Определение по дело №215/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260238
Дата: 8 януари 2021 г. (в сила от 20 януари 2021 г.)
Съдия: Христина Валентинова Колева
Дело: 20213110100215
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Варна, 08.01.2021г.

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XXXIX - ти състав, в закрито заседание, проведено на осми януари през две хиляди двадесет и първа година година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Христина Колева

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 215 по описа на ВРС за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               Производството по делото е образувано по молба от Л.М. за постановяване на мерки за защита срещу М.А.М..

                Молителката излага, че е наемала ответника на работа. Твърди се, че ответникът бил  агресивен към нея.

                Съгласно чл. 3 от Закона за защита от домашно насилие, защита по този закон може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от: 1. съпруг или бивш съпруг; 2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство; 3. лице, от което има дете; 4. възходящ; 5. низходящ; лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително; 7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително; 8. настойник, попечител или приемен родител; 9. възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство;10.лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство.

По допустимостта на молбата съдът приема следното:

В случая в молбата се твърди, че домашното насилие е осъществено от лице, което молителят е наемал на работа.

Настоящият съдебен състав намира, че молбата се явява недопустима, тъй като целта на Закона за защита от домашното насилие е превенция по отношение на посегателства в семейството и дома.

Именно затова по този закон се предоставя защита не на всяко и срещу всяко лице пострадало от и извършило насилие, а само, когато се касае за домашно насилие.

Насилието от своя страна се квалифицира като домашно не само посредством естеството на акта, чрез който е обективирано, но и съобразно лицата, между които е извършено, съгласно чл.2, ал.1 ЗЗДН, които трябва да са в родствена връзка, да са или да са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство, като в противен случай насилието би било извън рамките на семейството и дома и не би имало характера на домашно насилие.

При това положение, за да е допустима защита по този закон, трябва тя да се търси от и срещу лице от упоменатите категории, детайлизирани и изчерпателно изброени в чл.3 ЗЗДН, а в противен случай те не биха били надлежни страни в такова производство.

 Видно от твърденията на молителката, връзката между страните е такава, че между Л.М. от една страна и М.А.М. от друга не съществуват връзки, основани на настоящо или съществувало в миналото фактическо съпружеско съжителство или наличието на общо на страните дете, които са сред предвидените от чл.3 ЗЗДН и предпоставящи легитимацията на страните в производство за защита от домашно насилие по този закон.

Това е така, т.к. не са налице твърдения молителката и ответникът да са или да са били в траен съюз /съгласно ППВС № 5/1969 г./, да споделят или да са споделяли едно общо домакинство, а отношенията помежду им да са или да са били основани на взаимност, фактическа и физическа близост в общ дом, обща грижа за семейството и децата, споделяне на разходите, поради което не може да се приеме, че е било или е налице фактическо съпружеско съжителство.

Не е налице и хипотезата в т.3 на чл.3 ЗЗДН, а именно ответникът да е лице от което молителката има дете.

 Ето защо съдът приема, че молителката и ответникът не са процесуално легитимирани като страни в производство по ЗЗДН, поради което и молбата се явява недопустима за разглеждане по специалния ред.

 С горните мотиви следва да бъде постановено определение, с което молбата за налагане на мерки за защита по реда на Закона за защита от домашно насилие следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото - прекратено.

         Мотивиран от горното, Варненският районен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

             ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата от Л.М. *** за постановяване на мерки за защита срещу М.А.М. по реда на Закона за защита от домашно насилие.

 

             ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 215 по описа на Варненски районен съд за 2021 година.

            Определението подлежи на обжалване от молителя пред Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: