Определение по дело №301/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 септември 2021 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20217200700301
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 септември 2021 г.

Съдържание на акта

 

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                      26

 

гр. Русе, 29.09.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в закрито заседание на двадесет и девети  септември  през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛИЦА  ДИМИТРОВА

 

ЧЛЕНОВЕ:         ГАЛЕНА    ДЯКОВА

 

                            ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

 

като разгледа докладваното от съдия ДЯКОВА частно кан дело 301 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63, ал. 1, изр. ІІ и ал. 5 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН, действ. сега ред. преди изм., ДВ бр. 109 от 2020 г.), вр. чл. 144 и чл. 228 от АПК, вр. чл. 248 от Гражданскопроцесуалния кодекс (ГПК).

 

Образувано е по частна жалба подадена от гл.юрисконсулт Г.Д. в сектор КАПОЧР към отдел „Административен“ при ОДМВР Русе в качеството на пълномощник и процесуален представител на Първо РУ при ОДМВР Русе против Определение № 352 от 02.08.2021 г., постановено по НАХД № 527/2021 г. по описа на Районен съд - Русе. С атакувания съдебен акт, районният съд е оставил без уважение искането на процесуалния представител за изменение на решението в частта за присъждане на направените при разглеждане на делото съдебно-деловодни разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение по съразмерност.

Частният жалбоподател основава искането си на действащата редакция на чл.63, ал.3 от ЗАНН, според която в съдебните производства по ал.1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК.

 В срока по чл.232 от АПК, насрещната страна Й.М.Г. *** не е подал писмен отговор и не е изразил становище по жалбата .

Административен съд - Русе, в настоящия си състав, като разгледа направеното искане, намира от фактическа и страна следното:

Производството пред районния съд по НАХД № 527/2021 г. е било образувано по жалба на Й.М.Г. ***.2021г., издадено от директор на ВПД Началник сектор „ОП“ към Първо РУ на ОДМВР-Русе, с което на основание чл.218б от НК е наложено адм.наказание глоба в размер на 200лв. за извършено престъпление по чл. 195, ал.4, вр. ал.3, вр. чл.218б от НК. Ответникът по жалбата е бил представляван от юрисконсулт. В хода на производството процесуалният представител на ответника е направил искане за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Съдът е разгледал делото и се е произнесъл по същество, като с решение № 276/22.06.2021 г. е изменил наказателното постановление, като е намалил размера на административното наказание Глоба от 200лв на 100лв.

С подадена в срока за обжалване на решението, молба с вх.№ 11839 от 02.07.2021г. ю.к. Димитрова е поискала изменение на постановеното решение в частта му за разноските и присъждането им съразмерно на отвхърлената част.

В срока по чл.248, ал.2 от ГПК Й.М.Г. *** не е оспорил искането и не е изразил становище по молбата .

Впоследствие е постановено оспореното определение №352  от закрито заседание на 02.08.2021г. с което Районен съд - Русе по реда на чл. 248, ал. 3 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК, вр чл. 63, ал. 3 от ЗАНН и чл. 78, ал. 8 от ГПК, е оставил без уважение искането на ОД МВР Русе чрез ю.к.Димитрова за изменение на решението в частта за присъждане на направените при разглеждане на делото съдебно-деловодни разноски, представляващи възнаграждение за юрисконсулт, с мотива, че само е изменил НП относно размера на глобата и не е налице нито една от хипотезите на чл.143 АПК, като е посочил,че производството се развива по реда на НПК , а не по АПК и ГПК

Определението е съобщено на 05.08.2021г., а жалбата срещу него е подадена на 18.08.2021 г.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, доколкото подателят й е адресат на оспорения съдебен акт, с който е засегнат неблагоприятно, поради което има правен интерес от оспорването му. Спазен е законовоустановения 14-дневен срок за обжалване, съгласно разпоредбата на чл. 248, ал. 3 от ГПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и чл. 211, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Няма спор, че жалбоподателят е бил представляван от юрисконсулт във въззивното производство. Своевременно е поискал присъждане на разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение и няма пречка да поиска изменение на решението в частта за разноските, включително и чрез намаляването им.

По отношение материалноправната законосъобразност, при горе-изложените безспорно установени по делото факти, жалбоподателят има право на разноски

Чл. 63, ал.3 от ЗАНН в приложимата редакция, изрично предвижда, че страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. От своя страна в АПК въпросът за възлагането на разноските е уреден в чл.143, в който е посочено, че когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден такъв, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. Подателят на жалбата има право на разноски по ал. 1 и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения от него административен акт. Когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото, включително юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл.37 от Закона за правната помощ. В процесния случай възнаграждението за юрисконсулт се определя от разпоредбата на чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, в която е предвидено възнаграждение за защита в производства по ЗАНН от 80 до 120лв, с оглед фактическата и правна сложност на делото.

Действително, липсва изрична уредба как следва да се процедира, ако искането за отмяна на административен акт е частично уважено или частично отхвърлено. По този въпрос съгласно препращащата норма на чл.144 от АПК приложение намират общите правила на чл.78 от ГПК, в който е заложен принципът, че страните имат право на разноски съразмерно с уважената или с  отхвърлената част от иска. Тази идея на закона е заложена и в нормата на чл. 136 от АПК, съгласно която разноските за общия представител се понасят от административния орган съобразно уважената част от оспорването.

При приложение на този принцип и двете страни в административно-наказателното производство имат право на разноски по съразмерност, пропорционално на уважената или отхвърлената част от жалбата.

 При частична основателност на жалбата и намаление на наложеното административно наказание, разноските на ответника във въззивното производство следва да бъдат определени съразмерно с отхвърлената част. В случая ответникът в настоящото производство Й.М.Г. *** не е изразил становище по жалбата. Претендираните от частния жалбоподател разноски следва да бъдат определени съразмерно на отхвърлената част от наложената глоба, а именно в размер на 40лв., които следва да бъдат заплатени от Й.М.Г. ***.

По изложените съображения настоящият касационен състав намира, че обжалваното определение следва да бъде отменено, като се присъдят разноски съразмерно съобразно отхвърлената част от жалбата.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 235 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение №352  от закрито заседание на 02.08.2021г. по АНД № 527 по описа за 2021г. на  Районен съд - Русе

 

Осъжда Й.М.Г.  с ЕГН ********** *** да заплати на ОД МВР Русе сумата от 40лв, представляващи  разноски за юрисконсулстко  възнаграждение.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:              

                        

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                   2.