Решение по дело №1689/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260175
Дата: 5 октомври 2020 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20205300501689
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260175, 05.10.2020г., Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Окръжен  съд , Пловдив                                                            VІ граждански състав

На двадесет и четвърти септември                            две хиляди и двадесета година

в публично заседание в следния състав :

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Надежда Дзивкова                                                                         ЧЛЕНОВЕ: Виделина Куршумова

                                                                                              Таня Георгиева                                                                                        

секретар : Валентина Василева ,

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 1689  по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

           Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

           Постъпила е въззивна жалба от „Профи кредит България“ ЕООД  против  Решение № 1172/09.04.2020г., пост. по гр.д.№  18150/2018, ПРС, в частта, в която е отхвърлен предявеният против Г.П.Г.  иск признаване за установено, че Г. дължи за заплащане на сумата от 850лв., главница по Договор за револвиращ заем №**********/28.02.2012г., ведно със законната лихва от 08.06.2018г. , за която сума е издадена Заповед №6519/18.07.2018 за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, изд. по ч.гр.д.№9621/2018, ПРС.

           Жалбоподателят „Профи кредит България“ ЕООД поддържа, че решението е неправилно и незаконосъобразно в обжалваната му част. Счита, че съдът неправилно е приел , че е нестъпила предсрочна изискуемост на 19.06.2012г., поради което и вземането е погасено по давност.  Сочи, че е налице несъответствие между фактическите констатации на съда и формираните правни изводи. Счита, че след като е прието в решението, че не е настъпила предсрочна изискуемост, то следва да се отчете крайният срок за погасяване на кредита, а именно 03.03.2014г., от който не е изтекла погасителната давност за вземането.  Моли за отмяна на решението в обжалваната част и за уважаване на иска. Претендира разноски.

           Въззиваемата страна Г.П.Г., чрез особения си представител адв. Д. оспорва въззивната жалба. Поддържа, че решението в обжалваната му част е правилно и законосъобразно.

           Жалбата е подадена в срока по чл.259 от ГПК, изхожда от легитимирано лице – ищец по делото, останал недоволен от обжалваната част на  съдебното решение, с което е отхвърлен един от предявените искове, откъм съдържание е редовна, поради което и се явява допустима.

           Съдът,  след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намери за установено следното :

           Съгл. нормата на чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно само по въпроса относно валидността и допустимостта в обжалваната част на постановеното решение. Правилността на решението се проверява с оглед наведените доводи във въззивната жалба.

           Жалбоподателят е ищец в производството пред първоинстанционния съд, сезиран с  обективно съединени установителни искове по чл.420 от ГПК. Решението се обжалва само в частта, в която е отхвърлен иска за установяване дължимостта на главница по Договор за револвиращ заем №**********/28.02.2012г.

            По отношение на валидността и допустимостта на постановеното решение, съдът намира, че същото е постановено от родово и местно компетентен съд, по иск, който е допустим и му е подсъден, произнесъл се е в законен състав и в рамките на изложените фактически твърдения и е дал търсената защита.

           За да постанови обжалвания акт, първоинстанционният съд е установил, че между страните е сключен процесния договор с предмет предоставяне на заем в размер на 850лв., със срок на връщане – 24 равни месечни вноски – до 03.03.2014г., че заемната сума е предадена на кредитополучателя. Приел е за установено, че плащания не са извършвани.  Приел е за установено настъпването на предсрочна изискуемост на 19.06.2018г., поради което и е уважил направеното възражение за погасяване на вземането по давност.

           В настоящето производство не се оспорва установената фактическа обстановка, а се прави единствено възражение за вътрешно противоречие в мотивите на съда относно настъпване на изискуемостта на процесното вземане и респ. относно правилното приложение на нормите , уреждащи погасяване на задълженията по давност.  Следва да се отбележи, че жалбоподателят последователно – и в заявлението за издаване на заповед за изпълнение, и в исковата молба  е поддържал, че с оглед приложението на чл.10.3.1 от договора между страните  просрочието на една месечна вноска с повече от 30 дни, води до автоматично прекратяване на договора без да е необходимо кредиторът да изпраща на длъжника уведомление, покана, предизвестие и др.  Поради това е претендирал, че договорът е прекратен още на 19.06.2012г.  Ответникът не е повдигал спор по този въпрос, поради което и това твърдение е прието за доказано , както и с оглед действителната договорка в тази насока  в договора между страните. С прекратяване на договора всяка от страните  дължи връщане на полученото по него. Следователно от този момент става изискуемо е връщането на главницата по договора за заем. Съгл. чл.110 от ГПК с изтичане на пет годишен срок се погасяват всички вземания. Следователно в настоящия случай от 19.06.2012г. до 08.06.2018г. са изтекли повече от пет години и към датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение вземането на невърната главница по договора на револвиращ заем е било погасено по давност.  

           До същите фактически и правни изводи е достигнал и първоинстанционния съд, поради което и решението в обжалваната част като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

           На осн. чл.78 от ГПК жалбоподателят следва да заплати разноските на въззиваемата страна, но доколкото по делото въззиваемият е бил представляван от особен представител, то следва да се заплати дължимото адвокатско възнаграждение на назначения особен представител адв. Д. в размер на 300лв. Неоснователно е възражението на жалбоподателя да прекомерност на претендираните разноски , предвид установените минимуми в Н№1/2004 МРАВ.

           С оглед на изложеното съдът

 

Р Е Ш И  :

 

           

            ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1172/09.04.2020г., пост. по гр.д.№  18150/2018, ПРС, в частта, в която е отхвърлен предявеният от „Профи кредит България“ ЕООД, ЕИК175074752,  против Г.П.Г., ЕГН **********,  иск признаване за установено, че Г. дължи за заплащане на сумата от 850лв., главница по Договор за револвиращ заем №**********/28.02.2012г., ведно със законната лихва от 08.06.2018г. , за която сума е издадена Заповед №6519/18.07.2018 за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, изд. по ч.гр.д.№9621/2018, ПРС.

            В необжалваната част решението е влязло в законна сила.

            ОСЪЖДА „Профи кредит България“ ЕООД, ЕИК *********, да заплати на адв. Н.М.Д.,***, оф.13,  сумата от 300лв., възнаграждение за въззивното производство.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

             

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ :