Решение по дело №2794/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 3
Дата: 3 януари 2023 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20227180702794
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 3/03.01.2023 г.

 

гр. Пловдив,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХ състав, в открито съдебно заседание на шести декември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Дичо Дичев

ЧЛЕНОВЕ: 1. Христина Юрукова

      2. Мария Николова

при секретаря Теодора Цанова и с участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Юрукова КАНД № 2794, по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Делото е образувано по касационна жалба на К.П.К., с адрес: гр. Сливен, ***, чрез адвокат В.В.,***, „***“, ет.3, офис 3-2А, срещу Решение № 1724/01.09.2022 г. по АДН № 7587/2021 г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/  № 21-1030-006366/07.07.2021 г. на началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на касатора на основание чл. 182, ал. 1, т.6 от ЗДвП и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са наложени административни наказания глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, както и са отнети общо 12 контролни точки. Касационният жалбоподател счита, че решението на РС е неправилно, с формирани неправилни изводи относно редовността на АУАН(нечетливият екземпляр, което се приравнява на цялостно неизпълнение на задължението да се предостави на жалбоподателя екземпляр от съставения акт), с което е нарушено правото на защита, съществено процесуално нарушение и абсолютно основание за неговата отмяна. Иска се отмяна на решението и потвърденото с него наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба ОДМВР - Пловдив, не ангажира становище по касационната жалба.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага да бъде потвърдено решението на първоинстанционния съд.

Административен съд Пловдив, след като прецени допустимостта и основателността на подадената жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК - се явява неоснователна.

Районен съд Пловдив е установил, че касаторът е санкциониран затова, че на 01.10.2020 г. в 13:33 ч. в гр. Пловдив, на ул. „Асеновградско шосе“ срещу № 20, посока юг-север, като водач на лек автомобил „Тойота Лексус“ с рег. № ***, собственост на И.Т., се движи със скорост 109 км/ч при максимално разрешена скорост за движение в населено място 50 км/ч. Отчетен е толеранс 3 км/ч, при което превишаването над допустимата скорост е 63 км/ч. Нарушението е установено с АТСС ARH САМ S1 С № *** в снимка № 0360252. Въз основа на заснетото нарушение е съставен АУАН № 974561/16.06.2021г., след което е издадено наказателното постановление № 21-1030-006366/07.07.2021 г., потвърдено с обжалваното съдебно решение. Районният съд е установил фактическата обстановка правилно въз основа на приетите по делото доказателства, подробно обсъдени в съдебния акт, включително и за въведеното ограничение на съответните километри в посоката юг-север на ул. „Асеновградско шосе“ срещу № 20. По административната преписка е налична декларация от И.К.Т., подадена от собственика на МПС по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, от която се установява, че автомобилът е управляван от К.П.К., ЕГН **********.

При тези обстоятелства Районен съд Пловдив приема за безспорно установено извършването на нарушението. Според него обжалваното НП е издадено в предвидената от закона форма, при спазване на материалноправните и процесуални разпоредби, съобразено е с целта на закона, съдържа задължителните реквизити и не се откриват пороци, водещи до накърняване на правото на защита на наказаното лице. Спазени са сроковете по чл. 34 от ЗАНН при съставяне на АУАН и издаване на НП. Съдебният акт съдържа мотиви относно направеното възражение за нечетливост на съставения АУАН, както и аргументи защо не са налице предпоставките за приложението на чл. 28 от ЗАНН. 

Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящия състав на съда, както и правните изводи. Въз основа на събраните по делото доказателства, районният съд е постановил правилен, законосъобразен и обоснован съдебен акт.

Настоящият съдебен състав счита, че нарушението е установено по безспорен начин и правилно е приложен законът. В мотивите на обжалваното решението подробно е отговорено на възраженията, направени  с допълнителна молба в хода на съдебното следствие, които не се отличават от наведените доводи за незаконосъобразност и с касационната жалбата до настоящата инстанция.

Изводите на Районен съд Пловдив са правилни, споделят се изцяло от касационна инстанция и на основание чл.221 ал.2 от АПК съдът изцяло препраща към тях.

Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства от кръга на подлежащите на доказване, Административен съд Пловдив приема, че аргументите на касационния жалбоподател не се подкрепят от доказателствата по делото и релевираните в жалбата отменителни основания не са налице.

Възражението за връчване на нарушителя на нечетлив АУАН и от там за нарушено право на защита, са изцяло неоснователни. Изцяло се споделят доводите на РС. АУАН съдържа подписа на К. и това не се оспорва от нея. Удостоверява се редовно връчване на акта по смисъла на ЗАНН. Текстът е в достатъчна степен четлив. Срещу него не е подадено възражение от К., че не й е ясно за какво нарушение по ЗДвП се обвинява да е извършила. Данните пред РС еднопосочно сочат, че на 16.06.2021 г. е налице редовно съставен АУАН против К. за извършено от нея конкретно описано нарушение по ЗДвП, като на същата дата на лицето е връчен екземпляр от акта, надлежно удостоверен от подписа на лицето, както и че актът е четливо написан.

РС не е допуснал нарушение на съдопроизводствените правила по смисъла на чл. 348, ал. 3 от НПК и неправилно приложение на закона.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл.63в от ЗАНН във връзка с чл.218 ал.2 от АПК, съдът не констатира други пороци на обжалваното решение, отнасящи се до неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което намира, че същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1724/01.09.2022 г. по АДН № 7587/2021 г. на Районен съд – Пловдив.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    

 

ЧЛЕНОВЕ:         1.

 

        2.