Решение по дело №40/2020 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 260003
Дата: 23 септември 2020 г. (в сила от 16 юни 2021 г.)
Съдия: Борислав Методиев Методиев
Дело: 20201440200040
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № …

                                гр.Козлодуй, 23 септември 2020 г.

 

                              В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Козлодуйският районен съд, трети състав в открито съдебно заседание на 23.07.2020 г. /двадесет и трети септември две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

                                                   Районен съдия: Борислав М.

 

при секретаря Стела Димитрова, като разгледа докладваното от съдията Б.М. административно наказателно дело № 40 по описа на РС-Козлодуй за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство e по чл.59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Производството по делото е образувано по повод жалбата на И.П.И. с ЕГН:********** *** срещу Наказателно постановление № 17-0288-001105/06.02.2019г. на Началник група РУ-К. към ОД на МВР гр.В., с което за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата / ЗДвП /, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1,2 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 лева.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление, като счита, че същото е незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв.М.С. ***, който поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено. Претендира разноски.

Ответната страна – административно-наказващият орган не изпраща представител, не сочи доказателства.

Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 07.11.2017г., полицейски служители на сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР-В., заедно със свои колеги от жандармерията и РУ-К. участвали в специализирана полицейска операция на територията на с.Б., общ.К., обл.В.. При извършване на проверка на едно от питейните заведения в с.Б., служителите на ОДМВР-В. св.Н.А. Н. и В.И.В. установяват, че лице, което се било представило за собственик на проверяваното заведение употребило алкохол, след което се качило да управлява лек автобомил. Малко по-късно същото това лице се върнало с автомобила пред питейното заведение. Тогава полицейските служители от сектор „Икономическата престъпност“ при ОДМВР-В. му поискали документи за проверка. Шофьорът на автомобила отговорил, че не си носи документите и попитал дали да отиде да си ги донесе. Полицаите му казали да не ходи никъде, а да изчака, като повикали свои колеги, за да му извършат проверка за употреба на алкохол. Малко по-късно на лицето е извършена проверка за употреба на алкохол, като същата е показала употреба в законово допустимите граници. Тъй като водачът на лекия автомобил не си носил документи е извършена проверка, от която е установено, че това е жалбоподателят И.П.И.. Тъй като същият не представил свидетелство за управление на МПС и контролен талон към него, свидетелят Ц.И.Ц. – полицейски инспектор в група „Териториална полиция“ при РУ-К., му съставил акт за установяване на административно нарушение, в който като свидетел очевидец бил вписан служителят на сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР-Враца Н.А.Н.. Въз основа на съставения АУАН по ЗДвП е издадено Наказателно постановление №17-0288-001105 от 24.11.2017г. на Началник група в РУ-К. към ОДМВР-В. против И.П.И., затова; че на 07.11.2017г. около 12:45 часа в с.Б., обл.В. ул.“П.“ по посока ул.“Г. Д.“ управлява собственият си лек автомобил джип „Г. Ч.“ с рег. №********, без да носи СУМПС и контролен талон към него, с което за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1,2 от ЗДвП му е наложено наказание „глоба“ в размер на 10 лв. Това наказателно постановление е връчено лично на И. на 04.02.2020г..

По делото, разпитани като свидетели са полицейските служители на Ц.И.Ц. и Н.А.Н..

Показанията на разпитаните по делото свидетели са едностранни и взаимно допълващи се, като от тях се установява, че жалбоподателят И.П.И. е управлявал МПС и не е предствавил поисканите му при извършена проверка свидетелство за управление на МПС и контролен талон към него.

Съдът следва да кредитира показанията на свидетелите, като кореспондиращи с останалите доказателства по делото.

Горната фактическа обстановка се установява от приложената административнонаказателна преписка, Заповед Рег. №369з-1409/19.10.2017г. на ВПД Директора на ОДМВР-В. и показанията на разпитаните свидетели.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав достигна до следните правни изводи:

Несъстоятелни са твърденията на жалбоподателя за липса на компетентност на актосъставителя. Видно от представената по делото Заповед №8121з-952 от 20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи е, че компетентни да издават актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП са служителите на „Териториална полиция“ на длъжност полицейски и младши полицейски инспектори в структурите на „Охранителна полиция“ към районните управления, след успешно положен изпит по ЗДвП и КЗ. От допълнително изискана и приложена към делото Заповед Рег. №369з-1409/19.10.2017г. на ВПД Директора на ОДМВР-В. е видно, че актосъставителят - св.Ц.И.Ц. *** успешно е положил изпит по ЗДвП и КЗ. Самият Акт за установяване на административно нарушение №1255 е съставен от св.Ц. на 07.11.2017г., т.е. след успешно полагане на изпита по ЗДвП и КЗ.

Въззивната инстанция е длъжна да събира доказателства във връзка с

„административното обвинение” не само по искане на страните, но и служебно (арг. от чл. 84 ЗАНН вр. с чл. 317 вр. с чл. 107, ал. 2 вр. с чл.13, ал. 1 НПК). Поради това и с отлед засиленото служебно начало на съда по делата с административнонаказателен характер, настоящият съдебен състав намира, че не е поставил страните в неравноправно и неравнопоставено положение, като допълнително е изискал доказателства за положен изпит по ЗДвП и КЗ от актосъставителя Ц.Ц.. Тези действия са насочени и извършени само и единствено за изясняване в пълнота на фактическата обстановка по делото.

На следващо място актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат изискуемото съдържание и необходимите реквизити, съгласно чл.42 и чл.57 от ЗАНН, като не са допуснати процесуални нарушения при съставянето им. Спазени са правилата за съставянето на акта за установяване на административно нарушение, като същият е съставен в присъствието на нарушителя и свидетеля, който са присъствали при извършване на деянието – Н.А.Н., съгласно изискването на чл.40, ал.1 от ЗАНН.

Впоследствие, наказателното постановление е издадено от компетентното за това лице – Началник група в РУ-К. към ОДМВР-В., упълномощен със Заповед №8121з-952 от 20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи в съответния 6-месечен срок от съставянето на акт, съгласно чл.34 от ЗАНН.

Неоснователно е възражението на процесуалния представител на жалбоподателя, че е допуснато съществено нарушение от административно-наказващия орган, тъй като по делото не е приложена заповед за извършена специализирана полицейска операция. В действителност от събраните гласни доказателства се установи, че в деня на установяване на нарушението и съставянето на АУАН №1255 от 07.11.2017г. на жалбоподателя е била извършвана специализирана полицейска операция на територията на с.Б.. Задачата на служителите на сектор „Противодействие на икономическата полиция“ е била проверка на питейните заведения. Самите те са полицейски служители на ОДМВР-В., чиято териториална компетентност е територията на област В.. При осъществяване на задълженията си, по проверка на питейно заведение в с.Б., те констатират нарушение на ЗДвП и повикват за съдействие служител на РУ-К., който е компетентен да съставя фишове и актове за установяване на административни нарушения. Без значение е по случая дали съответните органи на полицията са имали заповед за извършване на СПО на територията на с.Б., доколкото самите те са свидетели по установяване на нарушение на ЗДвП и като такива са се подписали при съставяне на съответния АУАН. Актосъставителят е служител на РУ-К., като ноторно известен факт на съда е, че същото обслужва и територията на с.Б.. Това от своя срана води до извода, че св.Ц.Ц. може да съставя фищове и АУАН при констатирано нарушение по ЗДвП в обслужваната от него територия и без съответната заповед за СПО и за извършване на проверка.

Такова нарушение, евентуално би било извършено при съставяне на АУАН, от служителите на сектор „Противодействие на икономическата полиция“, във връзка с констатирано от тях нарушение при проверка на питейното заведение. Това обече не е предмет на разглеждане по настоящето дело.

В чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП е предвидено, че „водачът на МПС е длъжен носи свидетелство за управление на МПС от съответната категория и контролен талон към него“.

В чл.183, ал.1, т.1, пр.1 и 3 от ЗДвП е предвидено, че се наказва с „глоба“ в размер 10 лв., водач, който не носи определените документи – свидетелство за управление, контролен талон...“.

От събраните по делото гласни доказателства на свидетеля-очевидец Н.Н. се установи, че жалбоподателят И.П.И. на 07.11.2017г. е управлявал собственият си лек автомобил джип „Г. Ч.“ с рег. №********, без да носи СУМПС и контролен талон към него.

По делото се установи, че жалбоподателят е управлявал автомобила и след употреба на алкохол, макар в допустимите от закона граници. Това, обстоятелство не може да определи приложението на чл.28 от ЗАНН. За да представлява извършеното „маловажен случай“ е необходимо извършеното нарушение, с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства да представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случай на нарушения от съответния вид. В конкретния случай, жалбоподателят освен, че не си е носил свидетелството за управление на МПС и контролния талон към него, но е консумирал и алкохол преди да се качи да управлява МПС, което обстоятелство не понижава, точно обратното повишава степента на обществената обасност, на извършеното деяние.

Предвид горното, Наказателно постановление № 17-0288-001105/06.02.2019г. на Началник група РУ-Козлодуй към ОД на МВР гр.В., с което за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата / ЗДвП /, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1 и 2 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 лева, следва да бъде потвърдено от настоящата въззивна инстанция, като законосъобразно и правилно издадено.

По разноските:

         Съобразно чл.63, ал.3 от ЗАНН страните имат право на разноски по реда на АПК. В настоящия случай при този изход на делото право на разноски има административнонаказващият орган. Тъй като по делото не са представени доказателства за направени разноски от РУ-К., то такива не следва да бъдат присъждани.

        

         Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Козлодуйският районен съд

 

Р Е Ш И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 17-0288-001105/06.02.2019г. на Началник група РУ-К. към ОД на МВР гр.В., с което за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата / ЗДвП /, на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1 и 2 от ЗДвП, на И.П.И. с ЕГН:********** *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 лева.

 

         Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- гр.Враца в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: