Решение по дело №1889/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1423
Дата: 27 октомври 2020 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20207040701889
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 1423                   от 27.10.2020 г.                              град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на петнадесети октомври две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

                                                   Председател: Лилия Александрова

                                                          Членове: 1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

 

при секретаря К. Л. и прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 1889 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“, против Решение № 876/14.07.2020 г., постановено по а.н.д. № 232/2020 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено наказателно постановление № 19-0769-004081/27.08.2019 г., издадено от Началник група в Сектор „ПП“ към на ОДМВР-гр.Бургас, с което за нарушение на чл. 139, ал.1, т. 2 ЗДвП, на основание чл. 177, ал.3, т. 1 ЗДвП на Я.А.Б. с ЕГН ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, постановено  в нарушение на процесуалния и материалния закон. Касаторът счита, че не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при издаване на НП, довело до невъзможност да се разбере каква е волята на АНО. Сочи, че не са релевирани подобни възражения в жалбата, сезираща районния съд. Искането е за отмяна на оспореното решение и за потвърждаване на издаденото НП.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител.

Процесуалният представител на ответника по касация– Я.А.Б., оспорва жалбата като неоснователна в съдебно заседание и моли за оставяне в сила на оспореното решение. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна,  по следните съображения:

С оспореното пред РС наказателно постановление отговорността на Я.А.Б. е ангажирана за това, че на 30.07.2019 г. около 15.00 часа в гр. Бургас, на ул. „Крайезерна“, като водач на товарен автомобил управлява товарен автомобил „Щаер“ с рег.№ А2993КС с прикачено ремарке „Шмитц“ с рег. № А1379ЕК, собственост на „Я. Транспорт“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, натоварен с товар /дървесина/ с обща маса на състава от ПС 56760 кг, която надвишава нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството в Наредба № 11/2001 г. – нарушение на чл.3 вр.чл.6 от наредбата; съставът на ПС е с 5 оси и с обща допустима маса по СРМПС 44000 кг. В НП е прието, че движейки се по пътя с ППС с размери, маса и натоварване на ос, надвишаващи нормите, установени от МРРБ, както и с товар, представляващ опасност за движението, Я.Б. виновно е нарушил чл.139, ал.1, т.2 ЗДвП и е санкциониран по чл. 177, ал.3, т.1 ЗДвП.

         За да постанови оспореното съдебно решение, въззивният съд е приел, че е допуснато съществено нарушение на закона, довело до неяснота и невъзможност да се разбере каква точно е била волята на АНО, тъй като описаните факти в НП изпълват състава на две отделни и напълно самостоятелни нарушения – това по чл.126 от ЗДвП и това по чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП, но в НП е дадена квалификация само на едно – по чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП. Съдът е приел, че тази норма е бланкетна и препраща към Наредба № 11/03.07.2001 г., като в чл.6 в пет алинеи, повечето от които съдържащи по няколко точки, а те - по няколко букви, са предвидени различни хипотези на нарушения, в зависимост от това с колко оси е МПС, колко от тях са задвижващи, с колко оси е полуремаркето, какво е разстоянието между тях и т.н. АНО не е конкретизирал коя от множеството хипотези на чл.6 от наредбата е нарушена от водача на МПС и за съда не съществува възможност да изяснява и допълва волята на АНО, съответно - това препятства проверката за законосъобразност на НП.

         Решението на районния съд е правилно, по следните съображения:

         От описанието на нарушението в АУАН и в НП не става ясно какво точно нарушение е вменено на Я.А.Б. - дали е такова по чл. 126 от ЗДвП, за което е предвидено наказание в чл.185 от ЗДвП, или е нарушение по чл.139, ал.1,  т.2 от ЗДвП, за което е предвидено наказание  в чл.177, ал.3, т.1 от ЗДвП. В НП е посочена обща допустима маса на МПС, съгласно СРМПС, което сочи на нарушение по чл.126 от ЗДвП, а същевременно е налице препратка и към Наредба № 11/2001г., където, обаче, са описани състави на нарушения на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП. Нарушенията по чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП са свързани с изискванията към техническите характеристики на превозните средства и по –специално  - маса, размери и натоварване на ос, докато нарушението на чл.126 от ЗДвП е свързано с нарушаване на правилото, въвеждащо ограничение при превоз на товари, масата на натовареност МПС да не надвишава максимално допустимата маса, отразена в свидетелството му за регистрация. В случай, че се приеме, че нарушението е от първия вид – чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП, то същото не е индивидуализирано, като не е  посочено и кои точно норми на Наредба № 11 не са спазени.

Доколкото защитата на санкционираното лице е срещу фактите, така както са му предявени, настоящият касационен състав намира, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при издаване на НП.

По изложените съображения, съдът намира, че оспореното решение е правилно и следва да бъде оставено в сила, тъй като не се установиха касационни основание за неговата отмяна.

С оглед изхода на спора, предвид своевременно направено искане и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр.чл.143, ал.3 от АПК, в полза на ответника по касация следва да бъде присъдено договорено и платено в брой възнаграждение за адвокат в размер на 150 лева, съгласно представения по делото договор за правна защита и съдействие.

         Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл.първо от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Бургас, петнадесети  състав,   

 

Р Е Ш И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 876/14.07.2020 г., постановено по а.н.д. № 232/2020 г. по описа на Районен съд – Бургас.

         ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“ да плати на Я.А.Б. с ЕГН ********** разноски в размер на 150 (сто и петдесет) лева.

         Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                    

                                                                   2.