Определение по дело №102/2019 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 591
Дата: 24 юли 2019 г.
Съдия: Мирослав Вълков Вълков
Дело: 20197130700102
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                                                                       №........

 

     гр. Ловеч, 24.07.2019 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ в публично заседание на двадесет и четвърти юни  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ  ВЪЛКОВ

 

при секретаря Антоанета Александрова и с участието на прокурора Кирил Петров, като разгледа докладваното от съдия Вълков  адм. дело  № 102/2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

 Образувано е по искова молба от  Е.С.Х. *** чрез  пълномощник  против Районно управление (РУ) на МВР  гр. Ловеч с правно основание чл. 1, ал.1 от ЗОДОВ и искане да бъде осъден ответника РУ на МВР Ловеч да му заплати сумата от триста лева, представляваща претърпени имуществени вреди – направени съдебно-деловодни разноски – адвокатски хонорар в съдебно производство по отмяна на наказателно постановление № 869/12.10.2018 г., издадено от Началника на РУ на МВР Ловеч.

Настоящият съдебен състав намира исковата молба за процесуално недопустима.

Съгласно чл. 1, ал.1 от ЗОДОВ, държавата и общините  отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, а според ал.2, исковете се разглеждат по реда, установен в АПК.

Според чл. 203, ал.1 от АПК, исковете за обезщетения за вреди, причинени на граждани или юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица се разглеждат по реда на АПК, а съгласно ал.2, за неуредените въпроси за имуществената отговорност се прилагат разпоредбите на ЗОДОВ.

В съответствие с чл. 205 от АПК, искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Ищецът е този, който следва да посочи ответника, срещу когото е насочил исковата си претенция. Съдът не може служебно да конституира надлежния ответник. Не може да намери приложение разпоредбата на чл. 154, ал.1 от АПК, според която съдът конституира страните служебно. Тя се отнася до производства, образувани по жалби срещу индивидуални  административни актове по реда на АПК, каквото безспорно не е настоящото съдебно производство.

В чл. 37, ал.1 от Закона за министерството на вътрешните работи (ЗМВР) е регламентирано, че областните дирекции на основни структури на МВР. В ал. 2  на същия член е определено кои структури на МВР са юридически лица. Изрично е посочено, че ОД на МВР са юридически лица.

Отмененото от Ловешкият районен съд НП№ 869/12.10.2018 г. е издадено от Началника на РУ МВР гр. Ловеч. 

Според чл. 42, ал.3 от ЗМВР, в ОД на МВР може да се създават районни управления (РУ), участъци и други звена от по-нисък ранг в зависимост от задачите и дейността им. Съгласно ал.4, Районните управления в ОД на МВР се създават със заповед на министъра на вътрешните работи. По настоящото дело исковата молба е предявена срещу РУ на МВР Ловеч, което не е юридическо лице, поради което е ненадлежна, неправосубектна страна, която не е пасивно легитимирана да отговаря по предявения иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Надлежният ответник по така предявения иск по смисъла на чл. 205 от АПК е ОД на МВР Ловеч, срещу когото е следвало да бъде насочена исковата претенция. РУ на МВР Ловеч, което не е юридическо лице не може да бъде ответник по така предявения иск и не следва да бъде ангажирана отговорността му по реда на чл. 1, ал.1 от ЗОДОВ.

В този смисъл е практиката на Върховния административен съд – Определение № 14536/26.11.2018 г. по адм. дело № 14088/2018 г.; Определение № 4075/29.03.2018 г. по адм. дело № 3652/2018 г.; Определение № 15524/12.12.2018 г. по адм. дело № 14496 г., Определение № 12999/01.02.2017 г. по адм. дело № 14186/2016 г.

 Предявената искова молба от Е.С.Х. е процесуално недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

При това положение следва да бъде отменено протоколното определение, постановено в проведеното публично заседание на 24.06.2019 г., с което е даден ход по същество и да се постанови определение, с което да бъде оставена без разглеждане исковата молба.

По изложените съображения, съдът

 

                                       О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ протоколно определение, постановено в публично заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и деветнадесета година, с което е даден ход по същество.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба на Е.С.Х. *** чрез  пълномощник  против Районно управление на МВР гр. Ловеч.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му чрез Административен съд Ловеч пред Върховния административен съд.

Препис от него да се изпрати на страните по делото.

 

                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: