Решение по дело №262/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 263
Дата: 1 март 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20217050700262
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И Е

 

 

№ …………../………………2021г., гр.Варна.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНАтрети касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:ДАРИНА РАЧЕВА

ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

при участието на секретаря Пенка Михайлова,

и прокурора Александър Атанасов,

като разгледа докладваното от съдия Ганчева КНАХД  262/2021г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК врчл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, депозирана чрез юрисконсулт Д. О. срещу Решение № 260571 от 17.12.2020г. на ВРС, постановено по НАХД № 3817/2020г., по описа на ВРС, V наказателен състав, с което е отменено Наказателно постановление № 03-0310175/25.04.2012 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на "Ланнас" ЕООД, Булстат ******* за нарушение на чл. 408, ал.2 и ал.3 от КТ , на основание чл.416, ал.5 вр.чл.415в от КТ е наложена „имуществена санкция” в размер на 100 /сто/ лв.

Касаторът поддържа, че решението на ВРС е незаконосъобразно, постановено при неправилно тълкуване на приложимия закон. Сочи се, че районен съд неправилно е приел, че е изтекла абсолютната давност за ангажиране отговорността на дружеството. Твърди се, че съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗАНН е посочено, че давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, а не както е предвидено в НК  от момента на извършване на деянието. Твърди се също, че би следвало с всяко действие по събиране на санкцията в ТД на НАП и търсене на нарушителя давността да се прекъсва и да започва да тече нова. В тази връзка се сочи, че давността е прекъсната с действията на Окръжната следствена служба, поради което приложение намира разпоредбата на чл. 34 ЗАНН, и срокът тече от узнаването на нарушението, а не от неговото извършване. Моли се за отмяна на решението и потвърждаване  на наказателното постановление. По изложените съображения моли да се отмени решението на ВРС и да се постанови друго, с което да се потвърди НП.

Ответната страна - "Ланнас" ЕООД,  чрез процесуален представител оспорва жалбата, моли решението на Районен съд-Варна  да бъде потвърдено. Чрез депозирана молба, с която изразява становище по хода на делото, са представени и договор за правна помощ и съдействие и списък на разноските.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна, поддържа, че въззивното решение е постановено при спазване на материалния и процесуалния закон.

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

Производството пред ВРС е образувано по жалба на „Ланнас“ ЕООД против НП № 03-0310175/25.04.2012 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на "Ланнас" ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 100 лв., за нарушение на чл.408, ал.2 и ал.3, вр. чл.416, ал.5, чл.415в от КТ.

Въззивният съд е приел от фактическа страна следното: на 30.03.2012 г. служители на Дирекция “Инспекция по труда“ – Варна,  извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от страна на "Ланнас" ЕООД. В хода на проверката било установено, че дружеството в качеството на работодател не е осигурило заверена от Дирекция „Инспекция по труда” ревизионна книга за вписване на констатациите от извършените проверки от контролни органи по спазване на трудовото законодателство. Посочено е, че нарушението е извършено на 30.03.2012 г., в обект магазин за дрехи, находящ се в гр.*****, бул.”*******” №*. Констатациите от проверката били отразени в Протокол № 1156/11.04.2012 г. Срещу дружеството бил съставен АУАН № 03-0310175/11.04.2012 г., въз основа на който било издадено и наказателното постановление, предмет на проверка от въззивния съд. Посочената фактическа обстановка е установена въз основа на събраните писмени доказателства и същата е приета за безспорна от Районен съд-Варна.

От правна страна, Районен съд-Варна  е  приел, че не са били налице предпоставките за приложението на чл.58, ал.2 от ЗАНН, поради което наказателното постановление не е влязло в законна сила и жалбата срещу него е подадена в срок. Приел е, че за да се приложи тази хипотеза, следва по несъмнен начин да е установено, че нарушителят е щателно издирван за връчване на конкретно наказателно постановление. За да отмени наказателното постановление е приел, че в настоящия случай следва субсидиарно да се приложи чл. 82, ал. 1, т. 5 от НК. Позовавайки се на Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015г. на ВКС и ВАС районен съд приема, че абсолютната давност за административно-наказателно преследване е изтекла. По изложените доводи ВРС е отменил НП.

 

Съдът споделя доводите на ВРС, за изтекла абсолютна давност за адм. наказателно преследване. Доколкото в  ЗАНН няма конкретна уредба, то по отношение на института на давността, е приложим режима на НК, уреден в  чл.80 и 81. В горната насока са и задължителните указания дадени с Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на Върховния административен съд. Съгласно разпоредбата на чл. 80, ал.1, т.5 от НК наказателното преследване се изключва по давност, когато не е възбудено в срок от три години. За да се формира института на абсолютната давност обаче следва да намери приложение  разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК. Ето защо независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в чл. 80, ал. 1, т. 5 НК. Следователно, в случаите, в които законът предвижда наказание "глоба", както е в настоящия,  възможността дадено лице да бъде санкционирано се изключва с изтичане на 4 години и шест месеца от извършване на деянието. Към настоящият момент този срок е изтекъл – нарушението е извършено на 30.03.2012 год. съответно абсолютния давностен срок е изтекъл на 30.09.2016год., поради което административно-наказателната отговорност на сочения като нарушител субект е погасена по давност. Съдът споделя възражението на касатора, че давностния срок не е изтекъл на датата посочена от ВРС, но предвид гореизложеното безспорно към постановяване на съдебния акт абсолютната давност е изтекла. Отделно от изложеното следва да се посочи, че в случая не е предмет на обсъждане изпълнителската давност, която започва да тече от влизане в сила на НП.

При този изход на спора на ответника по касация следва да бъдат присъдени разноски, съобразно доказателствата за действително сторени такива в размер на 150 лв. съставляващи адвокатски хонорар.

 

По изложените съображения на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд-Варна,

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260571 от 17.12.2020г. на ВРС, постановено по НАХД № 3817/2020г., по описа на ВРС, V наказателен състав, с което е отменено Наказателно постановление №03-0310175/25.04.2012 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на "Ланнас" ЕООД, Булстат ********** за нарушение на чл. 408 , ал.2 и ал. 3 , на основание чл. 416, ал. 5 вр.чл. 415в от КТ е наложена „имуществена санкция” в размер на 100 /сто/ лв.

ОСЪЖДА Дирекция "Инспекция по труда" – Варна да заплати на "Ланнас" ЕООД  направените в касационното производство съдебни разноски в размер на 150 /сто и петдесет/ лева

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: