Решение по дело №3779/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Ася Трифонова Ширкова
Дело: 20194430103779
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Плевен,04.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХІ граждански състав, в публичното заседание на втори юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЯ ШИРКОВА

при секретаря Веска Андреева, като разгледа докладваното от съдията Ширкова гр. д. № 3779 по описа за 2018г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 127а от СК.

         

Делото е образувано по подадена молба от Т.М.Х. с ЕГН ********** *** и настоящ адрес *** против Л.Л.А. с ЕГН ********** с адрес ***. Ищцата твърди, че ответникът е неин бивш съпруг и баща на малолетното им дете С* Л* А*  с ЕГН **********. Твърди, че с влязло в сила решение по гр.дело 6821/2013г. бракът ѝ с ответника бил прекратен, като родителските права върху детето били предоставени за упражняване на майката. Твърди, че ответникът не заплащал редовно издръжка поради което в началото на 2019г. образувала изпълнително дело срещу ответника. Ищцата твърди, че афектиран от това, ответникът отказал да подпише декларация съгласие за напускане на страната за детето ми. Твърди, че такава била необходима във връзка с провеждане на международно състезание по хандбал. Ищцата твърди, че пред детето, ответникът заявил, че докато не бъде прекратено образуваното срещу него изпълнително дело, няма да подпише такава декларация. Ищцата твърди, че детето се разстроило, тъй като има основно участие в състезанието и неучастието му в него ще провали и останалите деца в отбора. Твърди, че детето е * в * на * *“ и от * тренира хандбал към * и предстоят в бъдеще множество международни изяви. В заключение моли съда да даде разрешение, заместващо съгласието на бащата Л.Л.А., детето С*Л* А*, за срок от пет години да напуска територията на страната и да пътува до европейски страни без съгласието на ответника през учебно време за участие в състезания или екскурзии, а през неучебно време, придружавана от своята майка. В съдебно заседание поддържа подадената молба.

          Ответникът, редовно призован не се явява и не се представлява. Не представя становище по молбата.

          По делото е назначен социален доклад.

          Като съобрази събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна :

          Видно от представеното удостоверение за раждане, издадено на основание Акт за раждане *. детето С*Л* А* е родено на ***г. в П* и негови родители са Т.М. * с ЕГН ********** и Л.Л.А. с ЕГН **********.

          Установява се от представеното удостоверение с Изх.№ РД 23-334/30.05.2019г., че детето С Л А е на *.

          Установява се от представеното писмо от *, че участниците в клуба са поканени за участие в приятелска среща по хандбал в гр.*, *, насрочена за 12.05.2019г. Представена е служебна бележка от *, от която се установява, че детето С* Л* А* тренира хандбал в клуба и участва в състезания.

          Като свидетел по делото е изслушана Л* Т* Х., баба на детето по майчина линия, от показанията на която се установява, че с молителката и детето живеят в едно домакинство. В показанията си свидетелката заяви, че през месец май тази година на детето е предстояло за първи път участие в международно състезание, но което не могло да замине поради недадено от страна на бащата съгласие. Свидетелката заяви, че детето е било много разстроено, защото първоначално бащата му обещал, че ще подпише декларация, а впоследствие отказала. Свидетелката заяви, че отношенията им се влошили поради наложен запор върху трудовото му възнаграждение за неплатена дължима издръжка. Заяви, че това е станало причина въпреки, че на детето има издаден международен паспорт, да не бъде дадена декларация съгласие за напускане на страната.

          В този смисъл е и изготвения социален доклад, представен по делото, който потвърждава описаното в исковата молба и подкрепено с представените по делото писмени и гласни доказателства. В доклада се сочи, че ответникът не осъществява контакти с детето си, като не участва в отглеждането му нито морално, нито финансово. Пред социалния работник детето споделило, че в телефонен разговор е казало на баща си за предстоящото състезание, но бащата заявил, че докато не вдигнат запора върху трудовото му възнаграждение няма да подпише декларация съгласие за излизане на детето то страната. От доклада се установява, че детето с желание тренира хандбал и иска да участва в международни състезания. Установява се от доклада, че ищцата има приятелка в Холандия и друга в Белгия, с които поддържат близки отношения и които са я поканили заедно с детето да им гостуват. Становището на социалния работник, извършил проучването е, че в интерес на детето е да бъде дадено разрешение за напускане на страната, заместващо съгласието на бащата.

          Представена е служебна бележка, от която се установява, че майката работи на постоянен трудов договор  в *

          В съдебно заседание е изслушано детето в присъствие на социален работник, което заяви, че желае да участва в международни състезания и с майка си да отиде на гости при нейните приятелки в * и *. Детето заяви, че баща и първо обещал, че ще даде съгласие, но впоследствие отказал и от тогава не са се чували.

          От така установеното от фактическа страна, съдът намира за установено от правна страна следното:

Разпоредбата на чл.127а, ал.1 от СК, регламентира въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на съответните документи, а именно, че се решават по общо съгласие на родителите. В случай, че такова съгласие не е постигнато, спорът се решава от районният съд по настоящ адрес на детето. Съответно чл.76, т.9 от ЗБЛД, постановява, че малолетно и непълнолетно дете, и лице, поставено под запрещение, могат да напуснат пределите на страната, само в случай на представяне на нотариално заверено писмено съгласие за пътуване от своите родители, респективно попечители или настойници, или със съдебно решение по чл.127а от СК. От събраните по делото доказателства се установи от фактическа страна, че в интерес на детето е да му бъде разрешено да пътува в страните членки на * тъй като детето тренира хандбал и има възможност да участва в международни състезания. При така установеното от фактическа страна, съдът намира, че молбата е основателна и следва да бъде уважена, като бъде дадено разрешение детето С* Л* А*, родено на ***г. в П* да напуска пределите на *, без съгласието на своя баща Л.Л.А. с ЕГН **********.

Ищцата прави искане това разрешение да бъде със срок от пет години. ВКС се е произнесъл по въпроса относно ограниченията на такова разрешение като е приел, че когато детето има нужда да пътува в чужбина, при разногласие между родителите, съдът може да разреши конкретни пътувания в определен период от време и до определени държави (напр. до държавите – * * или неограничен брой пътувания през определен период от време, но също до определени държави (Р.№234/30.05.2012г. по гр.д. №1580/2011г. на ІV г.о. на ВКС). Т.е. във всеки случай трябва да е посочен конкретен период и конкретни държави, през който период и в които държави за определения срок се дава разрешението заместващо съгласието на другия родител. ВКС е мотивирал становището си, че „Когато съдът решава разногласие на родителите относно пътуването на детето зад граница, той се ръководи основно от интересите на детето. При глобално дадено предварително разрешение и то без да бъде поставено условие кога и как детето да бъде върнато на територията на страната, държавата се лишава от всякаква възможност за контрол върху действията на родителя, комуто са предоставени за упражняване родителските права. В държави, с които България няма сключени нарочни договори за правна помощ или които не са от европейската общност, държавата не може да гарантира изпълнението на собствените си съдебни решения за осигуряване на мерки на лични отношения между детето и родителя, който се е противопоставял на извеждането му зад граница. А това също не е в интерес на детето.“  При така посочената практика, съдът приема, че в интерес на детето е да бъде дадено разрешение да пътува в държавите членки на ЕС за срок от пет години, придружавана от своята майка или посочено от нея лице, което през учебно време да е за участия в състезания и екскурзии, а през неучебно време през Великденската, лятната и Коледна ваканции.

По изложените съображения Плевенският районен съд

 

Р       Е        Ш        И:

         

          РАЗРЕШАВА детето С* Л* А*, с ЕГН **********, родено на ***г. да напуска пределите на * без съгласието на своя баща Л.Л.А. с ЕГН ********** и да пътува до страните *, придружавано от своята майка и законен представител Т.М. А* с ЕГН ********** или от посочено от нея лице за участие в международни състезания и екскурзии, за срок от  ПЕТ ГОДИНИ.

На основание чл.127а ал.4 СК ДОПУСКА предварително изпълнение на постановеното решение

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Плевенския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

       

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: