитарният възел един отваряем прозорец с размери 0.30х1.10м., които са осигурявали естествено проветрение и естествена светлина. Спалното помещение е предназначено за настаняване на най- много 7 лица при спазване на изискванията за осигуряване на минимална жилищна площ от 4 кв.м.. Така за времето на престоя на ищецът в него този капацитет не е бил превишаван и не е имало нарушение на разпоредбата на чл.43 ал.4 ЗИНЗС. Всяко спално помещение е обзавеждано със самостоятелни легла, метална маса и метални столчета или пластмасови такива. Навсякъде има самостоятелни санитарни възли и мивки, с непрекъснат /24 часа в денонощието/ достъп до тоалетна и течаща вода. На всички лишени от свобода се осигурява  комплект спално бельо и завивки, а при необходимост и допълнителни такива. Налично е отделно мокро помещение, което се ползва от задържаните за пране на дрехи, като има и затворническа пералня. Осигурена е топла вода чрез затворническата баня, като възможността за достъп до нея е по график два пъти седмично, а за работещите ежедневно след края на работния ден. Ежедневно под контрола на ръководството и дежурния лишените от свобода почистват помещенията и местата за общо ползване, като използват необходимите санитарно-хигиенни препарати, за което е  таблица №6 на ГД ИН. Редовно по график външна фирма извършва дератизация и дезинфекция на всички спални помещения в ареста, в която връзка са приложени от ответника съответните протоколи за периодично изпълнение на тези дейности. Посочено е, че материално битовите условия се подобряват с ежегодно извършващи се текущи ремонти. Осигурена е осветяемост на помещенията и достъп до свеж въздух и вентилация чрез достатъчно на брой отваряеми прозорци. Не е констатирано наличието на плесен, мухъл и влага. Приложен е график за разпределение на времето на лишените от свобода. Поддържането на помещенията е чрез редовни текущи ремонти. Същият е бил устроен на работа като ръчник в „Обособено производство“ към ДП ФЗД-ТП Пловдив на 6 дневна работна седмица и е отработил за периода общо 169 дни. Спазван е приложеният график на пост 6 от 25.03.2014г. за престой на открито на лицето.

В съдебно заседание на 12.04.2023г. е проведен разпит на свидетеля И. В.В.. Свидетелят твърди, че са били заедно с ищеца в спално помещение 33 на пост 3 в Затвора Пловдив за процесният период, което  е с площ 12 кв.м., като в нея са били 6 човека, но е било пренаселено. Излага обстоятелства, че се касае за унизителни хигиенно- битови условия в това помещение, като помещението е с мухъл, непрекъснато в него са установявали дървеници, хлебарки и гризачи, , срещу които се е извършвала ДДД обработка, но нямало ефект. Сочи, че не е имало достатъчна естествена и изкуствена светлина, без възможност за проветрение и вентилация.

При така установеното от фактическа страна, съдът на база събраните доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, прие следното от правна страна:

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна, че предявеният иск е допустим спрямо ответника Главна Дирекция "Изпълнение на наказанията"- София. Същият е предявен от лице със статут „лишен от свобода“, което твърди, че е претърпяло неимуществени вреди от незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията на Затвора гр. Пловдив. Съдът намира, че ответникът ГД ИН - София е легитимиран да отговаря по предявения иск, тъй като макар и второстепенен разпоредител с бюджетни средства, той е самостоятелно юридическо лице, с териториални структури, една от които е Затвора гр. Пловдив. Твърдяната като незаконосъобразна дейност на служители от администрацията на Затвора гр. Пловдив като поделение към ответника представлява административна дейност, доколкото осъществяваната от тези органи и длъжностни лица специализирана дейност по изпълнение на наказанието „лишаване от свобода“ не се изразява само с прилагане на предвидените в закона ограничения във връзка с изпълнението му, а обхваща и дейността по обезпечаване и осигуряване упражняването на правата на задържаните лица и изпълнението на техните задължения съобразно правното им положение и статут.

Разгледан по същество искът е НЕОСНОВАТЕЛЕН като съображенията за това са следните:

В конкретния случай с предявения иск се претендира обезщетение за претърпени неимуществени вреди за периода от 15.04.2021г. – 18.08.2022г. от нарушение на разпоредбата на чл.3 от ЗИНЗС, в резултат на бездействие на администрацията по отношение на налични унизителни битови и хигиенни условия и пренаселеност на помещенията в Затвора Пловдив.

Съгласно разпоредбата на  чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3 от закона. В ал. 1 на тази норма е посочено, че лишените от свобода и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, а в ал. 2 е доразвито понятието за нарушение по смисъла на първата алинея с посочване на конкретни хипотези, една от които е липса на медицинско обслужване. С разпоредбата на  чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС законодателят е предвидил, че в случаите на нарушение на чл. 3, ал. 1 от закона настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

По отношение на твърдението на ищеца за липса на достатъчна жилищна площ от 4 кв.м. на човек, се установи от събраните и посочени писмени доказателства, че всички помещения, в които той е пребивавал, са отговаряли на изискванията на чл.43 ал.4 от ЗИНЗС. За претендирания период не се установява по отношение на ищеца да е пребивавал в спални помещения, в които жилищната площ на всяко едно лице да е била под минималния стандарт за жилищна площ от 4кв.м. на човек. Не се установява в помещенията да е липсвала вентилация и достъп до свеж въздух. Напротив, представиха се от ответника доказателства, че в случая достъп до чист  въздух е имало чрез достатъчно на брой отваряеми прозорци в помещение №4 на пост 6 от Затвора Пловдив. Достъп до студена течаща вода е имало постоянно, като водоснабдяването е от централната водопреносна мрежа на населеното място. Осветяемостта на помещенията е била осигурена съобразно стандартите за дневна и нощна осветеност, както и според стандарта естествена осветяемост. Не са установени и нарушения, свързани с отопляемост на помещенията, както и осигуряването на достатъчън постелъчен инвентар. Осигурени са всички битови условия съобразно установените нормативни изисквания за престоя на лишените от свобода. От писмените доказателства по делото се установява, че ответника ГДИН е изпълнил всички нормативни изисквания и няма нарушение на изискванията на чл.3 от ЗИНЗС, поради което искът на Б.Б. срещу него следва да бъде отхвърлен като недоказан и неоснователен. Изложените от свидетелят И. В.факти относно влошените битови условия, пренаселеност, липса на осветяемост и на вентилация, липса на добро отопление, наличие на гризаци, вредители, плесен и мухъл, не се кредитират от съда, т.к. същият излага обстоятелства относно друго спално помещение- помещение №33 на пост 3, а не за стая №4 на пост 6, а също така те са в противоречие и с приобщени по делото писмени доказателства. Приобщените по делото писмени доказателства сочат, че липсва незаконосъобразно административно действие/бездействие при или по повод изпълнението на служебна административна дейност – т. е липсват първите две от нормативно регламентирани предпоставки за ангажиране отговорността на ответника по предявения иск срещу ГД ИН. Не са налице и другите два от кумулативно изискуемите се елементи на фактическия състав - настъпването на вреди, пряка и непосредствена последица от твърдяната като незаконосъобразна административна дейност. За да бъде ангажирана отговорността на държавата е необходимо да бъде установена и доказана не само незаконосъобразна административна дейност, която не беше доказана по делото, но и настъпили вреди, като пряк и непосредствен резултат от тази дейност. Вредата е отрицателната последица, с която се засягат неблагоприятно имуществени права и/или защитени от правото нематериални блага и неимуществени интереси на увреденото лице, като "пряка и непосредствена" е тази вреда, която следва закономерно от твърдяната незаконосъобразна административна дейност, по силата на безусловно необходимата причинно – следствена връзка, която съществува между тях. На обезщетяване подлежат единствено преките вреди - тези, които са типична, нормално настъпваща и необходима последица от вредоносния резултат и които са адекватно следствие от увреждането. Освен преки, вредите следва да бъдат и непосредствени, т. е. да са настъпили по време и място, следващо противоправния резултат. Няма и спор в правната теория и практика, че обезщетенията за неимуществени вреди се присъждат за конкретно претърпени физически и психически болки, страдания и неудобства, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. По силата на чл. 52 от ЗЗД, обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Понятието "справедливост" не е абстрактно понятие, а е свързано с преценка на конкретни и обективно съществуващи обстоятелства, имащи значение за правилното определяне на основанието за присъждане на обезщетението и на неговия размер. Следва да се отбележи че по справедливост се определя не само размерът на обезщетението за неимуществени вреди, но и естеството и характера на страданието, за което се присъжда обезщетението.

Ищецът не е освободен от доказателствената тежест в процеса да докаже както настъпването на вредите и тяхното основание, така и причинната връзка между тях и незаконосъобразните актове, действия или бездействия на администрацията. Конкретният вредоносен резултат не се презюмира съобразно чл.284 ал.5 ЗИНЗС, а подлежи на опровергаване от ответника. Затова и по отношение на същия, при налични доказателства, опровергаващи обстоятелствата по предявеният иск, ищецът следва да проведе пълно и главно доказване, като вредите трябва да се установят с конкретни доказателства по делото, а не с общи твърдения и термини. Следователно в тежест на Б.Б. е да докаже с писмени и гласни доказателства по безспорен начин, че е претърпял твърдените от него в исковата молба вреди от неимуществен характер, както и причинната им връзка с изложените в исковата молба обстоятелства. По настоящето дело не е доказано от ищеца за посоченият от него периода от време, за който се твърди, че е търпял претендираните неимуществени вреди, същите да са действително настъпили. В случая релевираните проявления на твърдените като претърпени от ищеца неимуществените вреди, обезщетение за които са претендира от престоя си в Затвора гр. Пловдив, не е установено по никакъв начин, както и евентуално тяхната пряка и непосредствена връзка точно с посочените действия/бездействия на затворническата администрация. Не всяко неприятно усещане или чувство дават основание за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди. В случая посочените по-горе негативни чувства на ищеца не релевират претърпени болки и страдания, които според съдебната практика се включват в понятието "неимуществени вреди", подлежащи на обезщетяване, разглеждани като негативни емоционални усещания и изживявания, сочещи на сериозно засягане на личността и достойнството. Ето защо липсва основание за присъждане на ищеца на претендираното обезщетение по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за отрицателните емоционални усещания от престоя на същият в Затвора гр. Пловдив за периода 15.04.2021г. до 18.08.2022г., още повече че не е установена пряката и непосредствената им причинно-следствена връзка с посочените от него нарушения на чл.3 от ЗИНЗС. Предвид гореизложеното съдът намира, че не е доказано кумулативното наличие на елементите от правопораждащия фактически състав за ангажиране отговорността на Главна дирекция Изпълнение на наказанията - гр. София по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, за претърпени от ищеца неимуществени вреди, намиращи се в причинно-следствена връзка с незаконосъобразна административна дейност на длъжностни лица от Затвора гр. Пловдив, поради което предявеният иск  от Б.Б. за присъждане на сумата от 20000 /двадесет хиляди/ лева обезщетение за неимуществени вреди, се явява неоснователен и недоказан, и следва да бъде отхвърлен.

С оглед неоснователността на иска за обезщетение в размер на 20 000 лв., неоснователен се явява и иска за присъждане на лихва върху сумата от датата на предявяване на иска, и същия също следва да се отхвърли.

При този изход на спора и своевременно направени искания за присъждане на разноски, такива съобразно разпоредбата на чл.286 ал.2 ЗИНЗС се дължат на ответника. Същият е поискал с писмения отговор присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лева. Като съобрази характера на производството на ответника на осн. чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК и на чл.37 ЗПрП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ следва да бъдат присъдени своевременно поисканите разноски за юрисконсултско възнаграждение, която сума следва да се заплати от ищеца.

Воден от горното и на осн. чл. 203 и сл. АПК вр. чл.172, ал.2 от АПК, Съдът

РЕШИ:

ОТХВЪРЛЯ предявеният от Б.И.Б. ***, ЕГН********** иск против ответника ГД “Изпълнение на наказанията” - София, за присъждане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в общ размер на 20000.00лева, причинени от унизителни и нехуманни условия, дължащи се на нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС при престоя му в Затвора гр. Пловдив за периода 15.04.20212г. до 18.08.2022г., ведно със законната лихва върху сумата от завеждането на Исковата молба – 28.02.2023г., до окончателното изплащане на сумата, като НЕДОКАЗАН и НЕОСНОВАТЕЛЕН.

ОСЪЖДА Б.И.Б., ЕГН**********, да заплати на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" – София разноски по делото в размер 200.00 /двеста/ лева за юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред тричленен състав на АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ в 14 /четиринадесет/ дневен срок от уведомяването на страните, на които на основание чл. 138 АПК да се изпрати препис от същото.

АДМ. СЪДИЯ: