Решение по дело №1202/2018 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 106
Дата: 6 април 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20182150101202
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 106

 

Град Несебър, 06.04.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети декември, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

с участието на секретаря Радостина Менчева, като разгледа докладваното от районния съдия гр.д.№ 1202/2018г. по описа на Несебърския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е образувано по предявени искове с правно основание чл.82 от Закона за задълженията и договорите.

              Ищецът “И.” ЕООД, ЕИК***, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг, хотел “Карлово”, партер, химическо чистене, представлявано от управителя С.Н.К., твърди в исковата молба, че на 05.06.2018г. е отдал под наем на летище София, Терминал 1 на ответника О.М.Л., полски гражданин, родена на ***г., адрес: Полша 82-300 Елблаг, М.**, дом**, лек автомобил “Р.К.” с рег.№ ***със срок до 15.06.2018г., а на 12.06.2018г. автомобилът е спрян за проверка от органите на КАТ в к.к. Слънчев бряг, които установили, че автомобилът се управлява от неправоспособния полски гражданин А.Н.роден на ***г. В резултат на това номерата на автомобила са свалени и е била прекратена регистрацията му за срок от 6 месеца, което е сторено със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0304-000389 от 12.06.2018г., издадена от П.И.К.на длъжност Началник сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър. Автомобилът е бил върнат от ответника Оливия Мария Л. в офиса на “И.” ЕООД в к.к. Слънчев бряг на 12.06.2018г., като е потвърдила писмено, че той се връща със свалени номера и че автомобилът е бил управляван по време на проверката на КАТ от А.Н.. Като е предоставила управлението на автомобила на неправоспосбен водач, ответникът О.Л. е нарушила както разпоредби на Закона за движение по пътищата, така и договора между страните, което е довело до вреди, включително и пропуснати ползи предвид, че в продължение на 6 месеца, през които автомобилът е бил със свалени номера, не е могъл да бъде отдаван под наем. Освен това автомобилът „Р.К.” с рег.№ ***е бил предаден от “Еспас АУТО” ООД на “И.” ЕООД въз основа на сключен между тях договор за наем на автомобили от 13.04.2018г., по силата на който “И.” ЕООД, в качеството му на наемател, се е задължил да заплаща на наемодателя месечен наем в размер на 263 евро без включен ДДС. Така за периода от 12.06.2018г. до 13.10.2018г. ищецът е заплатил на наемодателя си четири месечни наема, сума в размер на 1 262,50 евр с включен ДДС, чиято левова равностойност е 2 469,04 лева. Невъзможността на “И.” ЕООД да отдава под наем автомобила със свалени номера през същия този период, а именно 123 дни, го е лишила от възможността да получава доходи от наем за автомобила в размер на 30 лева на ден, като общата сума за периода възлиза на 3 960 лева. Причинените от ответницата вреди и пропуснатите от ищеца ползи, същата отказва да възстанови, пради което ищецът моли ответницата да бъде осъдена да му заплати сумата в размер на 2 469,04 лева, представляваща претърпени вреди, и сумата в размер на 3 690 лева, представляваща пропуснати ползи, ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска до окончателното им изплащане. Претендира разноски.

              Ответникът не е подал отговор на исковата молба.

                В съдебно заседание ищцовото дружество се представлява от упълномощен адвокат, който заявява, че поддържа предявените искове, които счита, че са основателни и доказани по основание и размери от събраните по делото доказателства.

              Ответникът не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.

               Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна: 

              На 13.04.2018г. е сключен договор за наем, по силата и в изпълнение на който „ЕСПАС АУТО“ ООД, ЕИК *********, от една страна в качеството му на наемодател, е предоставил на „И.“ ЕООД, от друга страна в качеството му на наемател, за временно и възмездно ползване 4 броя нови леки автомобила с марка RENAULT, модел CAPTUR, 5 броя нови леки автомобили с марка RENAULT, модел CLIO GRANDTOUR, 17 броя нови леки автомобили с марка RENAULT, модел CLIO. Един от отдадените под наем автомобили, описани подробно в Приложение № 1, което е неразделна част от наемния договор, е собствения на наемодателя лек автомобил (Автомобил № 16) марка  RENAULT, модел CLIO, рама ****, червен на цвят. В Свидетелството за регистрация на МПС част І лекият автомобил е вписан с рег. № СВ 3788 ММ. Уговорено е автомобилите, предмет на договора за наем, да бъдат отдавани по договори „рент-а-кар“ на клиенти на наемателя, както и че договорът за наем се сключва за срок от 6 месеца и започва да тече от 13.04.2018г. или от датата на предаване на автомобилите с Приемно-предавателен протокол. Месечната наемна вноска, касаеща посочения автомобил, е в размер на 263 евро без включен ДДС, а плащането на месечните наемни вноски е предвидено да са е извършва до 20-о число на съответния месец. В стойността на наемната вноска са включени сумите за ползването на автомобилите, застраховки Гражданска отговорност и пълно Каско за територията на Република България за целия срок на договора, данък МПС, регистрация, маркировка, винетка, 15 000 км. пробег за всяко превозно средство. В стойността на наемната вноска не са включени сумите за възстановяване на щети, които са настъпили вследствие на неправилна експлоатация и/или пътно-транспортно произшествие с автомобилите, гуми/джанти, странични огледала, емблеми, решетки, антени и тасове и всички други щети, непризнати от Застрахователната компания, както и ремонтът и възстановяването (подмяната) на акумулатори, чистачки, гориво, пътни такси, такси за паркиране, застраховки за пътуване в чужбина, почистване – вътрешно и външно, химическо чистене, пастиране, стойността на ремонта или възстановяването на допълнително оборудване, поставено от наемателя, глоби, актове и други финансови санкции, наложени на наемодателя по вина на наемателя. Като едно от основанията за прекратяване на договора за наем е посочено изтичането на срока, за който е сключен, в който случай е предвидено задължение на наемателя да върне наетото имущество до 10  дни от датата на прекратяването.

               Ищецът „И.“ ЕООД е отдал на ответника О.М.Л. лекия автомобил „Р.К.“ с рег.№ ***по силата на договор за наем от 05.06.2018г., а срокът на договора е до 15.06.2018г., когато автомобилът е следвало да бъде върнат на ищцовото дружество. Автомобилът е бил предаден на наемателя Оливия Мария Л. в деня на сключването на договора, което е станало на Летище София, Терминал 1 в деня на подписване на договора.

               На 12.06.2018г. е издадена Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0304-000389 от П.И.К.на длъжност Началник сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, с която е постановено прекратяване на регистрацията на лек автомобил „Рено“ с рег.№ СВ 3788 ММ, собственост на „ЕСПАС АУТО“ ЕИК ********* на основание чл.171, т.2А, б.А за срок от 6 месеца. Като основание на наложената мярка в заповедта е посочено, че на 12.06.2018г. около 02:10 часа в к.к. Слънчев бряг до блок „Парк“, посока ресторант „Джани“ автомобилът е управляван от А.Н.роден на ***г., полски гражданин, за когото при проверката се установило, че не притежава свидетелство за управление на МПС. При проверката на водача и автомобила, когато се установило нарушението, са били иззети регистрационните табели на автомобил СВ 3788 ММ.

               На същия ден – 12.06.2018г., автомобилът е бил предаден на „И.“ ЕООД в офиса на дружеството в к.к. Слънчев бряг, на служителя свид. Гергана Христова Георгиева, за което е бил съставен Приемно-предавателен протокол към договора за наем от 05.06.2018г., а предаващите автомобила – наемателят Оливия Мария Л., както и лицето, което го е управлявало - А.Н.са декларирали срещу подпис, че автомобилът се връща със свалени номера от служители в РУ-Несебър и са обяснили на свид. Георгиева, че причината да бъдат свалени табелите с регистрационните номера на автомобила и да върнат автомобила без тях и преди изтичане срока на договора за наем е обстоятелството, че  А.Н.  го е управлявал без да притежава Свидетелство за регистрация на МПС. Свид. Георгиева веднага уведомила управителя на ищцовото дружество, че автомобилът е върнат без номера, като от показанията й се установява, че в това състояние автомобилът се е намирал пред офиса на дружеството в к.к. Слънчев бряг до края на летния сезон и не е бил отдаван под наем. За шестмесечния период от отдаването на автомобила под наем на ответника О.М.Л., „ЕСПАС АУТО“ ООД е издавал фактури, в които е посочил и размерите на задълженията на „И.“ ЕООД за наемите на лекия автомобил „Р.К.“ с рег.№ СВ 3788 ММ, по силата на сключения между двете дружества договор за наем, както следва: във фактура № ********** / 29.06.2018г. – 514,50 лева за месец юни 2018г., във фактура № ********** / 31.07.2018г. – 514,50 лева за месец юли 2018г., във фактура № ********** / 31.08.2018г. – 514,50 лева за месец август 2018г., във фактура № ********** / 31.10.2018г. – 514,50 лева за месец октомври 2018г., и във фактура № ********** / 30.11.2018г. – 279,60 лева за месец ноември, или общо сумата по отделните фактури за наем на автомобила в размер на 2 337,60 лева. Ищецът обаче не представя доказателства, че е извършил в полза на „ЕСПАС АУТО“ ООД плащания за дължимия наем. Представени са платежни нареждания, които обаче не удостоверяват плащания на паричните задължения по изброените по-горе фактури. Останалите платежни нареждания за извършени плащания от „И.“ ЕООД в полза на „ЕСПАС АУТО“ ООД също касаят задължения по други фактури и които плащания са извършени след изтичане срока за наем между двете дружества с предмет процесния автомобил. Единственото плащане от страна на „И.“ ЕООД за наем на автомобила е доказано, че е извършено за месец април 2018г., но то не касае процесния период.

               Според заключението на съдебно икономическата експертиза пазарният месечен наем на лек автомобил Renault Clio EA с рег.№ ***е в размер на 650 лева с включен ДДС, а за периода от 12.06.2018г. до 13.10.2018г. наемът на процесния автомобил е в размер на 2 600 лева с включен ДДС.

               Изслушано в съдебно заседание вещото лице уточнява, че наемът на автомобила за посочения период от 123 дни е в размер на 2 670 лева, а наемът на ден е 21,71 лева с включен ДДС.

                Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

                Тъй като фактурите не могат да бъдат годно доказателство за извършени плащания, а представените платежни нареждания не доказват извършени от ищцовото дружество в полза на “Експас АУТО” ООД плащания по договор за наем, сключен между тях на 13.04.2018г., с които плащания наемателят по договора „И.“ ЕООД да е погасил задълженията си за наема на автомобила „Р.К.“ с рег.№ СВ 3788 ММ, дължим за периода от 15.06.2018г. до 13.10.2018г., то и твърдението му, че е претърпял вреди, изразяващи се в заплатен наем в размер на 2 469,04 лева, не е подкрепено с доказателства. Поради това и искът за заплащането на тази сума на соченото от ищеца основание следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

                Ищецът не доказа да са настъпили в патримониума му и претендираните пропуснати ползи. Съгласно разясненията в ТР № 3/12.12.2012г. на ОСГТК, както в правната доктрина, така и в съдебната практика, пропуснатата полза се дефинира като неосъществено увеличаване на имуществото на кредитора. Посочената задължителна практика касае отговорността при неизпълнение на договор, но е приложимо и спрямо деликтната отговорност, която също включва пропуснатите ползи като пряк резултат от непозволено увреждане. В ТР е прието, че за да докаже настъпването на сочените вреди, ищецът следва да установи реалната възможност пропуснатата полза да настъпи, както и че установяването на пропуснатата полза се основава на предположение за състоянието, в което имуществото на кредитора се е намирало, ако длъжникът беше изпълнил точно задължението си, съпоставено с имуществото му към момента на неизпълнението. Тъй като пропуснатата полза представлява реална, а не хипотетична вреда, това предположение винаги трябва да се изгражда на доказана възможност за сигурно увеличаване на имуществото и не може да почива на логическо допускане за закономерно настъпване на увеличаването. Това означава осъществяването на прихода да е реално и сигурно (Решение № 156 от 29.11.2010г. по т.д.№ 142/2010г. на ВКС, І т.о.), като свързано с конкретните обстоятелства. Пропуснатата полза е елемент от фактическия състав, пораждащ правото на обезщетение. Поради това и при липса на изрично установена в закона презумпция за настъпването й, пропуснатата полза не се предполага, а следва да бъде доказана в процеса при условие на пълно и главно доказване. В аспекта на конкретния случай и с оглед гореизложеното, съдът намира, че ищецът не е доказал настъпването на твърдяната пропусната полза, не е установил, че е съществувало действително правоотношение по отдаване под наем на процесния автомобил, от което би могъл да реализира тази полза. Свидетелят посочва, че по принцип е имало търсене на такъв клас автомобили, но не и че е имало заявки от клиенти и отказ за удовлетворяването им поради липса на свободни автомобили от вида на процесния през посочения период. В този смисъл ищецът не доказа, че със сигурност би увеличил имуществото си ако не беше поведението на ответника, който е предоставил управлението на автомобила на лице, което не притежава свидетелство за управление на МПС, в резултат на което табелите с регистрационните номера на автомобила са били свалени. Освен това в ТР не се прави разлика между доказването на пропуснатите ползи и предвидимостта на вредите по чл.82 от ЗЗД. Въпросът за предвидимостта е разгледан едва след като пропуснатите ползи бъдат доказани.

                Съдът намира, че ищецът не  ангажира и доказателства, които да установят настъпването на такава реална вреда, и не се установяват предпоставките, на основание на които се претендира отговорността на ответника като пряк причинител на вредите, поради което предявеният иск за заплащане на пропуснати ползи в размер на 3 690 лева е неоснователен и недоказан и следва да бъде отхвърлен.

                С оглед изхода на делото на ищеца не следва да се присъждат разноски на основание чл.78, ал.1 от ГПК, поради което и направените от него такива по делото съгласно списъка на разноските, следва да останат за негова сметка.

                Ответникът не е направил разноски по делото, не претендира такива, поради което и съдът не следва да се произнася по присъждане на такива на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

                Предвид гореизложеното, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

               ОТХВЪРЛЯ предявеният от „И.“ ЕООД, ЕИК***, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг, хотел „Карлово“, етаж партер, ап. Химическо чистене, представлявано от управителя и едноличен собственик на капитала С. Николова К., за осъждане на О.М.Л., гражданин на Полша, родена на ***г., личен номер ******, с адрес: Polska, 82-300 Elblag, **, m.**, да му заплати сумата в размер на 2 469,04 лв. (две хиляди четиристотин шестдесет и девет лева и 04 ст.), представляваща претърпени имуществени вреди, изразяващи се в заплатени четири месечни наемни вноски за лек автомобил „Р.К.“ с рег.№ ***през периода от 12.06.2018г. до 13.10.2018г., ведно със законната лихва за забава, считано от датата на предявяване на иска до окончателното изплащане на главницата, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

               ОТХВЪРЛЯ  предявеният от „И.“ ЕООД, ЕИК***, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг, хотел „Карлово“, етаж партер, ап. Химическо чистене, представлявано от управителя и едноличен собственик на капитала С. Николова К., за осъждане на О.М.Л., гражданин на Полша, родена на ***г., личен номер ******, с адрес: Polska, 82-300 Elblag, **, m.**, да му заплати сумата в размер на 3 690 лв. (три хиляди шестстотин и деветдесет лева), представляваща пропуснати ползи поради лишаване от възможността за отдаване под наем на лек автомобил „Р.К.“ с рег.№ ***за период от 123 дни, а именно от 12.06.2018г. до 13.10.2018г., ведно със законната лихва за забава, считано от датата на предявяване на иска до окончателното изплащане на главницата, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

               ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ претенцията на „И.“ ЕООД, ЕИК***, със седалище и адрес на управление:***, к.к. Слънчев бряг, хотел „Карлово“, етаж партер, ап. Химическо чистене, представлявано от управителя и едноличен собственик на капитала С. Николова К., за осъждане на О.М.Л., гражданин на Полша, родена на ***г., личен номер ******, с адрес: Polska, 82-300 Elblag, **, m.**, да му заплати сумата в размер на 1 649,96 лв. (хиляда шестстотин четиридесет и девет лева и 96 ст.), представляваща направени по делото разноски съобразно списъка на разноските, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

               Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Бургаския окръжен съд.

 

 

 

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: