Решение по дело №126/2021 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 260001
Дата: 7 януари 2022 г.
Съдия: Кирил Давидов Павлов
Дело: 20211870200126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ № 3

гр. С., 07. 01. 2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД - С., първи СЪСТАВ в публично заседание на двадесет и първи април, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател: Кирил Павлов

като разгледа докладваното от председателя административно наказателно дело № 126 по описа за 2021 година

Производството по делото е образувано по жалба на „Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********  против Наказателно постановление  № Ю-1/08. 01. 2021 год. на Директора на Областна дирекция Безопасност на храните С. област, с което на осн. Чл. 128, ал. 1 т. 3 от Закон за храните на това търговско дружество жалбоподател е наложено наказание имуществена санкция в размер на 3000л“Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********   за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на НП и се иска отмяна на атакуваното наказателно постановление, включително и поради съществени процесуални нарушения.

В съдебно заседание търговското дружество жалбоподател поддържа жалбата чрез пълномощниците си адвокат Е.А.от САК и адв. Б. от САК поддържа жалбата си, както и искането за присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна - Областна дирекция Безопасност на храните С. област, чрез процесуалния си представител адвокат К. оспорва жалбата. Счита атакуваното с нея наказателно постановление за правилно и законосъобразно и моли за оставянето му в сила

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 03. 11. 2020 г. с“Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********   Д.С.Г. *** А.Х.Д. - Г. извършили проверка в търговски обект „Кафе клуб Е.“, находящ се в град С., улица М. № 33, стопанисван от търговското дружество жалбоподател „Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********  с адрес на управление град С., улица „М.“ № 6. При тази проверка, за която е съставен  КОНСТАТИВЕН ПРОТОКОЛ от 03. 11. 2020 година било установено, че в това кафе клуб се извършва търговска дейност, а този търговски обект не е регистриран и одобрен за вписване то Закона за храните.  По време на проверката било установено, че в обекта е извършвана търговска дейност , имало е клиенти, приготвяни са и са се предлагани на краен потребител напитки от бара в търговската зала , което е удостоверено с касов бон, издаден в момента на проверката № 0012838/03. 11. 2020 год.  в 14 часа и 18 мин. След справка в информационната система на дирекцията било установено, че „Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********   не е подавала заявление за регистрация и че описаният търговски обект не е вписан в регистъра с обекти на БАБХ.

На 06. 11. 2020 година бил съставен от Д.С.Г. инспектор в отдел Контрол храни при ОДБХ С. област АУАН № 5/06. 11. 2020 год. за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните, в който при описание на нарушението е посочено следното:

При извършена проверка на 03.11.2020 г., 14:18:17 ч. в обект: „Кафе клуб Е.“, находящ се в гр. С., обл. С.ска, ул. „М.“ № 33, стопанисван от фирма „Н.Д.“ ЕООД, с ЕИК/БУЛСТАТ *********, с адрес на управление: гр. С., общ. С., обл. С.ска, ул. „М.“ № 6, се установи, че горецитирания обект не е регистриран и одобрен за вписване по Закон за храните. В АУАН при описание на нарушението е посочено, че в момента на проверката в обекта се извършва търговска дейност: има клиенти, приготвят се и се предлагат на краен потребител напитки от бара в търговската зала, удостоверено с касов бон, издаден от момента на проверката № 0012838/03.11.2020 г./14:18:17 ч. За разяснение на констатацията че обектът не е регистриран и одобрен за вписване по Закон за храните в АУАН е посочено, че при направената справка в електронния регистър на БАБХ по ЕИК на фирмата се установило, че горецитирания обект не е вписан в регистъра с обекти на БАБХ и че към датата на проверката няма входирани документи по започване на процедура по регистрация в ОДБХ С. област на горецитирания обект.

За разяснение на констатацията че в момента на проверката в обекта се извършва търговска дейност, в АУАН е посочено че е установено наличие на храни и напитки и се представят търговски документи от доставки – последна Стокова разписка № 71121/03.11.20 г., доставчик „К.“ ООД град С., BG 2303005 ЕО, удостоверяваща, че в обекта се доставят, съхраняват и преработват храни.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено Наказателно постановление  № Ю-1/08. 01. 2021 год. на Директора на Областна дирекция Безопасност на храните С. област, с което на осн. чл. 128, ал. 1 т. 3 от Закон за храните на „Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********   било наложено наказание имуществена санкция в размер на 3000лв.   за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните. При описание на нарушението, в НП е посочено привидно същото, но с промяната че „Кафе клуб „Е.“,  в гр. С., в който се твърди, че е извършена дейността по чл. 23 ал. 1 от ЗХ е на улица ул. „М.“ № 6 общ. С., обл. С.ска. За този адрес, в различие от мястото посочено в АУАН е установено, че обектът не е регистриран и одобрен за вписване по Закона за храните. За този адрес от НП се разбира, че в момента на проверката, в обекта се извършва търговска дейност: имало е клиенти, приготвяни са и са се предлагали на краен потребител напитки от бара в търговската зала, което било удостоверено с касов бон, издаден в момента на проверката № 0012838/03.11.2020 г. в 14:18:17 часа, както и че при направена от проверяващите органи справка в електронния регистър на БАБХ по ЕИК на „Н.Д.“ ЕООД, е установено, че описаният обект (разбира се описанието в НП, включително и адрес С., ул. М. № 6) не е вписан в регистъра с обекти на БАБХ.

Срещу АУАН № 5/06.11.2020 г. в срока по чл. 44, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) не е постъпило писмено възражение, а в раздел „Обяснения и възражения“ на АУАН нарушителят е отбелязал: „имам възражения“, но същите не са конкретизирани.

От събраните по делото доказателства гласни – показанията на свидетелите Г. актосъставител и Г. свидетел по АУАН, от приложения по  делото в препис Констативен протокол от 03. 11. 2020 година, както и от показанията на свидетелката И.Б.Н. се установява, че мястото за което е изследвано и установено че „Кафе клуб Е.“ работи без регистрация в регистъра с обекти на БАБХ е град С., улица „М.“ № 33. За разлика от това в НП не това се сочи като място на нарушението, а град С., улица „М.“ № 6 където се седалището на търговското дружество жалбоподател.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като основателна, поради следните съображения:

Съдът счита за основателни изложените в жалбата възражения за допуснато нарушение чл. 57, ал. 1 т. 5 от ЗАНН. Един от задължителните реквизити на акта и наказателното постановление е описание на нарушението, кога и къде е извършено и обстоятелствата при които е извършено. Последното следва да е индивидуализирано с всички свои съставомерни признаци. В конкретния случай в НП е посочено място на извършване на нарушението за което търговското дружество жалбоподател, сънкциониран с НП не е имало възможност да се защити и опровергано от събраните по делото доказателства.

Промяната в НП на мястото на  извършване на нарушението е съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 249 ал. 4, т. 1 от НПК, приложим и за настоящото производство на осн. чл. 84 от ЗАНН, защото е накърнило правото на жалбоподателя да научи и съответно да се защити по въпроса къде е извършвал търговска дейност в нерегистриран търговски обект.

Докато в АУАН мястото на извършване на нарушението е посочено че е в гр. С., улица „М.“ № 33, в НП това място е улица „М.“ № 6, като за този съществен съставомерен факт относно пространствените граници на приписваното на жалбоподателя нарушение, същия не е могъл да се защитава в производството по установяване на нарушението с АУАН и в срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН – тридневен от подписване на АУАН.

В случая на основание чл. 84 от ЗАНН са приложими както чл. 249 ал. 4, т. 1 НПК, така и запазилите силата си положения установени в ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 2 ОТ 07.10.2002 Г. ПО Н. Д. № 2/2002 Г., ОСНК НА ВКС докладчик Р.Н. т. 4.2. Съгласно това тълкувателно решение в обстоятелствената част на обвинението (което в случая се отнася и за административното обвинение) се посочват фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му (сега чл. 102 ал. 1, т. 1 НПК съответстващ на чл. 82, ал. 1, т. 1 НПК отм.). Към тях се отнасят и времето и мястото на извършване, като в случая подмяната в НП на мястото на извършване  съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, защото при всяко положение води до ограничаване на правата на обвинения включително и за административно нарушение да научи да се защити по този съставомерен факт по въпроса къде е извършено приписваното му нарушение. Тъй като е идентично съдържанието на чл. 102 ал. 1, т. 1 от НПК с това на чл. 82 ал. 1, т. 1 НПК отм., с оглед разпоредбите на чл. 249 ал. 4, т. 1 НПК и чл. 84 от ЗАНН съдът в съответствие със задължителната практика на съдилищата приема че цитираното тълкувателно решение на ВКС е приложимо и за настоящия случай.  В случая се касае за нарушение чрез действие и бездействие. Действието съобразно редакцията на чл. 128 ал. 1, т. 3 вр. чл. 23 ал. 1 от ЗХ е извършване на дейност изразяваща се в производство, преработка и/или дистрибуция на храни, а бездействието е невписване в регистъра по чл. 24, ал. 1 или 2 от ЗХ.

Ако за АУАН може да се изследва въпроса за приложимост на чл. 53 ал. 2 от ЗАНН, това е недопустимо за процесното наказателно постановление и същото подлежи на отмяна само защото като място на нарушението сочи такова различно от това посочено в АУАН, за което търговското дружество жалбоподател не е могло да се  защитава в цялата процедура по съставяне на АУАН, както и чрез възражение след съставяне и подписване на АУАН, в срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН.

Самостоятелно основание за отмяна на НП е че подмяната в наказателното постановление на мястото на извършване на нарушението е довело до явна необоснованост на самото НП по най-важните въпроси от приписваното на жалбоподателя нарушение – къде е извършвал посочената в чл. 23 ал. 1 ЗХ дейност, за което се приема за нарушение бездействието изразяващо се в това,  обектът не е вписан в регистъра с обекти на БАБХ. Нито едно доказателство не установява мястото на извършване на нарушението да е улица „М.“ № 6 в град С., както е посочено в НП. 

 Съгласно чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в съдебните производства по, ал. 1 страните имат право на разноски по реда на АПК. Единствено жалбоподателят е направил претенция за разноски, като е ангажирал писмени доказателства по делото - договор за правна защита и съдействие в размер на 630 лв. В конкретния случай поисканият размер за адвокатско възнаграждение е определен, съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 2, т. 3 от НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮЛИ 2004 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ РАЗМЕРИ НА АДВОКАТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ предвид материалния интерес. С оглед изхода на делото, а именно отмяната на обжалваното наказателно постановление, въззиваемата страна следва да бъде осъдена да заплати разноските на жалбоподателя за адвокатски хонорар в размер на 450 лева. На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН съдът следва да осъди Областна дирекция по безопасност на храните С. област да заплати на на „Н.Д.“ ЕООД ЕИК ********* сумата 450 лева за разноски по делото платени от това търговско дружество като адвокатско възнаграждение за един адвокат.

По изложените съображения съдът  

РЕШИ:

ОТМЕНЯ като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО  Наказателно постановление  № Ю-1/08. 01. 2021 год. на Директора на Областна дирекция Безопасност на храните С. област, гр. С., с което на осн. Чл. 128, ал. 1 т. 3 от Закон за храните на „Н.Д.“ ЕООД ЕИК *********  е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 3000 лева  за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните.

На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН ОСЪЖДА Областна дирекция по безопасност на храните С. област да заплати на „Н.Д.“ ЕООД ЕИК ********* сумата 450 /четиристотин и петдесет/ лева за разноски по делото.

 Решението подлежи на касационно обжалване пред АС С. област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Съдия при Районен съд - С.: