Определение по дело №59/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260065
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 12 февруари 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200059
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на ЧЕТВЪРТИ ФЕВРУАРИ ДВЕ ХИЛЯДИ ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА ГОДИНА в състав:

 

                                                                                Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                       

с участието на секретаря ВИОЛЕТА ВЪЛКОВА

и прокурора  ИВАЙЛО ХАЙТОВ

като разгледа докладваното от АГНЕСА СТАВАРОВА

ЧНД N 59 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от А.А.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения А.С..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. С. С. М.  - инспектор "РД" изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

От становището на администрацията при ОЗ-Враца се установява, че на осъденото лице А.С. с  определение по ЧНД № 825/20 г. по описа на РС-Стара Загора е определено общо наказание лишаване от свобода по правилата на чл.25-23 НП, по силата на което търпи  общо в размер на 1 година и 2 месеца, при първоначално определен общ режим, като е групирал наказанията наложени с присъди по НОХД №2202/18г. на РС-Плевен и НОХД №3312/19г. на РС-Стара Загора.

С допълнително определение по ЧНД №2290/19г. на РС-Плевен, на основание чл.68, ал.1 НК е приведено в изпълнение наказанието по ЧНД №563/16г. на РС-Тетевен, а именно 5 месеца лишаване от свобода, при първоначален общ режим, включващо НОХД №404/16г. на РС-Ботевград и НОХД №452/16г. на РС-Тетевен – изтърпяно в периода от 11.02.20г. до 08.07.20г. с помощта на 6р.д./3дни лишаване от свобода.

    Начало на наказанието - 08.07.2020 г. Фактически изтърпял – 6 месеца и 26 дни. Предварителен арест-1 месец и 4 дни. От работа – 1 месец и 15 дни.  Всичко изтърпял – 9 месеца и 15 дни. Остава за изтърпяване – 4 месеца и 15 дни.

    Доказателствата сочат, че осъденият А.С. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

    Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата,това са данни според изложеното в доклада на н-к затвора,приложен по делото:

    При първоначалната оценка са регистрирани среден риск от рецидив - 43 точки, а в профила на криминогенните нужди дефицитни зони са:

    - Нагласи - критичен е към собственото си поведение и поема отговорност за извършеното.

    - Трудова заетост - имал е постоянна работа като музикант и добри трудови доходи.

    - Взаимоотношения - израства в условията на формални грижи и контрол.

    - Умения за мислене - среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения, пренебрегва евентуалните негативни последствия от действията си.

    Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода.

    В условията на контролирана среда е посочено,че демонстрира толерантно отношение към контролиращите го лица, не са регистрирани агресивни форми на поведение.

    Нисък е рискът от суицид и самоувреждане, тъй като не са налице отключващи психологически фактори.

    Среден е рискът от вреди за обществото и се определя от характера и спецификата на извършените престъпления в миналото. Криминалната история на л.св.С. сочи среден риск от вреди към обществото след освобождаването от затвора.

    В изготвения план на присъдата като цели са заложени затвърждаване на трудовите навици и формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение.

   

    Предишна оценка на промените в профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправително въздействие.

    Изготвена е ревизия на оценката на риска от рецидив и е  регистрирано минимално понижаване на числената стойност от 43 на 39 точки в рамките  на ниския риск.

    Проблемните зони, които са коригирани в резултат на проведената корекционно-превъзпитателна работа са:

    1. Умения за мислене - разсъждава и анализира ситуациите, в които попада и оценява негативните последствия от продължаване на престъпната дейност.

    2. Междуличностни проблеми  и взаимоотношения – регистрирана е докладна записка от служителите на надзорно-охранителния състав за възникнал инцидент, словесен спор с друг лишен от свобода, който в последствие е прераснал във физическа саморазправа.

     За това л.св.С. е наказан съгл. заповед №2173802.10.20г. с "писмено предупреждение"-условно за срок от 3 месеца. След взетите дисциплинарни мерки спрямо л.св.С. се наблюдава стабилна линия на поведение, коректно и етично отношение към съкилийниците си. Изразява мислите и действията си по конструктивен и законосъобразен начин.

    3.Трудова заетост – л.св.С. изразява желание за трудова ангажираност. Съобразно уменията му за работа, наблюдаваното поведение и възможностите на администрацията, л.св. С. е назначен на работа в ЗООТ "Враца" по чл.80 от ЗИНЗС като отговорник и хигиенист на помещението за готвене.

Оценката е,че се справя добре с възложените трудови задачи. Поддържа помещението чисто и не са постъпвали негативни отзиви за работата му.

    4. Отношение към правонарушението - налице е критично отношение към престъпното деяние и осъзнаване на вината си. Склонен е да преосмисли и промени криминалното си поведение, проявява настойчивост за постигане на промяната.

    Рискът от вреди запазва ниските си стойности за служителите, останалите лишени от свобода и самия него.

 

    Съпоставяне на настоящите оценки на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение плана на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

    В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л.св. С. в ЗООТ е отразено,че са настъпили промени в следните зони:

    - Нагласи - поема отговорност за извършеното престъпление. Изразява съжаление за деянието;

    - Начин на живот и обкръжение – след регистрирания конфликт се дистанцира от проблемните лишени от свобода в общежитието;

    - Трудова дейност – В ЗООТ "Враца" л.св.С. има постоянна трудова заетост. Полага доброволен труд на основание чл.80 от ЗИНЗС.

    Л.св.С. е допуснал да бъде дисциплинарно санкциониран от пенитенциарните служители само веднъж, за която постъпка съжалява, че е реагирал гневно и импулсивно. Демонстрира уважение към другите, стреми се да не доминира над тях и проявява разбиране към гледната точка на другите.

    Има формирани трудови навици, съвестно и качествено изпълнява възложените трудови задачи. При поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Спазва правилата и се проявява като съвестен и отговорен работник. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа. В момента продължава да работи като отговорник на определеното помещение за готвене.

    Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода с деструктивни прояви.

    Има постоянно жилище, а социалните контакти са съхранени.

    Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата и проявява последователност и системност в изпълнението им.

    В голяма степен лишеният от свобода А.А.С. е осъзнал вината си и е преосмислил миналото си поведение. Декларира готовност за водене на законосъобразен начин на живот при евентуално условно-предсрочно освобождаване.

    Рискът от рецидив в условията на неконтролирана среда е нисък, поради настъпилите положителни промени, включващи повишаване на уменията за мислене и създаване на трайна трудова мотивация.

    Лишеният от свобода С. е склонен да съобразява законността на действията си и да води градивен и съзнателен социално приемлив живот, тъй като е наясно с негативните последици от несъобразяването с правилата и законите в РБ. Шансовете за ресоциализация в обществото са добри.

    Тези данни се извеждат от приложените доказателства по делото, намиращи се в затворническото досие на осъдения С.. Дадената оценка от служителите на затворническата администрация се приема от съда като обективна и вярна, дадена от лица пряко ангажирани с дейностите, необходими за поправянето на осъдения по време на престоя в затвора. Рискът от рецидив е нисък, а от вреди среден. Регистрирани са положителни промени по време на индивидуално-корекционната дейност на осъдения, който е изпълнил поставените задачи в плана на присъдата в необходимия обем. Настъпили са промени в нагласите, начин на живот и трудовата дейност.Поведението на осъдения през периода на изтърпяване на наказанието показва,че има трайни нагласи за позитивна личностна промяна.Показаната положителна тенденция за поправяне се приема за стабилна.Практически се води ненаказан,съгласно чл.107 ЗИНЗС.Отчетено е,че  не омаловажава собствената отговорност,разпознава проблемите си и осъзнава дефицитите си,но вследствие трайния стремеж за положителна промяна е дал достатъчно доказателства,че има нагласа за водене на законосъобразен живот и не само нагласа,налице са реални предпоставки за такъв извод,изводимо от отчетените резултати,постигнати по време на изтърпяване на наказанието.Разбира ,че поведението му е било противозаконно,осъзнава причините довели до извършване на престъпленията,демонстрира желание да търси и намира алтернативни и адекватни начини за решаване на проблемите и да се дистанцира от конфликтни ситуации и други определени в чл.36 НК.Освен  субективната му преценка за съобразяване с правилата и ограниченията в затвора показва и вътрешни убеждения,че следва да има правомерно и съобразено с правилата в обществото поведение,че извън контролирана среда няма да допусне други правонарушения.

    Предвид гореизложеното и наличието на кумулативните предпоставки за изтърпян минимум от наказанието и доказателства за променена личност в положителна насока, съдът намира, че молбата за УПО е основателна.

 

Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения А.А.С. - роден на *** г. в РУСКА ФЕДЕРАЦИЯ, с адрес ***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от изтърпяване на остатъка от наложеното наказание лишаване от свобода от 1 година и 2 месеца, определено с   определение по ЧНД № 825/20 г. по описа на РС-Стара Загора, с остатък от наказанието в размер на 4 месеца и 15 дни.

 

    На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на А.А.С. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 4 месеца и 15 дни.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Плевен – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения А.А.С..

 

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: