Определение по дело №213/2014 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 622
Дата: 14 декември 2015 г.
Съдия: Димитрина Василева Павлова
Дело: 20147130700213
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 септември 2014 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

 

          гр. Ловеч, 14.12.2015 година

 

   ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, четвърти административен  състав на четиринадесети декември две хиляди и петнадесета година в закрито заседание в следния състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТРИНА ПАВЛОВА

 

като разгледа  докладваното от съдията ПАВЛОВА адм. дело № 213 по описа за 2014 год. на Ловешкия административен съд и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази:

    Административното дело е образувано по жалба на В.Ц.С. и Н.П.С. ***, подадена против Заповед № 18-6832 от 19.05.2014 г. на Началника на СГКК Ловеч. С оспорения акт са нанесени нови обекти, променени са границите на съществуващи обекти, заличени са обекти и са направени промени в данните за собственост и собственици на обекти в КККР на гр. Троян.

Делото е разпределено чрез електронната система за случайно разпределение на настоящия съдия, след като с мотивирани протоколни определения от 03.06.2015г. и 30.11.2015г., постановени в о.с.з., и от 09.12.2015г. и 11.12.2015г., постановени в з.с.з. от разглеждане на делото са се отстранили последователно определените докладчици от АС Ловеч – съдия Йонита Ц., съдия Дианка Дабкова, съдия Габриела Х. и съдия Мирослав Вълков.

 Настоящият съдия-докладчик, след като се запозна с делото, намира, че са налице условия да се отведе от разглеждане на същото.

 Приложените по делото доказателства, молби и становища на страните установяват, че оспорващата Н.С. лично и като пълномощник на другата жалбоподателка В.С. многократно е заявявала липса на доверие и съмнения в пристрастие, необективност и предубеденост на съдия-докладчиците от Административен съд Ловеч по повод настоящото съдебно производство, включително и чрез обвинения в недобросъвестност, прикриване на престъпление и виновно извършване на престъпление.

Видно от жалбата до Главния прокурор на Република България от дата 02.06.2015 г., както и от писмените становища на С. по делото има твърдения за недобросъвестност при изпълнение на професионални задължения, прикриване на престъпление и извършване на престъпление. В становище на оспорващата, на лист 360 от делото, последната излага твърдения, че представените по делото документи са „очевидна фалшификация, в узаконяването на която ще бъдат въвлечени и съдебните институции – ТрРС, ЛАС, ВКС и Прокуратурата”. В становище на оспорващата на л.407 - 415 се твърди също, че в настоящото производство съдът допуска нарушение на закона и добрата съдебна практика, че „продължаването на административния спор при доказани факти за незаконосъобразен съставен документ е прикриване на престъпление, което АС Ловеч ще направи”, и „скриването на обективната действителност и заменянето на фактите с неверни от служебните лица е престъпление, което е извършено виновно – при груба небрежност или умисъл, от което са накърнени нашите права и интереси”.

  Според настоящият съдебен състав на Административен съд Ловеч това показва трайно формирано негативно отношение на жалбоподателките към работата на Административен съд Ловеч и съмнения в обективността на съдиите от този съд, макар и лишени от основателност.

             Въпреки, че не споделя твърденията на оспорващите, и че обективно липсват предпоставки за основателно съмнение относно безпристрастното разглеждане на делото настоящият състав на съда счита, че следва да се отведе от разглеждането на делото в интерес на правосъдието, което е лишено от съдържание, ако не почива на уважението към авторитета на институцията. Отношението на жалбоподателките към съдебните състави на Административен съд Ловеч и изявленията им, направени по делото и в жалбата им до прокуратурата, безспорно ще се отразят при разглеждането и решаването му, тъй като би могло да се породи основателно съмнение в безпристрастността и обективността на съдията при разглеждане на делото и постановяване на крайния съдебен акт по него.

              След като е обективирано съмнение за предубеденост или пристрастие, съдията не само е длъжен да приеме направено искане за отвод, но и сам, по свой почин, да се отведе от разглеждане на делото, за да не постави под съмнение обективността на своя акт, с който решава въпросите по повдигнатия пред него спор. Изискването на закона е решението да бъде постановено само от лица, които са освободени от всякакви възможни външни въздействия или пристрастия. По тези съображения съдията докладчик намира, че в интерес на правосъдието е необходимо отстраняването му от разглеждане на делото, за да се гарантира справедливото и законосъобразно решаване на спора.

              С оглед изложеното, настоящият съдебен състав намира, че за да няма съмнения в неговата безпристрастност и обективност при разглеждане и решаване на делото, следва да се отведе от разглеждане на същото, поради което на основание чл.22 ал.2 във вр. с чл. 22 ал.1 т.6 от ГПК, във връзка с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс, Ловешки административен съд, четвърти административен състав,

ОПРЕДЕЛИ:

           ОТСТРАНЯВА СЕ от разглеждането на адм.д. № 213 по описа за 2014 година на Административен съд Ловеч съдията Димитрина Павлова.   

           ДА СЕ ДОКЛАДВА делото на Председателя на Административен съд-гр. Ловеч.  

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: