Решение по дело №23/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2022 г. (в сила от 25 май 2022 г.)
Съдия: Ива Байнова
Дело: 20227260700023
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

351/25.05.2022г., гр. Хасково

                   

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на тринадесети април, две хиляди  двадесет и втора година, в състав:

                                                                                    Председател: Ива Байнова                            

                                                                                           Членове: Павлина Господинова

                                                                                                            Биляна Икономова

 

                                                                                                         

при секретаря Йорданка Попова….………………...……….........................… в присъствието на

Прокурор А. Стоянов……………….........……................………………………………... като разгледа докладваното от  Председателя  АНД (К) 23 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Д.П.З. ***, с посочен съдебен адрес:***, подадена чрез пълномощник, против Решение №139 от 01.12.2021г., постановено по АНД №562/2021г. по описа на Районен съд – Димитровград, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено  с автоматизирано техническо средство или система Серия К №4580042, издаден от ОД на МВР – Хасково.

В касационната жалба се твърди, че решението е неправилно, поради постановяването му в противоречие с материалния и процесуалния закон. Счита се, че издаденият ЕФ противоречи на чл.39, ал.4 от ЗАНН.  Направено е систематично тълкуване на разпоредбата с тези на чл.34, ал.1 и ал.2 от ЗАНН и чл.186, ал.4 от ЗДвП като са развити съображения, че за нарушения, заснети с АТСС, когато предвижданото наказание е до 50 лв включително, не може да бъде издаван ЕФ. В тази връзка се твърди, че доколкото в случая предвиденото наказание по чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП е във фиксирания размер от 50 лв, то за наказващия орган е съществувала забрана да реализира отговорността на дееца с ЕФ, а е следвало да процедира по реда на чл.186, ал.4 от ЗДвП вр. чл.39, ал.3 от ЗАНН и в зависимост от позицията на нарушителя, да издаде необжалваема глоба с фиш на стойност 50 лв или да състави акт и издаде НП по общия ред.  Счита се, че издаденият ЕФ е незаконосъобразен , тъй като не е била налице процесуална възможност за издаването му.

Моли се за отмяна на обжалваното решение и на издадения електронен фиш. Претендира се присъждане на направените по делото разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът, редовно призован, не изпраща представител. Не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково счита касационната жалба за неоснователна. Пледира за оставяне в сила на решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Административен съд – Хасково, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд – Димитровград е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено  с автоматизирано техническо средство или система Серия К №4580042, издаден от ОД на МВР – Хасково, с който за извършено на 07.03.2021г. нарушение по чл.21, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП, на Д.П.З. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50.00 лева.

За да постанови решението си, районният съд приел, че описаното в ЕФ се установява от приетите по делото еднопосочни писмени доказателства. Посочил е, че  електронният фиш отговаря на изискванията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, че снимковият материал е от 07.03.21г. – датата на нарушението и не е неясен. Приел е, че нарушението е било надлежно установено и е извършено от лице, което може да носи административнонаказателна отговорност.  Относно наказанието е посочил, че същото е във фиксиран размер и мотиви в тази насока не могат да бъдат излагани.

Решението е правилно.

Съобразявайки установените от РС факти, касационната инстанция намира за изцяло правилен извода на съда, че при установяване на нарушението на чл.21, ал.1 от ЗДвП и провеждане на особената административнонаказателна процедура по издаване на процесния електронен фиш няма допуснати съществени нарушения, че безспорно са установени нарушението, авторът му и неговата вина. Деянието е санкционирано законосъобразно, като наложената глоба от 50 лева съответства на нормативно предвидения в чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП вид и размер на наказанието и на констатираното превишение на скоростта за движение в контролирания участък на пътя.

Не се констатират допуснати процесуални нарушения при постановяване на оспореното решение.  Макар и пестеливи, мотивите на районния съд обхващат всички изложени от жалбоподателя оплаквания. Решението е постановено при правилно приложение на материалния закон като изводът за законосъобразност на ЕФ е съответен на събраните по делото доказателства и изцяло се споделя от касационната инстанция.  

Единственото оплакване в жалбата, въведено за първи път пред настоящата инстанция, а именно, че ЕФ е издаден в противоречие с разпоредбата на чл.39, ал.4 от ЗАНН, е неоснователно. Тезата на касатора, че тази разпоредба изключва възможността нарушения, установени и заснети с техническо средство  или система в отсъствие на контролен орган, за които е предвидено наказание в размер от 50 лв , да се санкционират чрез издаване на ЕФ, не може да бъде споделена.

Следва да се има предвид, че фишът по чл.39, ал.2 от ЗАНН , /както и този по ал.2а от същата норма/, се издава от контролен орган, което съществено го отличава от електронния фиш, визиран в чл.39, ал.4 от ЗАНН, при който нарушението се установява в отсъствие на такъв. Предвид последното, разпоредбата на чл.39, ал.3 от ЗАНН, на която се позовава касаторът, за да обоснове защитната си теза, е в систематическа връзка с предходните му алинеи, но не и със следващата ал.4 от същия член.

Съгласно чл. 39, ал. 4 от ЗАНН, за случаи на административни нарушения, установени и заснети с техническо средство или система, в отсъствие на контролен орган и нарушител, когато това е предвидено в закон, овластените контролни органи могат да налагат глоби в размер над необжалваемия минимум по ал. 2, за което се издава електронен фиш.

Така разписаното не игнорира възможността за нарушение, установено и заснето с техническо средство или система , в отсъствие на контролен орган, наказанието за което е в размер на 50 лв, да се издаде ЕФ. Противно на вижданията на касатора, подобна забрана разпоредбата не въвежда. Според чл. 85а от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за административнонаказателния процес при нарушения, установени с техническо средство или система съгласно чл. 39, ал. 4, /т.е. в отсъствие на контролен орган/, се прилагат разпоредбите на Закона за движението по пътищата. С оглед тази законова делегация, пряко приложима е разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата, съгласно която при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В тази връзка единственото ограничение за издаване на ЕФ касае случаите, когато за нарушението е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки (чл. 189, ал. 4 ЗДвП), какъвто не е процесният.

Предвид горното, няма как да се приеме, че процесният ЕФ е издаден в противоречие с материалния закон.

При тези съображения, настоящата инстанция счита, че касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Районният съд не е допуснал нарушения на материалния закон и на процесуалните правила при постановяването на обжалваното решение. Решението му е валидно, допустимо и съответстващо на закона, и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на производството, на касатора не се следват разноски.

Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №139/01.12.2021 г., постановено по АНД №562 по описа на Районен съд – Димитровград за 2021 година.

Решението е окончателно.

 

Председател:                                 Членове:  1.                               2.