Решение по дело №147/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 февруари 2020 г. (в сила от 17 февруари 2020 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700147
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е     № 11

 

гр.Разград, 17 февруари 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд в публично заседание на четвърти февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

                                      ЧЛЕНОВЕ:   ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА     

                                                              МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря РАЛИЦА ВЪЛЧЕВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело №147 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК  във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Х. Г. Г. от гр.Р. против Решение №498/15.11.2019г., постановено по АНД №467/2019г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено  Наказателно постановление (НП) №19-1075-000551/03.06.2019г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – Разград, с което на основание чл.183, ал.2, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20, 00 лв. за нарушение на чл.6, т.1 от същия закон.

В жалбата си твърди, че решението е необосновано и неправилно, като  постановено при допуснато процесуално нарушение и в противоречие с материалния закон, поради което следва да се отмени и вместо него се постанови друго, с което се отмени оспореното НП.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказана, поради което следва да се отхвърли. Претендира и за деловодни разноски.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила атакуваното съдебно решение.

Разградският административен съд, след като прецени направените оплаквания, които съобрази с доводите и становището на страните и анализира събраните в хода на производството доказателства, констатира следното:  

Жалбата е допустима, като подадена в срок от лице, което има право на жалба срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно гласни и писмени доказателства, които установяват фактите от значение за спора. Те са правилно преценени от районния съд и въз основа на тях той е достигнал до обосновани фактически изводи, които се споделят и от настоящата инстанция. Същите сочат, че на 04.03.2019г. в 10, 10 часа в гр.Разград, по ул. „ Св. Св. Кирил и Методий“ служители в Сектор „ПП“, при изпълнение на възложените им служебните задължения по контрол на автомобилното движение, установили, че лек автомобил „Фолксваген Голф " с рег. № ** **** ** е паркиран на забранено за това място в нарушение на поставен пътен знак В 27 „Забранени са престоят и паркирането“. С оглед на това и на основание чл.186, ал.3 от ЗДвП те издали фиш, който бил прикрепен на предното стъкло на моторното превозно средство (МПС). Водачът на автомобила Х. Г. оспорил фиша и срещу него бил съставен АУАН №0363194/05.03.2019г. при условията и по реда на чл.186, ал.2 от ЗДвП, където е посочено, че в нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП той е паркирал описаното МПС на посоченото там място, при наличието на пътен знак В 27 и без да съобрази поведението си с него. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган, който с процесното НП на основание чл.183, ал.2, т.1 от ЗДвП е наложил на лицето наказание „глоба“ в размер на 20.00 лева. С решението си Разградският  районен съд е потвърдил това НП като законосъобразно. Изложените от него съображения се споделят напълно и от настоящата инстанция.

Процесните АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от надлежно оправомощени органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно и съдържа всички необходими индивидуализиращи белези. Въз основа на него наказаното лице е могло да разбере какво е деянието, за което е обвинен и в пълен обем да реализира правата си по неговото оспорване. Приложени са и съответните законови разпоредби. От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вменените му административни нарушения. В тази връзка следва да се отбележи, че съгласно текста на чл.189, ал.2 съставеният АУАН ако е редовен от формална страна се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. С оглед на това, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в този случай, въз основа на специалния закон, е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. Жалбоподателят не е ангажирал доказателства, които да опровергават отразените в АУАН констатации. Напротив, те кореспондират изцяло на събраните в съдебното производство гласни и писмени доказателства.

Основният спор в настоящето производство е дали автомобилът на жалбоподателя е бил паркиран в зоната на действие на поставения пътен знак В27. Съгласно правилото на чл.50, ал.1 от ППЗДвП, забраните, въведени с пътни знаци В20, В24, В25, В26, В27, В28 и В30, важат до следващото кръстовище или до знак, който ги отменя, или на разстояние, указано с допълнителна табела Т2. В случая наказаният водач твърди, че след пътния знак е налице кръстовище, и той е паркирал на място, където вече не действа въведената с него забрана. Това твърдение се явява недоказано.

Според легалната дефиниция на §1, т.8 от ДР на ЗДвП "Кръстовище" е място, където два или повече пътя се пресичат, разделят се или се събират на едно ниво. Съгласно § 6, т. 1 от ДР на ЗДвП "път" е всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Към пътищата законодателят изрично е приравнил и улиците. Следователно, за да се приеме, че е налице кръстовище по смисъла на закона трябва да има пресичане, разделяне или събиране на пътища или улици. В случая това условие не е спазено. Представените схеми, скици и снимки сочат, че няма пресичане на две улици, а е налице отбивка за навлизане в крайпътна територия- гараж/паркинг, ползван от ОДМВР. Законодателят разграничава тези две понятия, видно от разпоредбите на чл.37, ал.2 и чл.37, ал.3 от ЗДвП.

С оглед на това правилно и обосновано е прието както от наказващия орган, така и от въззивния съд, че касаторът е паркирал своето МПС на място, където е действала въведената забрана с поставен пътен знак В27. С противоправното си поведение той е извършил вмененото нарушение и законосъобразно е наказан на основание чл.183, ал.2, т.1 от ЗДвП.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира обжалваното решение за валидно, обосновано, правилно и законосъобразно и същото следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото и на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН  основателна се явява претенцията на ответника за присъждане на сторените в това съдебно производство разноски – юрисконсултско възнаграждение. Същите са своевременно предявени и доказани в размер от 100 лв., определен по реда на чл.37 от Закона за правната помощ и съобразно нормата на чл.24 от  Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №498/15.11.2019г., постановено по АНД №467/2019г. по описа на Разградския районен съд.

ОСЪЖДА Х. Г. Г. от гр.Р. да заплати на ОД на МВР- Разград сумата от 100 (сто) лева- дължими деловодни разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

ЧЛЕНОВЕ : 1./п/

 

                      2./п/