Решение по дело №2637/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 октомври 2020 г.
Съдия: Тодор Георгиев Попиванов
Дело: 20191320102637
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 643

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр. Видин, 30.10.2020г.

 

         Видинският районен съд, пети граждански състав, в публично заседание на десети септември, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

             Председател : Тодор Попиванов  

при секретаря П.Каменова, като разгледа докладваното от съдия Попиванов гр. дело № 2637 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по искова молба от „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул.”Шандор Петьофи” № 10, п.к.1606,представлявано от Радослав Велчев, против А.Г.Л., ЕГН **********, с адрес: ***.

   Предявен е от ищеца иск с право основание чл.79, ал.1 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ вр. с чл.240 от ЗЗД и по чл.86, ал.1 от ЗЗД.  

   Обстоятелствата, от които произтичат претендираните права са наличието на сключен на 18.05.2015г. договор за кредит № **********, съгласно който „4финанс“ ЕООД предоставило на ответника А.Г.Л. парична сума в размер на 350 лева за период от 30 дни с падежна дата 17.06.2015г. по начин посочен от кредитополучателя - чрез паричен превод в Изипей на същата дата. Поддържа се още, че кредитополучателят е изпаднал в забава с настъпване на падежа на договора и от 18.06.2015г. му е начислена наказателна лихва. Твърди се, че на 01.02.2018г. кредиторът „4финанс“ ЕООД като цедент, прехвърлил на ищеца „Кредитреформ България“ ЕООД вземането срещу длъжника; че десионерът бил упълномощен от предишния кредитор да уведоми длъжника, като последния сторил това с писмо с обратна разписка на адреса му, посочен в договора.

   Иска се от ищеца съдът да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати сумата в размер на 350 лева - главница, представляваща получената парична сума от ответника по процесния договор, ведно със законната лихва върху главницата от датата на предявяване на иска – 13.09.2019г. до окончателното издължаване.

   Претендират се разноските по производството и юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лева. 

   В срока за отговор на исковата молба ответникът е оспорил иска като неоснователен, като поддържа от своя страна, че между страните не е сключен твърдяния договор; че ответникът не е получил твърдяната парична сума, тъй като представената разписка не носи негов подпис; че цесията не е произвела действие, тъй като липсва надлежно уведомяване на ответника за извършването й съгласно чл.99, ал.3 от ЗЗД; че не е ясно какво точно е съдържала пратката, за която има бележка от „Български пощи“ ЕАД, че получателят се е преместил на друг адрес. Не са направени доказателствени искания от страна на ответника.

   Поради изложеното, не са налице обстоятелства, които се признават по делото и обстоятелства, които да не се нуждаят от доказване.

   Съдът е указал доказателствената тежест на страните: че в тежест на ищеца е да докаже, че между страните е сключен твърдяния договор и че ищецът е изправна страна по него – че е предоставил договорената парична сума на ответника и че последният е получил същата; че е налице твърдяния договор за цесия по отношение вземането срещу ответника, както и че длъжникът е надлежно уведомен от стария кредитор за прехвърляне на вземането.

    С определение, постановено по делото на 18.06.2020г., съдът е указал на ищеца, че не сочи доказателства за оспореното от ответника обстоятелство – че е получил предоставяната сума по кредита, което обстоятелство е в негова тежест да установи.

 

   Съдът, като взе предвид в съвкупност и поотделно представените по делото писмени доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна  страна:

   По делото е представен заверен от ищеца препис от електронен документ, а именно договор за кредит № **********/18.05.2015г. и Общи условия към договора за кредит /ОУ/, а след поискване на основание чл.184, ал.2 от ГПК, документът е представен и на електронен носител. От текста на същия се установява, че страните по делото сключват договор за кредит с кредитор - „4финанс“ ЕООД и кредитополучател – ответникът А.Г.Л., за сумата в размер на 350 лева, със срок на действие на договора – 30 дни и падеж за връщане на кредита – 17.06.2015г. , както и че договорът се сключва в два еднообразни екземпляра и се подписва електронно, в съответствие с процедурата, предвидена в общите условия на договора за кредит. Съгласно последните /чл.1 от ОУ/, е предвидена продължителна процедура от фактически действия – подаване на искане за кредит, в съответствие с формуляр, предоставен на началната страница на www.vivus.bg при партньор на кредитора или по телефон; декларация от кредитополучателя за вярна и точна информация по чл.313 от Наказателния кодекс; запознаване и приемане на Общите условия от кредитополучателя; попълване на бланка на стандартен европейски формуляр; пред - договорни отношения; проект на договора; приемане на договора от кредитополучателя по електронен път, както че договорът за кредит се счита за сключен и влиза в сила на датата на потвърждаването му по електронна поща от Кредитора и извършването на паричния превод, след като кредитополучателят предварително го е приел на началната страница или подписал на хартиен носител. /чл.3 от ОУ.

   По делото е представен писмен документ – разписка, не носещ подпис на страните, съгласно съдържанието на който ответникът е получател на паричен превод в размер на 350 лева чрез системата за електронни плащания Pdy.bg.

   Видно от договор за прехвърляне на вземания - на 01.02.2018г. кредиторът „4финанс“ ЕООД като цедент, е прехвърлил на ищеца „Кредитреформ България“ ЕООД вземане срещу длъжника по договор за кредит № ********** от 18.05.2015г., а видно от уведомление за прехвърляне на вземания от 05.02.2018г. старият кредитор уведомява ответника за извършената цесия и за задължението му. Видно от разписката за връчване, пратката не е връчена, тъй като получателят се е преместил на друг адрес.

Третото задължено по чл.192 от ГПК лице – „Изипей“ АД – гр.София, да представи намиращ се у него документ – разписка за преведена сума в полза на ответника в размер на 350 лева, е заявило, че не може да представи искания документ, тъй като срокът за съхранението му е изтекъл.

Други доказателства по делото не са ангажирани.

От правна страна, съдът намира следното: предявения иск за заплащане на парична сума по сключен между страните договор за паричен кредит е неоснователен и недоказан. Основанията за това са следните: С оглед оспорването от страна на ответника на факта на сключването на твърдяния договор за кредит, както и на и получаването на твърдяната парична сума по него, съдът е указал доказателствената тежест на ищеца: че в негова тежест е да докаже, че между страните е сключен твърдяният договор и че ищецът е изправна страна по него – че е предоставил договорената парична сума на ответника и че последния е получил същата. В настоящото производство ищецът ангажира електронен документ, от който обаче, не може да се установи волята на ответника и наличието на съгласие за сключване на така създадения договор в електронен формат. Електронния документ не се подкрепя от други доказателства относно обстоятелствата по процедурата по пред - договорни отношения и сключване на договора: подаване на искане за кредит, в съответствие с формуляр или по телефона; подаване на декларация от кредитополучателя за вярна и точна информация по чл.313 от Наказателния кодекс; приемане на Общите условия от кредитополучателя; попълване на бланка на стандартен европейски формуляр от последния, както и приемане на договора от ответника с електронен подпис – обстоятелства, които ако са налице са в тежест на ищеца да ги установи. Основателно е възражението на ответника, че представеният документ в електронен вариант PDF формат не съдържа информация за приемане на договора с натискане на бутон за приемане или подписване и не възпроизвежда по никакъв начин изявление за сключване на твърдяния договор от страна на ответника.

   Същото се следва и по отношение на тежестта на доказване на факта по предаването на парична сума в заем на ответника – представената разписка не носи подпис за получателя, поради което и на основание чл.180 от ГПК, може да бъде доказателство само за това, че изявлението в нея е направено от лицето, което я е издало. Не бяха ангажирани други доказателства или съдебна експертиза, от които да се установи, че твърдяната парична сума – предмет на договор за кредит между страните – е постъпила в патрумониума на ответника – като индиция за съществуването на облигационно правоотношение между тях. А съгласно ОУ към договора, той се счита за сключен и влиза в сила на датата на потвърждаването му по електронна поща от Кредитора и извършването на паричния превод, което в случая не се установи.

   Предвид изложеното, следва да се приеме, че между страните не е било налице валидно облигационно правоотношение; ищецът няма качеството на кредитор спрямо ответника и съответно – няма право да иска връщане на парична сума по него. Искът следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

С оглед изхода на правния спор разноски на ищеца не следва да се пресъждат, а също - и такива в полза на ответника, тъй като по делото няма данни такива да са направени от него.

     Воден от горното, Съдът

 

                               Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул.”Шандор Петьофи” № 10, п.к.1606,представлявано от Радослав Велчев, против А.Г.Л., ЕГН **********, с адрес: ***, искове с правно основание чл.79, ал.1 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ вр. с чл.240 от ЗЗД и по чл.86, ал.1 от ЗЗД, за осъждане на ответника да му заплати сумата в размер на 350 лева - главница, представляваща получената парична сума по договор за кредит № **********/18.05.2015г., сключен между „4финанс“ ЕООД и кредитополучател – ответника А.Г.Л., правата по който са прехвърлени на „Кредитреформ България” ЕООД с договор за прехвърляне на вземания от 01.02.2018г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на предявяване на иска – 13.09.2019г. до окончателното издължаване, като неоснователни и недоказани.  

 

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.                  

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: