Решение по дело №4537/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260101
Дата: 26 януари 2021 г. (в сила от 25 март 2021 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20203110204537
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№260101/26.1.2021г.

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, Наказателно отделение, XXII състав, на двадесет и шести януари през две хиляди двадесет и първа година, в съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА НИКОЛОВА

           

при секретаря Елена Пеева и в присъствието на прокурор Георги Манасиев, като разгледа докладваното от съдията НОХД № 4537 по описа за 2020 г., въз основа на закона и доказателствата по делото

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ОБВИНЯЕМИЯ Д.П.Д., роден на *** ***, постоянен адрес ***, българин, български гражданин, средно образование, неженен, работи, неосъждан, ЕГН **********,

 

за НЕВИНЕН в това, че:

На 02.07.2018 г. в гр. Варна без надлежно разрешително държал високо рискови наркотични вещества – метамфетамин с нетно тегло 0,19 гр., със съдържание на активно действащ компонент – метамфетамин 60,0 %, на стойност 4,75 лв. /четири лева и седемдесет и пет стотинки/, като случаят е маловажен,

поради което и на основание чл.9, ал.2 от НК и чл. 304 от НПК ГО ОПРАВДАВА по внесеното в съда обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, пр. 2, т. 1, пр. 1 НК.

 

ОТНЕМА В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА на основание чл.354а, ал.6 НК предметът и средствата на престъплението – остатък от наркотично вещество метамфетамин и опаковките, които следва да се унищожат след влизане на решението в сила.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и/или протестира в петнадесетдневен срок от днес пред Окръжен съд - Варна.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

Мотиви към решение № 260101, постановено на 26.01.2021 г. по

НАХД № 4537 по описа на Районен съд - Варна за 2020 г.

 

Производството по НОХД № 4537 по описа на Районен съд - Варна за 2020 г. е образувано във връзка с внесен в Районен съд – Варна обвинителен акт срещу Д.П.Д. за това, че на 02.07.2018 г. в гр. Варна без надлежно разрешително държал високо рискови наркотични вещества – метамфетамин с нетно тегло 0,19 гр., със съдържание на активно действащ компонент – метамфетамин 60,0 %, на стойност 4,75 лв. /четири лева и седемдесет и пет стотинки/, като случаят е маловажен - престъпление по чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, пр. 2, т. 1, пр. 1 НК.

          В проведеното разпоредително заседание съдът прие, че са налице предпоставките за прилагане на разпоредбата на чл. 78а НК, поради което делото беше разгледано по реда на глава 28 НПК.

          В хода на съдебните прения представителят на Районна прокуратура - Варна поддържа повдигнатото обвинение срещу обв. Д.П.Д., като предлага налагането на административно наказание в минимален размер.

          От своя страна обв. Д.Д. в хода на съдебното следствие не дава обяснения. Упражнявайки правото си на лична защита, заявява, че е виновен и желае да му бъде наложено наказание „глоба“. В последната си дума заявява, че каквото и да е съдържанието на активно действащия компонент в наркотичното вещество, стойността е четири лева.

 

          Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

          От фактическа страна:

 

          Обвиняемият Д.П.Д. е роден на *** ***, българин, български гражданин, средно образование, неженен, работи, неосъждан, с ЕГН **********.

          На 02.07.2018 г. той се снабдил с наркотично вещество – метамфетамин и отишъл в игрална зала „Мистрал“, находяща се в гр. Варна, ж.к. „Св. Иван Рилски“. По същото време на работа били полицейските служители от 03 РУ - Варна св. Н.В.М.и св. Н.Н.Я.. Контролните органи поискали документите на обв. Д., при което забелязали, че до документите се намира плик, съдържащ светлокафяво кристалообразно вещество. Обв. Д. обяснил, че това е наркотик за лична употреба.

          Веществото било предадено от обв. Д. на св. Я. с протокол за доброволно предаване.

В хода на образуваното по случая досъдебно производство била назначена и изготвена физико – химическа експертиза № 20/НАР - 536 от 15.06.2020 г. на НИКК, от която се установява, че предоставения за анализ обект е с нето тегло 0,19 грама и се е доказало наличие на метамфетамин в него. Съгласно заключението определеното съдържание на метамфетамин в обекта е 60 %.

                            

          По отношение на доказателствата:      

 

Гореописаната фактическа обстановка се установи и потвърди от събраните в хода на наказателното производство гласни доказателствени средства: показанията на свидетелите Н.В.М.(л. 45 от ДП) и Н.Н.Я. (л. 46 от ДП), дадени по досъдебното производство; назначената и изготвена в хода на досъдебното производство физикохимична експертиза (л. 53-54 от ДП) и писмените доказателства: протокол за доброволно предаване (л. 4 от ДП), приемо-предавателен протокол (л. 5 от ДП), приемо-предавателен протокол (л. 56 от ДП), характеристична справка (л. 57 от ДП) и справка за съдимост.

         Фактът на държането на наркотични вещества на процесната дата и място от страна на обв. Д.Д. се установява от показанията на св. Милчев и св. Я.. И двамата свидетели възпроизвеждат описаните обстоятелства в идентична хронологична последователност, взаимно се допълват и са житейски достоверни, поради което съдът ги кредитира изцяло.         Наркотичните вещества са били приобщени по делото като веществени доказателства и са били обект на експертиза, безспорно установила, че се касае за високорискови наркотични вещества – метамфетамин.

         Съдът приема заключението на изготвената в хода на досъдебното производство физико-химична експертиза като пълно, ясно и обосновано.

         Съдът кредитира и всички писмени материали, приобщени към доказателствата по делото, тъй като те са непротиворечиви по между си и съответстват на установената фактическа обстановка.

 

         От правна страна:

 

         Съдът прие при изложената фактическа обстановка, че от обективна и субективна страна Д.П.Д. не е осъществил състава на престъплението по чл.354а, ал. 5 вр ал. 3, т. 1, пр. 1 НК.

         Действително на 02.07.2018 г. в гр. Варна обв. Д.Д. без надлежно разрешително е държал високорискови наркотични вещества, както следва: метамфетамин с нетно тегло 0,19 гр., със съдържание на активно действащ компонент – метамфетамин 60,0 %.

         Съгласно приложение № 2 към член единствен от постановление № 23 от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството (обн. в ДВ бр. 15 от 06.02.1998 г., изм. с бр. 14 от 18.02.2000 г.) на МС стойността на метамфетамин със съдържание на активен компонент 60 % и с нетно тегло 0,19 грама е 4,75 лв.

         Метамфетаминът има наркотично действие, няма легална употреба, пазар и производство и е поставен под контрол в Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина” от Наредба за реда и класифициране на растенията и веществата като наркотични, издадена във вр. с чл. 3, ал. 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

         Съгласно чл. 9, ал. 2 НК не е престъпно онова деяние, което макар да осъществява признаците на някое от предвидените в закона престъпления, поради своята малозначителност не е обществено опасно или неговата обществена опасност е явно незначителна.

         Съдът отчете, че обществената опасност на престъпното деяние отразява неговото обективно противоречие с интересите на обществото и неговото развитие, с установените в страната обществени отношения от всякакъв вид в тяхната съвкупност. Разпоредбата на чл. 10 НК отразява това обективно противоречие, като посочва и основните негови проявни форми - деяние, което застрашава или уврежда личността, правата на гражданите, собствеността, установения с Конституцията правов ред в Република България или други интереси, защитени от правото.

         Не всяко деяние обаче е престъпление, а само това, което съдържа в себе си обществена опасност като обективно качество, съобразно критериите на чл. 9, ал. 1 НК и по аргумент за противното от разпоредбата на чл. 9, ал. 2 НК.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

         Характера на обществената опасност се определя от характера на обществените отношения, върху които се посяга, спецификата на последиците и степента на засягане на обекта в качествено и количествено отношение.

         Степента на обществената опасност се определя от стойността на предмета, последиците от деянието, характерът на действието или бездействието, начините и средствата, използвани от дееца за осъществяване на деянието, условията на време, място и обстановка, при които е осъществено конкретното деяние, особеностите на субекта на престъплението, особеностите на субективната страна на престъплението.

         Степента на обществена опасност подлежи на оценка от съда и при решаване на въпроса за приложение на чл. 9, ал. 2 НК.

         При преценка на обществената опасност на конкретното деяние и конкретния деец, съдът отечете следните обстоятелства: 1) пренебрежимо малкото количество наркотично вещество, което е държал обв. Д. - 0,19 грама метамфетамин; 2) ниската обща стойност на наркотичните вещества – 4,75 лв.; 4) чистото съдебно минало на обв. Д.П.Д., доколкото същият е реабилитиран по право на основание чл.  86, ал.1, т. 3 НК за осъждането му през 2016 г.; 5) незабавно оказаното съдействие на органите на реда, изразяващо се в уведомяването им от обв. Д. за наличието на наркотични вещества в него и демонстрираното намерение веднага да ги предаде доброволно, както и последващото им доброволно предаване на полицейските органи; 6) признаване на вината и готовност за понасяне на наказание; 7) добрите характеристични данни по местоживеене и 8) обстоятелството, че процесните наркотични вещества са били предназначени за лична употреба.

            Следва да се посочи още, че реализирането на наказателната, съответно реализирането на административнонаказателната отговорност не е самоцел на закона, тъй като справедливо е предвидена възможност за оценка на обществената опасност на конкретното деяние през призмата на неговата малозначителност и предоставянето на възможност на конкретното лице да се поправи и превъзпита. Реализирането на наказателната репресия  в случай като този би означавало да не се даде възможност на един човек да се развива без обременености в житейския си път и да се развива като пълноценен член на обществото ни, като в същото време не са предприети адекватни мерки за преследване на тези негови членове, които разпространяват наркотичните вещества на младежите.

         Настоящият съдебен състав намира, че по изложените по-горе съображения, въпреки, че с деянието е реализирана обществена опасност, по степен тя е явно незначителна и не може да застраши или засегне обществените отношения в такава степен, която законът изисква, за да придобие то качеството на престъпление, т.е. е налице са критериите на втората хипотеза на чл. 9, ал. 2 НК.

         В този смисъл са и Решение № 870 от 17.10.2005 г. на ВКС по н. д. № 242/2005 г., II н. о., Решение № 557 от 13.01.2009 г. на ВКС по н. д. № 609/2008 г., III н. о., Решение № 414 от  26.10.2009 г. на ВКС по н.д. № 429/2009 г., ІІ н.о., Решение № 123 от 19.03.2010 г. на ВКС по н. д. № 744/2009 г., НК, II н.о., Решение № 148 от 18.06.2013г. на ВКС по н.д. 370/13г., I н. о., Решение № 382 от 28.11.2014 г. на ВКС по н. д. № 1107/2014 г., II н. о.,  Решение № 68 от 25.02.2015 г. на ВКС по н. д. № 2000/2014 г., II н. о., и много др).                

         Същото разбиране е застъпено и в мотивите на Окръжен съд - Варна към решения по ВНАХД №1620/2015г., ВНАХД 365/2016г., ВНОХД №639/2016г., ВНАХД №873/2016г., ВНАХД 333/2016г., ВНАХД №913/2016г., ВНАХД № 231/118г. ВНАХД № 468/18г.; ВНАХД № 777/2018 г.; ВНАХД № 709/2019 г. и др.

         Предвид гореизложеното съдът прецени, че деянието, извършено от обв. Д.Д., не съставлява престъпление по смисъла на чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1 НК, тъй като е с явно незначителна степен на обществена опасност по смисъла на чл. 9, ал. 2 НК, поради което на основание чл. 304 от НПК го оправда по повдигнатото му обвинение, признавайки го за невинен.

 

         За разноските:

 

         На основание чл. 190, ал. 1 от НПК поради оправдаването на обв. Д. по внесеното в съда обвинение направените до момента по делото разноски в размер на 66,61 лв. остават за сметка на държавата.

         По изложените съображения съдът постанови решението си.

                                                             

                                                                            

                                                               

                                    СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: