Решение по дело №2901/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260368
Дата: 12 октомври 2020 г. (в сила от 27 януари 2021 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330202901
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

               Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е     № 260368

         

                                      гр. Пловдив, 12.10.2020г.

 

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на  шести юли две хиляди и двадесета год. в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 2901/2020 год.по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е наказателно постановление № 20-1030-000779/21.02.2020 год., издадено от ****Група към ОД на МВР гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“ гр.Пловдив, с което на В.Г.А., с ЕГН ********** на основание чл.174, ал.3, пр.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания – ГЛОБА в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС, за 24 месеца за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 12 точки.

            Жалбоподателят в жалбата си излага възражение за нечетливост на връчения му АУАН и моли съда да отмени обжалваното НП като незаконосъобразно, постановено при съществени процесуални нарушения.  В съдебно заседание, редовно призован, не се явява. Представлява се от процесуалния му представител адв.В., който поддържа жалбата и направеното с нея искане.

          Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“,  редовно призована, не изпраща представител.  В съпроводителното писмо взема становище, че административнонаказателното производство по издаване на обжалваното НП е проведено законосъобразно, като предлага същото да бъде потвърдено.      Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение при евентуално уважаване на жалбата.

          Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е неоснователна.

С Акт за установяване на административно нарушение бланков                       № 492969 от 08.02.2020 год. било установено, че на същата дата около 06:03 часа в гр.Пловдив на ул.“Петко Д. Петков“ до № 4 жалбоподателят управлявал л.а. „Мерцедес МЛ 350“ с рег.№ ********, собственост на З. И.А. като: 1. Като водач на МПС отказва да му бъде извършена проверка за употреба на упойващи вещества с техническо средство Dreger Drug Test 5000 с фабричен № ARLK-0008.

Записано било от актосъставителя, че по този начин е нарушена разпоредбата на чл.174, ал.3 от ЗДвП.

Актът бил предявен на жалбоподателят, който го подписал с възражение, че  отказва кръвна проба.

На жалбоподателя бил издаден и талон за изследване № 0041218.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е наложил  на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП следните наказания: глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 12 контролни точки.

Изложената фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена въз основа на събраните писмени доказателства,  включително и от съставения АУАН, чиято презумптивна сила, регламентирана в нормата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, не само, че не се разколебава, но дори се потвърждава от доказателствата по делото, поради което съдът възприема именно изложената в АУАН и НП фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Настоящият съдебен състав счита, че по делото са налице категорични и безспорни доказателства за извършено от жалбоподателя административно нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. По силата на тази законова разпоредба водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.

Установява се от доказателствата по делото, че на посочената в АУАН и в НП дата жалбоподателят е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство „DRUG CHECK 5000” с фабр.№ ARLK-0008 за установяване на употреба на наркотични вещества или техни аналози. В тази връзка му е бил издаден и талон за медицинско изследване. Същият е получил талон за медицинско изследване, с който се е запознал и подписал, но въпреки това няма данни да е отишъл в посоченото лечебно заведение за да даде кръв и да бъде изследван. Единствено от волята и желанието на жалбоподателя е зависело той да отиде и да даде кръвна проба, с която да докаже, че действително не е употребил наркотични вещества. Предвид горното съдът намира за правилен направения от наказващия орган извод, че водачът е нарушил посочената по–горе разпоредба, поради което е ангажирал неговата отговорност. По делото не бяха ангажирани доказателства за противното, а следва да бъде посочено отново, че съгласно изричната разпоредба на  чл. 189, ал. 2 от ЗДвП актовете издадени по реда на същия закон имат презумптивна доказателствена сила до установяване на противното и в тежест на нарушителя е при условията на пълно и главно доказване с всички доказателствени средства да докаже, че констатациите в АУАН не отговарят на обективната действителност. Доказателства в тази насока от жалбоподателя не са ангажирани.

Неоснователно според съда е възражението на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение чрез връчването му на нечетлив препис от акта за установяване на административното нарушение. От материалите по делото се установява, че процесният АУАН е съставен в присъствието на жалбоподателя в съответствие с изискването на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН и му е предявен за запознаване, с което е обезпечена възможността му да започне да упражнява правото си на защита. Видно от съдържанието на АУАН, същият е бил подписан от В.А., от което следва, че жалбоподателят се е запознал със съдържанието му и то именно с първия екземпляр на акта, който установявава се да е четлив. Следователно изначално - още при съставянето на акта, е била обезпечена възможността на жалбоподателя да се запознае със съдържанието му, с фактическите твърдения на актосъставителя и с правните норми, под които те са подведени. Настоящият съдебен състав намира за необходимо да посочи, че актосъставителят има задължение да връчи препис от акта, но в случай, че нарушителят намира същия за нечетлив, той би следвало да възрази и поиска да му бъде осигурен друг, четлив екземпляр. Това той би могъл да стори не при съставянето на акта, но и в един по-късен момент предвид регламентираната възможност възражения срещу акта да се правят и в допълнителен срок. В случая жалбоподателят не е сторил това, с което да покаже, че има възражения, които желае да бъдат съобщени на наказващия орган или да сигнализира, че има затруднения пред това да организира защитата си. Макар в жалбата да се твърди, че връченият му препис не е бил четлив и от него не можело да се изведе заключение за естеството на вмененото на А. нарушение, това твърдение се явява изолирано в процеса, а и оборено от съдържанието на самия АУАН. В бланката на акта се съдържа обособена графа за обяснения и възражения на лицето, срещу което се съставя акта. В процесния случай жалбоподателят се е възползвал от правото си на обяснения, като е записал текста: „отказвам кръвна проба“, след което се е подписал под това си изявление. Именно отразените в тази графа на акта обстоятелства, които нарушителят сам попълва, представляват доказателство за дадените обяснения и направените възражения от последния при съставянето на акта. Това не изключва възможността всякакви други относими към делото обстоятелства да се установяват в процеса чрез допустимите съгласно процесуалния закон способи.

 Жалбоподателят А. е подписал така съставения АУАН, като е положил подписа си непосредствено под декларацията „запознах се със съдържанието на акта“. Същият е вписал обясненията си в първия екземпляр именно след като е декларирал, че се е запознал със съдържанието на АУАН. Жалбоподателят е подписал и разписката за връчване на препис, с което е бил надлежно уведомен и за възможността да направи допълнителни обяснения и възражения. Следователно законовата процедура по съставянето на АУАН е била спазена от актосъставителя, а на жалбоподателя още изначално – при съставянето на акта, е била осигурена възможност да се запознае с констатациите в него. По тези съображения съдът намери разгледаното възражение за допуснато съществено процесуално нарушение за неоснователно.

Административнонаказващият орган правилно е определил по вид и размер наложените административни наказания за нарушението на чл.174, ал. 3 от ЗДвП, а именно глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, доколкото законодателят е предвидил санкцията във фиксиран размер, поради което и тя не подлежи на ревизиране.

Настоящият съдебен състав счита, че конкретното нарушение не би могло да бъде квалифицирано по чл.28 от ЗАНН с оглед значимостта на охраняваните с нарушената материално правна норма обществени отношения.

Съдебният състав прие, че в хода на административното производство, както при съставянето на АУАН, така и при издаването на НП, не са допуснати процесуални нарушения, които да са от категорията на съществените такива, водещи до засягане и ограничаване на правото на защита на санкционираното лице.

Настоящата инстанция намира, че атакуваното наказателно постановление е  правилно, обосновано и законосъобразно, поради което Съдът

 

 

Р        Е       Ш       И       :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-1030-000779/21.02.2020 год., издадено от *** Група към ОД на МВР гр.Пловдив, сектор „Пътна полиция“ гр.Пловдив, с което на В.Г.А., с ЕГН ********** на основание чл.174, ал.3, пр.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания – ГЛОБА в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца, за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 12 точки.

 

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

 

Вярно с оригинала.

Е. К.