Определение по дело №2876/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1796
Дата: 10 ноември 2022 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20227180702876
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

1796

Гр.Пловдив, 10.11.2022 г.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ - ХХVІII състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети септември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                                

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

като разгледа частно административно дело № 2876/2022 година по описа на съда, докладвано от председателя, за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на Р.Д.В.,***, против мълчалив отказ на Ръководител на ПО при ТП на НОИ Пловдив по подадено от него Заявление с вх. №Ц2113-15-3773#25/27.06.2022г. за възобновяване на пенсионното производство и продължаване на действията по подадено заявление с вх.№ Ц2113-15-3773/08.10.2021год. за отпускане на пенсия.  В жалбата се твърди, че е налице спряно административно производство до произнасяне по образувано наказателно производство по преписка №7172/2020г на Районна прокуратура-Пловдив, по което са отпаднали основанията. Счита, че ТП на НОИ не се е произнесъл по подаденото заявление, с което е налице мълчалив отказ на Началник отдел „ПО“ към ТП на НОИ-Пловдив да възобнови производството, който е незаконосъобразен. Засегнати са правата и интересите му, свързани с пенсионирането. Иска се отмяната му и връщане на преписката със задължителни указания за възобновяване на производството.

Жалбата е постъпила чрез административния орган- ръководителят на пенсионно осигуряване в ТП на НОИ Пловдив, който я е изпратил в Административен съд Пловдив, ведно с относима административна преписка по подадените от жалбоподателя заявления и издадени административни актове. Дава становище за неоснователност на жалбата и несъотносимост на направените доказателствени искания. Посочва на съда коректният номер по подаденото заявление.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства и становищата на страните, намира жалбата за недопустима на основание чл.159 т.1 от АПК. Като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото следва да бъде прекратено. Съображенията за това са следните:

Р.Д.В. е подал заявление с вх. № Ц2113-15-3773/08.10.2020г. за отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, като с Разпореждане №********** по протокол 2146-15-23/19.01.2021г. на осн. чл.98 ал.2 т.1 б.б от КСО административното производството е спряно от началник на отдел „Пенсии“ при ТП на НОИ Пловдив до произнасяне на РП Пловдив. С Постановление от 23.05.2022г. по пр. преписка №7172/2020г наказателното производство е спряно поради неразкриване на извършител на престъплението. В тази връзка Р.Д.В. е подал Заявление с вх. № Ц2113-15-3773#25/27.06.2022г до Директор на ТП на НОИ-Пловдив за възобновяване на производството по пенсионната преписка.

Редът и начинът за отпускане и изменение на пенсии, както и осъвременяване, спиране, възобновяване, прекратяване и възстановяване, е уреден в Раздел V, Глава VI на КСО /чл.94 и сл. от КСО/ и в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж /НПОС/. Съгласно чл. 98, ал. 1, т. 1 от КСО пенсиите и добавките към тях се отпускат, изменят, осъвременяват, спират, възобновяват, прекратяват и възстановяват с разпореждане, издадено от длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на Националния осигурителен институт, или други длъжностни лица, определени от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт, като разпореждането се издава в срок до 4 месеца от подаването на заявлението или от получаването на необходимите документи и/или данни съгласно предвиденото в наредбата по чл. 106. В случаите на прилагане на международен договор, по който Република България е страна, или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност разпореждането се издава в срок до един месец от получаването на всички необходими документи и данни. Тя се допълва от нормата на чл.98 ал.2 т.1 б.б КСО, съгласно която длъжностните лица по ал. 1 издават и разпореждания за спиране на производството по отпускане, изменение или преизчисляване на пенсия и/или добавка, когато в хода на производството се установят данни за извършено престъпление от значение за изхода на производството, като в този случай след спиране на производството материалите, обосноваващи спирането, се изпращат на съответния прокурор, а след приключване на наказателното производство материалите от него се изпращат на длъжностното лице по ал. 1 за продължаване на спряното производство.

Съгласно чл.117 ал.1 т.2 б. ж от КОС пред ръководителя на съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт се подават жалби срещу разпореждания за спиране на производството по отпускането или изплащането на пенсиите. Ето защо в настоящият случай жалбата на Р.Д.В. срещу мълчалив отказ за възобновяване на спряно производство по отпускане на пенсия следва да е пред Директор на ТП на НОИ-Пловдив, който е компетентният  административен орган да я разгледа. Едва след неговото произнасяне, издаденият административен акт ще подлежи на съдебен контрол. Видно от приложената по делото административна преписка, Р.Д.В. не е обжалвал до настоящия момент по административен ред мълчаливия отказ на ръководителя на ПО при ТП на НОИ – Пловдив по подаденото то него заявление за възобновяване нас пряното производство по отпускане на пенсия. Следователно, не е налице една от абсолютните процесуални предпоставки за допустимост на подадената до съда жалба, а именно, в тази му част разпореждането да е обжалвано от лицето по административен ред пред директора на ТП на НОИ. Доколкото в жалбата пред съда се съдържа искане за томяна на мълчалив отказ на ръководителя на ПО при ТП на НОИ – Пловдив да възобнови производството, на основание чл. 130, ал. 4 от АПК, жалбата следва да се изпрати на компетентния административен орган – директорът на ТП на НОИ – Пловдив за произнасяне за наличието на мълчалив отказ и за основания за спиране на производството.

Предвид горното, жалбата на М.Н.Б. е процесуално недопустима. Същата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

Ето защо, на основание чл. 159, т. 1  от АПК, Съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Р.Д.В.,*** против мълчалив отказ на Ръководител на ПО при ТП на НОИ Пловдив по подадено от него Заявление с вх. №Ц2113-15-3773#25/27.06.2022г. за възобновяване на пенсионното производство и продължаване на действията по подадено заявление с вх.№ Ц2113-15-3773/08.10.2021год. за отпускане на пенсия.

ПРЕКРАТЯВА производството по частно административно дело № 2876/2022г. по описа на Административен съд-Пловдив, ХХVІІІ състав.

ИЗПРАЩА преписката на директора на ТП на НОИ - Пловдив за произнасяне по жалбата на Р.Д.В.,*** против мълчалив отказ на Ръководител на ПО при ТП на НОИ Пловдив по подадено от него Заявление с вх. №Ц2113-15-3773#25/27.06.2022г. за възобновяване на пенсионното производство и продължаване на действията по подадено заявление вх.№ Ц2113-15-3773/08.10.2021год. за отпускане на пенсия

Определението подлежи на обжалване в 7 – дневен срок от съобщението с частна жалба пред ВАС.

СЪДИЯ: