Решение по дело №142/2018 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 80
Дата: 18 юни 2018 г. (в сила от 17 юли 2018 г.)
Съдия: Татяна Станчева Станчева Иванова
Дело: 20182130200142
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 80 / 18.6.2018г. ,                        град Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

КАРНОБАТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                  І наказателен състав

На седемнадесети май,                                      две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                    

                                                   Председател :   ТАТЯНА СТАНЧЕВА

                                  Съдебни заседатели :1.

                                                                       2.

Секретар: Г.М.

прокурор ………...........................

като разгледа докладваното от съдията Станчева

АНД № 142 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството по делото е по реда на глава трета, раздел V от ЗАНН, образувано по жалба на „***“ ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. С.ул.К. № **, общ. С., срещу наказателно постановление № 287/22.03.2018 година на Д. на РДГ- Б. с което на жалбоподателя е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 150 лева, на основание чл. 270 от ЗГ, за нарушение на чл.148, ал.12 от ЗГ.

В съдебно заседание жалбоподателя се представлява от упълномощен адвокат, който поддържа жалбата за отмяна на НП.

Ответната страна по жалбата изпраща представител в съдебно заседание, който застъпва становище, че наказателното постановление е обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Карнобатският районен съд, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното:

„***“ ЕООД в гр.С. извършва превоз на дървен материал. Изпълнителна агенция по горите –С. уведомила РДГ –П., че фирмата –жалбоподател е с нефункциониращи GPS устройствата за МПС-тата, с които се извършва транспорта.  На 21.02.2018г. служители на РДГ –П. посетили цеха на  „***“ ЕООД в гр.С.. Служителите на РДГ –П. поискали от представляващия дружеството да им предостави разпечатка на маршрута на МПС-тата, както и доказателства за монтирани GPS устройства, за периода от 03.02.2018г. до 21.02.2018г., респ. да им представи платежно нареждане, с което да удостовери подновяване на договора за GPS устройства. Представляващият на фирмата не предоставил исканата информация и срещу него на 21.02.2018г. е съставен АУАН  за това че на 07.02.2018г.  в с.Л. транспортира иглолистни трупи с МПС с рег. № **** с ремарке рег. №  ****, което е без наличие на устройство за проследяване.

Въз основа на посочения АУАН, административният орган издал атакуваното НП, в което фактическата обстановка е описана идентично на тази в АУАН.

От правна страна съдът приема следното :

В процесния случай при съставянето на акта и издаването на наказателното постановление са допуснати нарушения на водещи до отмяна на НП, по следните съображения:

От представения превозен билет действително става ясно че същият е издаден за транспортиране на дървесина конкретно описана в билета и с посоченото в АУАН-а МПС. Има доказателства, че към 05.02.2018г. дружеството не е поддържало GPS устройство, но наказващият орган не представи доказателства, че и към датата на нарушението-07.02.2018г. фирмата не е подновила договора. АУАН-ът е съставен от лица които не са свидетели на нарушението, т.е. не са установили, че посоченото МПС в момента на превоз на дървесината е без проследяващо устройство по горски пътища. АУАН-ът е съставен въз основа на превозния билет и информацията, че не се поддържа проследяващо устройство за посоченото МПС.

Според разпоредбата на чл. 148, ал. 12 от ЗГ товарните превозни средства, транспортиращи дървесина и недървесни горски продукти, както и мобилните обекти по чл. 206 трябва да бъдат снабдени с изправни и функциониращи устройства за позициониране и проследяване на движението им (GPS). Аналогично задължение е предвидено в чл. 14б, ал. 1 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии.

От съдържанието на сочената за нарушена разпоредба се установява, че законодателят свързва изпълнението на същата с разпоредбата на ал. 11, като последната предвижда, че условията и редът за движението по горските пътища, за поставяне на пътни знаци и техните образци, както и образците на документите за достъп до горските територии се определят с Наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи. Нормата на чл. 148, ал. 12 от ЗГ, предвид нейното място в нормативния акт, налага извода, че последната също въвежда задължение по отношение товарни автомобили, транспортиращи дървесина, при движение в горските територии и по горските пътища.  Отделно от това, сочената за нарушена норма се намира именно в глава седма от закона, наименована  Достъп до горите. В случая жалбоподателят не е установен да превозва дървесина без проследяващо устройство в горска територия, поради което наказателното постановление следва да се отмени като незаконосъобразно.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН, Карнобатският районен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 287/22.03.2018г. на директора на РДГ –Б., с което на „****“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. С. ул.К. №***, общ С., представлявано от Р.К.Б., е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 150/сто и петдесет лева/ на основание чл.270 от ЗГ за нарушение на чл.148, ал.12 от ЗГ, като незаконосъобразно.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщаването.

                                                              

 

 

 

СЪДИЯ: