Разпореждане по дело №2126/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 4933
Дата: 16 декември 2022 г.
Съдия: Яна Димитрова Колева
Дело: 20227040702126
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 14 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

Номер  4933           16.12.2022г.        град Бургас

 

Административен съд – гр.Бургас, XXII-ри състав, на шестнадесети декември през две хиляди и двадесет и втора година в закрито заседание в следния състав:

Съдия: Яна Колева

 

като разгледа адм.д. №2126 по описа за 2022г., за да се произнесе взе предвид следното:

   Производството е по реда на  чл. 250 - 254 от АПК.

Образувано е по повод постъпила жалба от адв. Б.Й., в качеството му на пълномощник на В.Т., роден на ***г., молдовски гражданин с искане за прекратяване на действия на директора на ТД Митница-Бургас, които не се основават на закона или административен акт и разпореждане безусловно и да бъде преустановено задържането на сумата от 7600 евро и да му бъдат върнати.

   След представяне на административната преписка Съдът приема, че исканата защита е да се преустанови неоснователното действие на директора на ТД Митница-Бургас, изразено в задържане и отказ да бъде върната сумата от 7600 евро.

      В изпълнение на процедурата по чл. 252, ал. 2 от АПК съдът е задължил директора на ТД Митница-Бургас, незабавно да предостави данни за основанието на извършените действия, в резултат на което по делото е приложена административната преписка.

  Съдът, след като се запозна с искането и събраните при проверката данни, намира следното от фактическа страна:

  Против Т. е съставен АУАН №BG11022022/1000/М-263 от 11.02.2022г. по описа на ТД Митница Бургас за това, че е пренесъл през държавната граница, без знанието и разрешението стоки - 3150 броя парфюми и 12 кашона по 250 000 броя чужди бандероли, нарушение по чл. 233, ал. 1 от ЗМ.

Наред с образуваното административно-наказателно производство, в условията на неотложност по чл. 212, ал. 2 от НПК, е образувано досъдебно производство за същото деяние - престъпление по чл. 242 от НК.

На 21.02.2021г. административнонаказателното производство е било прекратено с Резолюция №BG2022/1000-457 от 21.02.2022г. на основание чл. 33, ал. 1 от ЗАНН, а по отношение на задържаните стоки - предмет на нарушението, е посочено, че разпореждането със същите е изцяло в компетентността на органите на досъдебното производство.

На 02.03.2022г., образуваното наказателното производство срещу В.Т. е приключило с определение за одобряване на споразумение по НОХД №55/2022 по описа на Окръжен съд - Ямбол, с което е извършено и разпореждане със част от стоките предмет на престъпление - парфюмите, които са отнети в полза на държавата, на основание чл. 242, ал. 7 от НК. По отношение чуждестранните бандероли не е била извършена експертна оценка за пазарна стойност и не са били приобщени към предмета на наказателното производство.

Резолюцията за прекратяване на производството, образувано въз основа на АУАН №BG11022022/1000/М-263 от 11.02.2022г е обжалвана пред РС-Елхово по АНД № 120/2022г. по описа на същия съд е  отменена резолюцията, в частта за извършено деяние по чл. 233, ал. 1 от ЗАНН с предмет чуждестранни бандероли и е върната преписката (само в тази част) на административнонаказващия орган за упражняване на правомощията по чл. 52 от ЗАНН. В частта за извършено деяние по чл. 233, ал. 1 от ЗАНН с предмет - парфюми, преписката е прекратена на друго основание – чл. 33, ал. 2 от ЗАНН (вместо чл. 33, ал. 1 от ЗАНН). Решението е влязло в сила на 19.11.2022г.

Сумата от 7600евро е задържана с Разписка №0212337 към протокол от митническа проверка № 22BG1011Н005897 за обезпечение.

В становището си ответникът посочва, че решението е получено в ТД Митница Бургас и са предприети действия по изпълнението му в частта за упражняване компетентността на административнонаказващия орган по чл. 52 от ЗАНН, относно задържаните чуждестранни бандероли, като е изготвено искане и становище за определяне на митническа стойност на стоките предмет на нарушение. Посочва, че сумата от 7600евро е задържана като обезпечение на основание чл.229 от ЗМ.

При тези фактически данни съдът намира от правна страна следното:

   Искането е направено от надлежна страна, поради което е процесуално допустимо и е с правно основание чл. 250 от АПК, доколкото чрез него се търси защита срещу неоснователно действие на административен орган- отказ да бъде върната сумата от 7600 евро.

С разпоредбата на  чл. 250 и сл. от АПК е предвидена процесуална възможност за защита от действия, извършвани от административен орган или длъжностни лица, които не се основават на административен акт или на закона. Това е защита само срещу фактически действия, които не са административни актове и се извършват извън определените по закон правомощия на органа или функции на длъжностното лице.

В случая за констатирано нарушение на ЗМ против В.Т. е съставен е съставен АУАН и с Разписка №0212337 към протокол от митническа проверка № 22BG1011Н005897 е взета за обезпечение сумата от 7600евро. С цитираното съдебно решение е отменена резолюцията, в частта за извършено деяние по чл. 233, ал. 1 от ЗАНН с предмет чуждестранни бандероли и е върната преписката на административно-наказващият орган.

Съгласно разпоредбата на чл. 229 от ЗМ Митническите органи имат право да изземват и задържат стоки и суми за обезпечаване на евентуални вземания по съставения акт, които до приключване на административнонаказателното и наказателното производство се съхраняват от митническото учреждение, а в ал.7 на същата разпоредба е посочено, че митническите органи могат да налагат мерките по реда на глава двадесет и шеста, раздел Iа за обезпечаване на вземанията по съставения акт за установяване на митническо нарушение. Митническите органи могат да налагат обезпечителни мерки – чл. 206а от ЗМ. Директорът на териториалната дирекция, в района на която е установен размерът на подлежащото на обезпечаване митническо задължение или друго публично държавно вземане, следва да издаде постановление, което може да се обжалва в 7-дневен срок от връчването му пред Директора на Агенция Митници /чл. 206б от ЗМ/, а неговото решение може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на органа, който го е издал. Извън оспорването на акта за обезпечаване жалбоподателят има и възможност да оспорва задържането на обезпечението след необходимите срокове за осъществяване на проверка и вземане на крайно решение в конкретния случай, както и да претендира обезщетение.

Задържането на процесната сума в случая е във връзка с образувано административно-наказателно производство и е предприето за обезпечаване на евентуални вземания по съставения АУАН. Действията на митническите органи по задържането на процесната сума имат своето правно основание в Закона за митниците и по-конкретно в разпоредбата на чл. 229, ал. 1 от ЗМ.  Това обстоятелство е достатъчно основание за преценка, че не се касае за фактически действия по смисъла на чл. 250 от АПК. Доколко действията на митническите органи са в съответствие с предписанието на закона, е въпрос, който следва да се прецени в производството, в което ще се преценява законосъобразността на окончателния акт, издадено като последица от тези действия.

В настоящия случай наличието на законова регламентация, в изпълнение на която са осъществяваните фактическите действия, налага извод, че искането се явява неоснователно и като такава следва да бъде отхвърлено.

С оглед изходът на спора административният орган - ответник има право на разноски за юрисконсултско възнаграждение на основание чл.143, ал.3 от АПК, вр. с чл.37 от ЗПП вр. с чл.24 от Наредба за заплащането на правната помощ, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

Мотивиран от гореизложеното, на основание чл. 253, ал. 2, изр. първо, предл. второ от АПК, Административен съд –Бургас

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на адв. Б.Й., в качеството му на пълномощник на В.Т., роден на ***г., молдовски гражданин да се преустанови неоснователното действие на директора на ТД Митница-Бургас, изразено в задържане и отказ да бъде върната сумата от 7600 евро.

ОСЪЖДА В.Т., роден на ***г., молдовски гражданин да заплати на Агенция „Митници“ сумата от 100 лева, представляваща разноски-юрисконсултско възнаграждение.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 3 - дневен срок от издаването му на основание чл.254, ал.1 от АПК.

                                                               

                                                       СЪДИЯ: