Решение по дело №922/2019 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 октомври 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Виолета Костадинова Апостолова
Дело: 20192310100922
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е   Ш   Е   Н    И   Е   №260064

Гр.Елхово, 19.10.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ЕЛХОВСКИЯТ районен съд в открито съдебно заседание на тринадесети юли през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                      Председател: В.Апостолова

при секретаря М. Д., като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 922 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на предявен бракоразводен иск с правно основание чл.49, ал.1 от СК.

Ищецът Д.В.Н. в исковата си молба против О.А.С. ***, твърди, че гражданският им брак е сключен на 09.11.2018г. в гр.*** и че от брачното си съжителство нямат родени деца. Сочи се несходство в характерите на съпрузите и промяна в отношенията между тях, довела до  липса на уважение  и зачитане на лични права и свободи.

Ищецът моли съда да постанови решение, с което на основание чл.49, ал.1 от СК да прекрати сключения между страните граждански брак като дълбоко и непоправимо разстроен без произнасяне по вината за това.

В срока по чл.131 ГПК ответницата е депозирала писмен отговор, в който заявява, че също желае прекратяване на брака, но твърди, че изложените от ищеца обстоятелства относно причината за настъпване на дълбокото и непоправимо разстройство на брака им, не отговарят на истината. Сочи се, че вина за това има единствено ищеца, който я подлагал на непрекъснати  психически атака и тормоз, давал й поводи за ревност като я сравнявал с по-млади жени, а по-късно напуснал семейното жилище и не се интересувал от съпругата си и от възможността тя да се издържа. 

В съдебно заседание ищецът се явява лично и с процесуален представител - адв. Ч. *** и заявява, че поддържа изцяло предявения иск. Желае да му се присъдят направените по делото разноски.

Ответницата О.А.С. се явява лично в съдебно заседание и заявява, че желае бракът й с ищеца да бъде прекратен без съдът да се произнася относно вината за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство в отношенията им и няма претенции към съпруга си, вкл. и за издръжка. 

Съдът след преценка поотделно и в съвкупност на събраните по делото писмени и гласни доказателства и като съобрази закона, приема за установена следната фактическа обстановка:

От приложеното по делото удостоверение за граждански брак, издадено въз основа на Акт № 75 от 09.11.2018г. на Община *** е видно, че страните по делото - О.А.С. и Д.В.Н. са сключили граждански брак на 09.11.2018г. в гр. ***. От този документ се установява, че съпругата е запазила предбрачното си фамилно име С. и след брака.

От брака си двамата съпрузи нямат родени деца.

Не се спори между страните, че семейното жилище, в което са живели заедно съпрузите, се намира в гр. ***, ***, и не е тяхна собственост, а е било наето от тях. Не е спорно между страните и, че от началото на 2019 година техните отношения се влошили, като през лятото на същата година съпругът напуснал семейното жилище и от този момент двамата са във фактическа раздяла, като тези обстоятелства са довели до тяхното отчуждаване един от друг и до дезинтересирането им от брачните задължения.   

От така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предявеният иск за прекратяване на брака е с правно основание чл.49 ал.1 от СК. За да бъде постановено прекратяване на брака на посоченото основание, е необходимо да е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака, т.е. да се установят и конкретизират причините, които са разстроили брака, връзката им със състоянието на брачните отношения и да се направи преценка дали те са предизвикали временно или дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

От данните по делото може да се направи извода, че в брака на страните е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, израз на което е продължилото повече от една година разделно живеене на съпрузите, което настъпило след разногласия и скандали между тях и което продължава и към настоящия момент. От тогава страните по делото живеят разделено. При тези данни бракът се явява изчерпан от своето съдържание и запазването му не оправдава целите, които би следвало да има. Брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени. Брачната връзка съществува само формално и не изпълнява своята социална функция, а това не е в интерес на самите съпрузи, между които не съществува физическа и духовна близост. Ето защо и по изложените съображения, които съдът прецени като важни обстоятелства, налагащи допускането на развода, бракът между страните ще следва да бъде прекратен с развод поради настъпилото в него дълбоко и непоправимо разстройство по смисъла на чл.49, ал.1 от СК. Тъй като не е направено искане от страните за произнасяне относно вината за разстройството на брака, съдът не следва да обсъжда този въпрос.

По отношение ползване на семейното жилище след развода: Страните не са направили такова искане и тъй като от брака няма родени деца /още по-малко ненавършили пълнолетие/ съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

По отношение на фамилното име на съпругата - ответница след развода:

С оглед липсата на изрично искане към съда за произнасяне по въпроса за фамилното име на съпругата след развода /запазила предбрачното си фам.име след сключването на гражданския брак/, не са налице основания за произнасяне от съда в тази насока.

На основание чл. 6, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК и при този изход на делото всяка от страните следва да бъде осъдена да заплати в приход на бюджета на съдебната власт по сметка на РС Елхово държавна такса в размер на по 20.00 лв. за допускането на развода, както и да заплати по 5.00 лева държавната такса при служебно издаване на изпълнителен лист, вносими по сметка на РС-Елхово. 

Направеното от ищеца искане за присъждане на разноските по делото, съдът намира за неоснователно, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 329 от ГПК съдебните разноски по брачните дела се възлагат върху виновния или недобросъвестния съпруг, но когато няма вина или недобросъвестност, какъвто е конкретния случай, тъй като съдът не се произнася по въпроса за вината, разноските остават в тежест на всеки от тях, както са били направени.

Воден от горните съображения, ЕЛХОВСКИЯТ районен съд

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПРЕКРАТЯВА с РАЗВОД на основание чл.49, ал.1 от СК, гражданският брак, сключен с Акт за граждански брак № 75/18г. на 09.11.2018 година в град *** между О.А.С. с ЕГН – **********,***, и Д.В.Н. с ЕГН – **********,***, адрес за призоваване ***, адв.В.Ч., като дълбоко и непоправимо разстроен, без съдът да се произнася за вината.

ОСЪЖДА О.А.С. с ЕГН – **********,***, да заплати в приход на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-Елхово държавна такса в размер на 20.00 лева /двадесет/ за допускането на развода и 5.00 /пет/ лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА Д.В.Н. с ЕГН – **********,***, адрес за призоваване ***, адв.В.Ч., да заплати в приход на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-Елхово държавна такса в размер на 20.00 лева /двадесет/ за допускането на развода и 5.00 /пет/ лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист.

НЕ УВАЖАВА искането на ищеца Д.В.Н. на основание чл. 78 от ГПК да му бъдат присъдени направените по делото разноски, като неоснователно.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Ямболски окръжен съд чрез Елховски районен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ : ……………

                                                                       /В. Апостолова/