Решение по дело №3436/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264573
Дата: 7 юли 2021 г. (в сила от 7 юли 2021 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20211100503436
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е     №…..

                                             гр. София, 07.07.2021 г.

 

 

                             В      И М Е Т О      Н А      Н А Р О Д А  

 

 

Софийският градски съд, въззивно отделение, ІV - „Д” състав, в закрито заседание на седми юли през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                               ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                                  Мл. съдия : Роси Михайлова                        

като разгледа докладваното от съдия Иванова ч. гр. д. № 3436 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 436, ал. 1, вр. чл. 435, ал. 2 ГПК.

Образувано е по жалба на длъжника „С. Г.Г.иП.“ ООД срещу разпореждане от 25.01.2021 г., по изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ, с което е оставено без уважение искането на длъжника за намаляване на обикновените и пропорционални такси по изпълнението, начислени както следва : обикновени такси общо 78, 40 лв. представляващи : 48 лв. по т. 1 и т. 5 от ТТРЗЧСИ – за образуване и изпращане на ПДИ и 30, 40 лв. по т. 4, - 2 бр. – 24 лв. по т. 31 к – 2бр. – 6, 40 лв. – с ДДС, както и 75 лв. (с ДДС) такса по т. 26, б. „Б“ от Тарифата, предвид размера на интереса.

Жалбоподателят поддържа, че ЧСИ няма основание да начислява ДДС по таксите по ТТРЗЧСИ, тъй като регистрацията по ДДС не е основание за начисляване на такъв данък и няма данни ЧСИ да е договорил включването на данъка с длъжника. Поддържа, че ДДС е включен в цената на таксите и разноските и не следва да се начислява отделно от тях. Възразява срещу начисляването на такси от ЧСИ за всяко действие и съобщение, което се изпраща, като се поддържа, че не съществува такса за прекратяване на делото. Излагат се съображения, че общият размер на авансовите такси без ДДС следва да е 40 лв. Неоснователно е начислено ДДС и върху таксата по т. 26 от Тарифата. Поддържа се, че размерът на таксата по т. 26 е 42, 50 лв. без ДДС, като се съобрази интереса по делото, тъй като таксата се начислява само върху вземането по изпълнителния лист, без да се включват всички приети за събиране разноски. По тези съображения, моли да се отмени разпореждането в оспорените части и да се определят разноски по Тарифата без ДДС, както следва : авансови такси от 40 лв., и такса по т. 26 от 42, 50 лв.

Взискателят по изпълнителното дело Р.А.Ц., чрез представителя си оспорва жалбата като неоснователна. Излага доводи, че  таксите и разноските са дължими във връзка с образуване на изпълнителното дело и извършване на необходимите по него действия от ЧСИ. Поддържа, че таксите и разноските са авансово внесени от взискателя, съгласно чл. 80 ЗЧСИ и за длъжника е възникнало задължение за възстановяването им. Оспорва възраженията срещу начисляването на ДДС от ЧСИ върху определените авансови и пропорционални такси, като се поддържа, че той има право да включи в размера на таксите ДДС, след като е регистрирано по ЗДДС лице. Услугите, които извършва ЧСИ, не са в изключенията, посочени като необлагаеми услуги и за извършените от действия върху начислените такси по ТТРЗЧСИ се дължи ДДС, което ЧСИ внася по сметка на бюджета. Моли да се остави без уважение жалбата. Претендира разноски за адвокатско възнаграждение за производството.

В представените по реда на чл. 436, ал. 3 от ГПК мотиви, ЧСИ С.Я. поддържа, че жалбата е неоснователна. Сочи, че по общото правило на чл. 79, ал. 1 ГПК, таксата върху събраните суми за изпълнение на парично вземане по чл. 26 от ТТРЗЧСИ винаги е за сметка на длъжника, когато е платил след започване на изпълнението, независимо дали е извършил плащането пряко на взискателя или сумата е постъпила по изпълнителното дело. Тъй като ЧСИ С.Я. е лице, регистрирано по ЗДДС, на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС – при условията на задължителна регистрация, а таксите, които ЧСИ събира, представляват възнаграждение за извършените от ЧСИ услуги/действия по повод изпълнението. Излага съображения, че извършваните от ЧСИ доставки на услуги не попадат в изключенията, посочени в Глава четвърта "Освободени доставки и придобивания" от ЗДДС, поради което те са облагаеми доставки на услуга по смисъла на ЗДДС. Предвид това, че ЧСИ е регистрирано по ЗДДС лице, за него възниква задължение за начисляване на данък по чл. 86 от данъчния закон. Според ЧСИ таксите за образуване на делото и изпращане на ПДИ на длъжника са правилно определени. Същите са минимални и са реално извършени и заплатени от взискателя и дължими от длъжника. Излагат се и съображения, че независимо дали плащането е осъществено в срока за доброволно изпълнение длъжникът дължи и пропорционална такса съгласно т. 26, б. „б" ТТРЗЧСИ, с включен ДДС, която също е правилно определена по размер. Моли да се остави жалбата без уважение.

Съдът, след като обсъди данните по изпълнителното производство и доводите на страните, намира за установено следното :

Изпълнително дело изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ,, е образувано по молба на взискателя Р.А.Ц., по изпълнителен лист от 15.12.2020 г., издаден срещу длъжника „С. Г.Г.иП.“ ООД за 25 лв. държавна такса пред СГС и 400 лв. разноски пред СРС - общо 425 лв.

На длъжника „С. Г.Г.иП.“ ООД е връчена на 18.01.2021 г. Покана за доброволно изпълнение изх. № 1464/14.01.2021 г., в която са посочени задължения по изпълнителното дело, както следва : 425 лв. по изпълнителен лист, 400 лв. - адвокатско възнаграждение в изпълнителното производство, както и разноски по изпълнението в размер на общо 178. 50 лв.

С обжалваното разпореждане от 25.01.2021 г., по изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ е оставено без уважение искането на длъжника за намаляване на обикновените и пропорционални такси по изпълнението, начислени както следва : обикновени такси от 78, 40 лв. представляващи : 48 лв. по т. 1 и т. 5 от ТТРЗЧСИ – за образуване и изпращане на ПДИ, 30, 40 лв. по т. 4, - 2 бр. – 24 лв. по т. 31 к – 2бр. – 6, 40 лв. - с ДДС, такси за прекратяване на делото и изпращане на съобщения до страните, както и 75 лв. такса по т. 26, б. „Б“ от Тарифата, предвид размера на интереса по делото.

Съдът намира, че частната жалба е допустима по смисъла на чл. 435, ал. 2 ГПК, подадена от легитимирана страна и в предвидения от закона срок. Възраженията в обратния смисъл са неоснователни.

По съществото на жалбата, съдът намира следното :

По въпроса за начисляването на ДДС по таксите събирани от ЧСИ, съдът намира следното :

Разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС изрично определя като независима икономическа дейност упражняването на свободна професия от частните съдебни изпълнители (ЧСИ).

Всяко лице има статут на данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същото извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗЧСИ частен съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания. Глава седма на същия закон "Такси и разноски по изпълнението" регламентира таксите, които събират частните съдебни изпълнители. Съгласно чл. 80 от ЗЧСИ за всяко действие на ЧСИ дължимата такса, определена с тарифата по чл. 78, ал. 2, се внася авансово. Следователно таксите, които ЧСИ събира, по своя характер са възнаграждение за извършените от ЧСИ услуги/действия по повод изпълнението.

На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Тъй като извършваните от ЧСИ доставки на услуги, във връзка с които се събират определените в тарифата такси не попадат в изключенията, посочени в Глава четвърта "Освободени доставки и придобивания" от ЗДДС, те са облагаеми доставки на услуга по смисъла на ЗДДС. Следователно върху таксите се дължи ДДС, което законосъобразно е начислено от ЧСИ.

По отношение обикновените такси по ТТРЗЧСИ, във връзка с доводите на страните в производството, въззивният състав намира следното :

 Обикновените такси по Тарифата, събрани в случая, са:

т. 1. За образуване на изпълнително дело се събира такса 20 лв.;

т. 4. За изпращане по пощата на призовка, жалба, уведомление и книжа се събира такса 10 лв.;

т. 5. За изготвяне и връчване от съдебния изпълнител или от негов служител на покана, призовка, препис от жалба, уведомление или книжа, включително за връчване на изявление на взискателя по чл. 517, ал. 2 и 3 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), се събира такса 20 лв.

В съответствие с чл. 33 Тарифана, таксите се плащат от взискателя при образуване на изпълнителното дело и преди извършване на съответното изпълнително действие. Таксите и разноските по изпълнителното дело се плащат от взискателя, но са за сметка на длъжника (чл. 34 от Тарифата).

В случая са начислени такси с ДДС, както следва : общо 78, 40 лв. представляващи : 48 лв. по т. 1 и т. 5 от ТТРЗЧСИ – за образуване и изпращане на ПДИ и 30, 40 лв. по т. 4, - 2 бр. - 24 лв. по т. 31 к – 2бр. – 6, 40 лв., с ДДС.

Извършването на посочените действия, за който са начислени обикновените такси с ДДС, се установява от приложените в изпълнителното дело писмени документи. Следователно таксите са дължими и са определени съобразно съответните точки от ТТРЗЧСИ. Жалбата в тази част е неоснователна.

По отношение на пропорционалната такса по т. 26 от ТТЗЧСИ, определена в размер на 75 лв. с ДДС, настоящият състав приема следното : 

Оплакването на длъжника в жалбата относно размера на дължимата на съдебния изпълнител пропорционална по т. 26 ТТР по ЗЧСИ е основателно.

Съгласно т. 26, б. „б” от ТТР към ЗЧСИ, за изпълнение на парично вземане се събира такса върху събраната сума, както следва: от 100 до 1 000 лв. – 10 лв. + 10 на сто за разликата над 100 лв. Според забележка 4 към т. 26 от ТТР към ЗЧСИ, в размера на паричното вземане не се включват авансовите такси. В този размер не следва да се включват никакви такси и разноски по самото изпълнително дело, а само вземането, което е предмет на изпълнителния лист, т. е. в случая сумата 425 лв. Настоящият състав споделя становището, че при определяне на дължимата такса по т. 26 от ТТРЗЧСИ не се включват и начислените разноски за адвокатско възнаграждение.

Следователно дължимата такса по т. 26, формирана върху главница от 425  лв., възлиза на 42, 50 лв. без ДДС или 51 лв. с ДДС и до този размер се дължи от длъжника такса по т. 26 ТТРЗЧСИ.

По изложените съображения обжалваното разпореждане, следва да се отмени над размер от 51 лв. с ДДС - за таксата по т. 26 ТТРЗЧСИ до приетия размер от 75 лв. с ДДС. В останалата част, в която искането за намаляване на начислените такси е оставено без уважение, разпореждането следва да се потвърди, както е постановено.

Независимо от изхода на спора, доколкото жалбата е насочена срещу акт на съдебния изпълнител и се преценява законосъобразността на негови действия, настоящият състав намира, че в полза на длъжника не следва да се присъждат разноски в производството по обжалване действията на органа по изпълнението. Става въпрос за контролно - отменително производство, което протича едностранно, а не състезателно и съдът не приключва изпълнителния процес, а извършва проверка по съобразеността на атакуваните изпълнителни действия със закона. Доколкото разпоредбата на чл. 81 от ГПК не намира приложение в случая, молбата на взискателя за присъждане на съдебни разноски в настоящото производство следва да се остави без уважение. (в този смисъл определение № 2117/26.06.2017 г. по ч. гр. д. № 875/2017 г. на САС). 

Така мотивиран, Софийският градски съд,

                                            

                                                   Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ разпореждане от 25.01.2021 г., по изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ, в частта, в която е оставено без уважение искането на длъжника „С. Г.Г.и П." ООД, ЕИК ********* за намаляване такса по т. 26, б. „б“ от ТТРЗЧСИ над сумата от 51 лв. с ДДС до размер от 75 лв. с ДДС, и вместо това ПОСТАНОВЯВА :

НАМАЛЯВА размера на приетите за събиране от съдебния изпълнител разноски по изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ, възложени в тежест на длъжника „С. Г.Г.иП." ООД, ЕИК ********* над сумата от 51 лв. с ДДС до размер от 75 лв. с ДДС - такса по т. 26, б. „б“ от ТТРЗЧСИ.

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 25.01.2021 г., по изп. д. № 20208440402560 на ЧСИ С.Я., с рег. № 844 на КЧСИ в частта, в която е оставено без уважение искането на длъжника „С. Г.Г.иП." ООД, ЕИК ********* за намаляване на обикновените и пропорционални такси по изпълнението, начислени както следва : общо 78, 40 лв. представляващи : 48 лв. по т. 1 и т. 5 от ТТРЗЧСИ – за образуване и изпращане на ПДИ и 30, 40 лв. по т. 4, - 2 бр. – 24 лв. по т. 31 к – 2бр. – 6, 40 лв. – с ДДС.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.                                                                           

                                                       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ : 1.      

 

 

                                                                                                   

        

     

                                                                                                      2.