Решение по дело №374/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260048
Дата: 15 октомври 2020 г. (в сила от 27 ноември 2020 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20201800500374
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

       Р Е Ш Е Н И Е

          гр. София, 15.10.2020 г.

        В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, първи въззивен състав, в публично съдебно заседание, проведено на тридесети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ДОРА МИХАЙЛОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ:    ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

                                                                          РОСИНА ДОНЧЕВА

при участието на секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдията Михайлова в. гр. дело № 374 по описа на Софийски окръжен съд за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 258 и сл. от Гражданския процесуален кодекс.

С решение № 19 от 14.02.2020 г. по гр. д. № 274/2019 г. по описа на РС – гр. Самоков П. н. Р. Б. е осъдена на основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) да заплати на Е.Е.М. сумата 900 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от обвинение в извършване на престъпление по чл. 314 от НК, по което ищцата е оправдана с влязло в сила решение по в.н.а.х.д. № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, и изразяващи се в психически страдания от преживени стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 28.03.2014 г. до окончателното й изплащане. За разликата до пълния предявен размер от 6 000 лева искът с правно основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ е отхвърлен. С решението П. н. Р. Б. е осъдена да заплати на ищцата сумата 190 лв. за разноски по делото.

Решението е обжалвано от ответника в осъдителната част с оплаквания за неправилност. Твърди се, че районният присъдил завишен размер на обезщетението и неправилно не зачел наведеното възражение за погасяване по давност на задължението за заплащане на законна лихва върху главницата за периода 28.03.2014 г. – 26.03.2016 година.

В частта, в която искът е отхвърлен, решението е обжалвано от ищцата с доводи за неправилност, тъй като съдът не присъдил справедлив размер на обезщетението. Искането е за отмяна на решението в тази обжалвана част и за постановяване на нов акт по същество, с който искът да бъде уважен изцяло.

Всяка от страните оспорва въззивната жалба на насрещната страна.

Софийският окръжен съд, след като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира следното.

На 23.04.2013 г. срещу ищцата Е.Е.М. било образувано досъдебно производство № 353/2013 г. по описа на РУП – Д. за извършено престъпление по чл. 314 НК.

С постановление от 17.06.2013 г. на разследващ полицай при РУП – Д. по ДП № 353/2013 г. по описа на РУП – Д. Е.Е.М. била привлечена в качеството на обвиняем за това, че на 31.01.2013 г. в гр. Д. умишлено, чрез подаване на заявление за постоянен адрес, действайки като упълномощено лице на Е. Н. М. с пълномощно № 3004 от 07.09.2010 г., заверено от нотариус Х., и адресна карта за настоящ адрес, действайки като упълномощено лице на Е. Н. М. с пълномощно № 3004 от 07.09.2010 г., заверено от нотариус Х., е станала причина да се внесат неверни обстоятелства за пребиваването на Е. Н. М. в гр. Д., ул. „Н. М.“ № .., в официални документи: удостоверение за постоянен адрес № /………… г. и удостоверение за настоящ адрес № /………… г., съставени съгласно установения ред въз основа на направените заявления -  престъпление по чл. 314 НК. С посоченото постановление по отношение на ищцата била взета мярка за неотклонение „подписка“.

С решение № 835/23.10.2013 г.  по н.а.х.д. № 881/2013 г. по описа на РС – гр. Дупница ищцата била призната за виновна в извършване на престъплението, предмет на обвинението, като на основание чл. 78а НК била освободена от наказателна отговорност и съдът й наложил административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

С влязло в сила на 28.03.2014 г. решение № 35/12.03.2014 г. по в.н.а.х.д № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд посоченото решение на РС – гр. Дупница е отменено и ищцата е призната за невиновна и е оправдана по повдигнатото обвинение.

От показанията на свидетелите М. (майка на ищцата) и С., разпитани в производството пред районния съд, които като единни и безпротиворечиви съдът кредитира изцяло, се установява, че по време на наказателното производство ищцата изпитвала притеснение, затворила се в себе си, започнала да страда от безсъние, да не се храни редовно, избягвала контакти с приятели и роднини, отлагала поемането на нови професионални ангажименти като архитект, а и отношението към нея и майка й от страна на наемодателите им в гр. Д. охладняло.

При тези факти съдът обоснова следните правни изводи.

Решението на районния съд е валидно и допустимо.

Разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ предвижда обективна отговорност на държавата в случаите на незаконно повдигане и поддържане на обвинение в извършване на престъпление. Действията по повдигане и поддържане на обвинението се считат за незаконни, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано.

Субекти на тази отговорност могат да бъдат само правозащитни органи, оправомощени да повдигат и поддържат обвинения за престъпления от общ характер, какъвто орган се явява ответникът по иска – П. Н. Р. Б.

В случая ищцата е била привлечена като обвиняем за извършено престъпление по чл. 314 НК. Наказателното производство е приключило с решение, с което тя е призната за невиновна в извършване на престъплението, предмет на обвинението, и оправдана по повдигнатото обвинение. Основанието за ангажиране на отговорността по чл. 2, ал. 1, т. 3, ЗОДОВ е обективният факт, че лицето е било обвинено в извършване на престъпление по НК и оправдано от съда.

Установено е обстоятелството, че незаконно воденото наказателно производство, продължило 11 месеца и 5 дни, е причинило на ищцата неимуществени вреди, изразяващи се в търпени негативни психични изживявания през периода, през който е била привлечена като обвиняем в извършено престъпление от общ характер.

При определяне размера на обезщетението съдът съобрази следните обстоятелства: относително краткия перод, през който срещу ищцата е водено наказателно производство и същата е била привлечена като обвиняем в извършено престъпление; тежестта на престъплението, в което е била обвинена - престъпление от общ характер; младата възраст на ищцата; данните за конкретно изживените от нея отрицателни емоционални страдания и интензитета имчувство на притеснение  и напрежение от факта на повдигнатото обвинение; негативни изживявания от възникналата в резултат на воденото наказателно производство невъзможност да общува пълноценно с околните.

Като взе предвид изложените обстоятелства и разпоредбата на чл. 52 ЗЗД, настоящата инстанция намира, че сумата 1 500 лева би обезщетила ищцата за търпените от нея неимуществени вреди от незаконно повдигнато и поддържано обвинение за извършено  престъпление от общ характер. В останалата част, за разликата над сумата от 1 500 лева до пълния предявен размер от 6 000 лева, искът е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

Правото на обезщетение по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ възниква от момента на влизане в сила на оправдателната присъда, от който момент и същото става изискуемо и се дължат законни лихви. В случая решението на окръжния съд е влязло в сила на 28.03.2014 г., от който момент се дължи законна лихва. Искът е предявен на 26.03.2019 година. Вземането за лихви възниква от момента на изискуемостта на главното вземане и се погасява с погасяване на главното вземане, както е предвидено в разпоредбата на чл. 119 от ЗЗД. Съгласно чл. 114, ал. 1 от ЗЗД давността започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. Лихви се дължат за всеки изминал ден след изпадане на длъжника в забава. Когато искът е предявен след като са изтекли три години от възникване на вземането за лихви, не се погасяват всички лихви, а само тези, които са били дължими преди тригодишния срок от предявяване на иска. С обжалваното решение съдът е присъдил обезщетение за неимуществени вреди, ведно със законната лихва от 28.03.2014 г. до окончателното изплащане на сумата. Искът по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ е предявен на 26.03.2019 г., с което давността е прекъсната. Доколкото давностният срок е тригодишен и вземането за лихва възниква ден за ден, тази част от вземането, възникнала преди 26.03.2016 г. е погасена по давност. Следователно лихва не се дължи за периода от 28.03.2014 г. до 25.03.2016 г. и се дължи такава за периода от три години от 26.03.2016 г. до окончателното изплащане на главницата, за който период вземането не е погасено по давност.

По изложените съображения решението на районния съд следва да бъде потвърдено в частта,  в която искът е уважен за сумата от 900 лева. В частта, в която искът е отхвърлен за разликата над присъдените от районния съд 900 лева до сумата от 1 500 лева решението следва да бъде отменено и вместо него, постановено друго, с което ответникът бъде осъден да заплати на ищцата още 600 лева, представляващи обезщетение за неимуществени вреди, причинени от обвинение в извършване на престъпление по чл. 314 от НК, по което ищцата е оправдана с влязло в сила решение по в.н.а.х.д. № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, и изразяващи се в психически страдания от преживени стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 26.03.2016 г. до окончателното изплащане на дълга. Решението следва да бъде отменено в частта, в която е присъдена законна лихва върху главницата за периода от 28.03.2014 г. до 25.03.2016 г., като вместо него следва да се постанови нов акт, с който искането за присъждане на законна лихва за периода от 28.03.2014 г. до 25.03.2016 г. бъде отхвърлено. В останалата обжалвана част решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора П. н. Р. Б. следва да заплати на ищцата допълнително разноски в размер на 112.50 лв. за адвокатско   възнаграждение в производството пред районния съд.

Така мотивиран, Софийски окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

 ПОТВЪРЖДАВА решение № 19 от 14.02.2020 г. по гр. д. № 274/2019 г. по описа на РС – гр. Самоков В ЧАСТТА, в която П. н. Р. Б. е осъдена на основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди да заплати на Е.Е.М. сумата 900 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от обвинение в извършване на престъпление по чл. 314 от НК, по което ищцата е оправдана с влязло в сила решение по ВНАХД № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, и изразяващи се в психически страдания от преживени стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 26.03.2016 г. до окончателното изплащане на дълга.

ОТМЕНЯ решение № 19 от 14.02.2020 г. по гр. д. № 274/2019 г. по описа на РС – гр. Самоков В ЧАСТТА, в която е отхвърлен предявеният от Е.Е.М. против П. н. Р. Б. с иск с правно основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ за разликата над 900 лева до сумата от 1 500 лева.,  И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА П. н. Р. Б., гр. С., бул. „В.” № ., на основание чл. 4, вр. чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди да заплати на Е.Е.М. сумата от още 600 лв. (разликата над 900 лева до сумата от 1 500 лева), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от обвинение в извършване на престъпление по чл. 314 от НК, по което ищцата е оправдана с влязло в сила решение по в.н.а.х.д. № 39/2014 г. по описа на Кюстендилския окръжен съд, и изразяващи се в психически страдания от преживени стрес, страх и емоционална потиснатост, срам от повдигнатото й обвинение и ограничаване на контактите й в социалната й среда, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 26.03.2016 г. до окончателното й изплащане.

ОТМЕНЯ решение № 19 от 14.02.2020 г. по гр. д. № 274/2019 г. по описа на РС – гр. Самоков В ЧАСТТА, в която е присъдена законна лихва върху главницата за периода от 28.03.2014 г. до 25.03.2016 г., И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ искането за присъждане на законна лихва върху главницата за периода от 28.03.2014 г. до 25.03.2016 година.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 19 от 14.02.2020 г. по гр. д. № 274/2019 г. по описа на РС – гр. Самоков в останалата обжалвана част.

ОСЪЖДА П. н. Р. Б., гр. С., бул. „В.” № ., да заплати на Е.Е.М., ЕГН: **********, разноски в размер на 112.50 лв. (сто и дванадесет лева и 50 стотинки).

Решението подлежи на обжалване пред ВКС на Р България в 1 – месечен срок от съобщаването му на страните с преписи.                                           

                        

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: