Определение по дело №1724/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260156
Дата: 15 септември 2020 г.
Съдия: Георги Стоянов Георгиев
Дело: 20202330101724
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 260156/15.9.2020г.                                                          15.09.2020 г.                        Град Ямбол

 

 

ЯМБОЛСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ХVІ - ти състав

в закрито заседание, проведено в следния състав:

               

         Председател: Георги Георгиев

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиев 

гр.д.№ 1724 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявен от С.И. ***,чрез пълномощник адвокат,със съдебен адрес ***,к.109,чрез адв.Гиргинова-ЯАК, против З.С.И. *** иск, с който се претендира допускане на развод между страните поради настъпило  дълбоко и непоправимо разстройство на брака,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

В обективно съединение е предявени и иск, с който ищецът претендира на основание чл.53 от СК след прекратяване на брака да бъде постановено ответницата да носи предбрачното си фамилно име Газдова.

Настоящият съдебен състав намира, че предявеният иск, с който ищецът претендира след прекратяване на брака да бъде постановено ответницата да носи предбрачното си фамилно име е недопустим поради липсата на правен интерес.

Действащата разпоредба на чл.53 СК предвижда правото на съпругът да възстанови фамилното си име преди този брак.

Тълкуването на нормата води до извода, че с право на иск разполага този съпруг, който е променил фамилното си име при сключване на брака.

Другият съпруг не се явява активно процесуално легитимиран да предявява иск за възстановяване на фамилно име отпреди брака.

По изложените съображения съдът намира, че производството по делото следва да бъде частично прекратено по отношение на иска за постановяване след прекратяване на брака съпругата - ответница да носи предбрачното си фамилно име.

Представените от С.И.И. писмени доказателства следва да бъдат допуснати и приети, както и следва да му бъде предоставена възможност за ангажиране на гласни доказателства чрез разпит на един свидетел, за установяване на обстоятелствата, довели до настъпването на дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

В законоустановения срок по чл. 131 ГПК не   е постъпил писмен отговор от ответника.

Съдът, като прецени, че исковата молба е редовна и предявените искове са допустими, намира, че делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

Мотивиран от горното и на основание чл. 140 от ГПК, съдът

 

                                  О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА поради недопустимост на иска производството по гр.д. № 1724/2020 г. по описа на ЯРС в частта му, касаеща предявения с исковата молба иск, с който се претендира постановяване след прекратяване на брака съпругата да носи предбрачното си фамилно име и ВРЪЩА исковата молба в тази й част.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд - Ямбол в едноседмичен срок от връчването му на ищеца на посочения от него съдебен адрес.

НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание на 06.11.2020 г. от 10.00 часа, за която дата и час да се призоват страните на посочените  адреси.

ПРИЕМА представените под опис с исковата молба писмени доказателства.

         ПРЕДОСТАВЯ ВЪЗМОЖНОСТ  на С.И.И. на  един свидетел при режим на довеждане от нейна страна, които да свидетелства за фактите и обстоятелствата, довели до дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

УКАЗВА на страните ,че ако желаят производството да премине от разглеждане на делото от общия ред  и да приключи със споразумение,то  на основание чл.321,ал.5 ГПК следва да представят пред съда споразумение по чл.51 СК подписано и от двете страни с което да уредят относно личните си отношения,както и относно ползването на семейното жилище,издръжката между съпрузите и фамилното име,като могат да се споразумеят и по други последици по развода.

 

         СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТА за ДОКЛАД на делото:

 

Производството е образувано по предявен от С.И. ***,със съдебен адрес ***,к.109,чрез адв.Гиргинова-ЯАК, против З.С.И. *** иск, с който се претендира допускане на развод между страните поради настъпило  дълбоко и непоправимо разстройство на брака,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

Твърди се, че страните са съпрузи от 11.05.1989 г. и от брака си имат родени две деца,които са пълнолетни.По същество се излагат твърдения, че в  начало бракът им протичал добре,като отчуждението им започнало след като се убедил,че със съпругата си имат различни разбирания за семейния живот,което породило разногласия и конфликти между тях. С времето всеки един от тях водил свой собствен живот,като от 2020 г. съпругата му заминала за чужбина,като окончателно изгубили контакт помежду си. Твърди се,че от десет години са във фактическа раздяла и не подържат никакви контакти,дори и свързани с децата им.Ответницата изцяло се била дезинтересирала от него и децата и всеки от тях живеел свой собствен живот.

 Иска се от съда постановяване на решение с което брака между страните да бъде прекратен като дълбоко и непоправимо разстроен,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

В законоустановения срок   не е постъпил отговор на исковата молба от ответника.

Правните основания на предявените искове са чл.49,  ал.1 СК.

-                      При разпределяне на доказателствената тежест за установяване на правнорелевантните факти, съдът указва на страните, че ищеца следва да установява наличието на следните обстоятелства: ищеца следва да установява сключен брак между страните и наличието на твърдените от нея обстоятелства, довели до дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

 

На основание чл.321,ал.1 ГПК указва на страните,че в първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод трябва да се явят лично.При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява.

 

НАПЪТВА СТРАНИТЕ към сключването на съдебна спогодба /която влиза в сила веднага и при която ответникът се осъжда да заплати половината държавна такса/, медиация, извънсъдебно споразумение или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

Препис от определението да се връчи на страните, ведно с призовката за съдебното заседание.

 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: