Определение по дело №556/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 3137
Дата: 14 юли 2015 г.
Съдия: Петър Узунов
Дело: 20151200500556
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 6 юли 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Определение №

Номер

Година

21.12.2012 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

12.21

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Петър Узунов

Секретар:

Емилия Топалова Гюлфие Яхова

Прокурор:

като разгледа докладваното от

дело

номер

20121200501051

по описа за

2012

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Депозирана е молба от адв. Г. Ю., в качеството си на процесуален представител на М. Б., с която е направено искане за спиране на образувано изпълнително производство по изп. дело № 14/2012г. по описа на ЧСИ М. В., поради допуснати съществени нарушения на процедурата по обявяване на публична продан.

В молбата е посочено, че по повод на издаден изпълнителен лист за сумата от 20 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, било образувано изпълнително дело № 14/2012г. по описа на ЧСИ М. В.срещу длъжника В. Б., съпруг на молителката. Във връзка с образуваното изпълнително дело били предприети действия по принудително изпълнение, изразяващи се в налагане на възбрана върху посочения в молбата недвижим имот, представляващ СИО между длъжника и молителката. В молбата е посочено, че съдебният изпълнител е допуснал съществени процесуални нарушения при предприетите действия по принудително изпълнение, като конкретно нарушенията се изразявали в следното: наложена била възбрана върху целия имот, а не върху 1/2 ид. част, въпреки наличните доказателства, че същият представлява СИО, съобщенията до съпругата недлъжник били изпращани не на посочения от нея съдебен адрес, а на домашния й адрес; при описа на недвижимия имот присъствал непълнолетния син на молителката, както и това, че последната била лишена от възможността да осуети продажбата с оглед разпоредбата на чл. 505, ал. 1 от ГПК.

Така депозираната молба е била адресирана първоначално до РС Б., като последният с влязло в сила Определение № 9208/21.11.2012г., постановено по гр. дело № 3307/2012г. е приел, че сезираният първостепенен съд не е родово компетентен да разглежда молбата за спиране, тъй като същата касаела законосъобразността на редица действия на ЧСИ, които въпроси следвало да се решат от съответния окръжен съд по правилата на чл. 435-438 ГПК. По тези съображения производството пред районния съд е прекратено и делото е изпратено на ОС Б..

Настоящата съдебна инстанция с Определение № 2785/13.12.2012г., постановено по в.ч.гр.д. 1051/2012г. е оставила без движение молбата, като е указал на молителката, че следва да посочи дали същата представлява искане за спиране на изпълнителното производство или представлява жалба, с която се обжалват конкретни действия на съдебния изпълнител.

В изпълнение на дадените указания молителката, чрез процесуалния си представител, с допълнителна молба от дата 20.12.2012г. е уточнила, че се касае само и единствено до молба за спиране на изпълнителното производство по образувано изпълнително дело № 14/2012г. по описа на ЧСИ М. В.

Съдът след като се запозна с изложените от молителя доводи намира, че молбата, с която е направено искане за спиране на образувано изпълнително производство е недопустима по следните съображения:

Производството по молбата с правно основание чл. 438 ГПК, касаеща спиране на действията по изпълнението, е съставна част от предвидената от законодателя защита срещу изпълнението чрез жалба срещу действията на съдебния изпълнител - чл. 435 и 438 ГПК. Правото да се иска спиране на производството по изпълнителното дело възниква само и единствено след като е налице жалба срещу конкретно действие, респ. бездействие. Самото спиране в този случай има характер да обезпечи обжалването, като целта е да не се допусне увреждане интересите на обжалващите лица.

След като молителката с изрична молба пред настоящата съдебна инстанция уточни, че иска само и единствено спиране на образуваното изпълнително дело молбата й се явява недопустима предвид липсата на конкретно обжалване. Едва когато молителката упражни правото си на жалба с оглед разпоредбите на чл. 435-438 от ГПК, може на основание чл. 438 от ГПК да иска спиране на изпълнителното производство.

С оглед на това молбата, с която е направено искане за спиране на изпълнителното производство следва да се остави без разглеждане, като производството по делото се прекрати.

Водим от гореизложеното, Благоевградският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба от адв. Г. Ю., в качеството си на процесуален представител на М. Б., с която е направено искане за спиране на образувано изпълнително производство по изп. дело № 14/2012г. по описа на ЧСИ М.В., поради допуснати съществени нарушения на процедурата по обявяване на публична продан, като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.ч.гр.д № 1051/2012г. по описа на Благоевградския окръжен съд.

Определението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: