Решение по дело №1423/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 193
Дата: 9 март 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20197170701423
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

№ 193

 

гр. Плевен, 09.03.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на седми февруари две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател:  НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:          ЕЛКА БРАТОЕВА

     КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

              

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВАН ШАРКОВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 1423/2019г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на В.П.Б. чрез адв. М.Б. от Адвокатска колегия – гр. Плевен срещу Решение № 802/29.11.2019г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 1470/2019г. по описа на съда.

С решението си съдът е потвърдил Наказателно постановление № 19-0938-001086/20.03.2019г. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Плевен, , с което на В.П.Б. *** 1) на осн. чл. 179, ал. 2 вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5, предл. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. за нарушение на  чл. 50, ал. 1 от ЗДвП и 2) на осн.  чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 5, ал. 3, т.1 от ЗДвП и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са отнети общо 10 точки, затова че на 10.03.2019г. в 10,00 ч. в гр. Плевен, ж.к. „С.“, път от ул. „***“ към бл. ***,  кръстовище с път водещ до бл. ***, като водач на собствения си лек автомобил „***“ ***, движейки се с посока на движение от ***към горепосоченото кръстовище извършва следните нарушения: 1) при наличие на пътен знак Б-2 (спри-пропусни), отнема предимството на напречно движещият се по пътя с предимство л.а. „***“ с рег. № ***като го удря и реализира ПТП с материални щети и 2) управлява горепосоченото МПС с концентрация на алкохол над 0,5 на хиляда, установено с техническо средство дрегер Алкотест 7510 с № ARDM 0182, който отчел 0,98 промила алкохол в издишания от водача въздух. Издаден е талон за медицинско изследване № 0035709 и 7 бр. холограмни стикери, пробата с техническото  средство дрегер е извършена в 10:08 часа на 10.03.2019г. Резултат от ХЕ 84/12.03.2019г. – 0,56 промила.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност поради нарушение на закона – касационно отменително основание по чл. 348 ал.1, т. 1 от НПК. Посочва, че по делото са събрани достатъчно доказателства, от които е видно, че във връзка с издаване на НП са обективирани три различни стойности на твърдяното процентно съотношение на алкохола в кръвта, а именно 0.98, 0.56, 0.52 промила, като самото наличие на три различни стойности на алкохол е достатъчно, за да се внесе сериозно съмнение доколко е спазен реда за транспортиране на самите проби, което е останало необсъдено от страна на първоинстанционния съд. Твърди, че резултата от химическото изследване, който е различна стойност, по аргумент от чл. 6, изр. 1 от Наредбата, дисквалифицира като доказателствен източник установеното с техническото средство. Приема, че тези процесуални нарушения  са съществени и ограничават правото на защита на нарушителя, поставяйки същия в невъзможност да организира защитата си, тъй като му се вменява нарушение с параметри, което същия не е извършил. Счита за неправилни изводите на съда, че е без значение стойността на наличието на алкохол щом същият е бил над 0.5, тъй като обективирането на стойностите и фиксирането на техните резултати от пробите са част от фактическата обстановка и обстоятелствата, при които е извършено нарушението, което пък от своя страна е задължителен елемент на НП, съобразно чл. 57, т. 5 от ЗАНН. От друга страна, в НП, резултата, който е установен след оспорване на химическата експертиза, и който сочи 0.52 промила, изобщо не фигурира в обжалваното НП,  а при едно такова оспорване на резултатите от дрегера и кръвната проба, административният орган е следвало преди да издаде НП, да изясни фактическата обстановка. Фактът, че при пробата с дрегер е установено 0.98 промила, на кръвния тест 0.56, при оспорване на кръвния тест резултатът е 0.52 и предвид констатациите в протокола, които са от химическите експертизи по отношение на неговото чисто физиологично състояние като мирис на алкохол, координация и т.н. са налице сериозни съмнения дали изобщо това наличие, за което се твърди е алкохол в кръвта, а не вследствие на прием на лекарства, каквито е обективирано в химическия протокол, че лицето приема. Иска отмяна на решението, а по същество – отмяна на НП.

Ответникът по касация –ОД на МВР – гр. Плевен не изразява становище.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че  касационната жалба е основателна и  следва да бъде уважена.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Плевен е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

За да потвърди НП като законосъобразно правилно районният съд е приел, че визираните две нарушения са доказани по безспорен начин и обосновано за всяко едно от тях е наложено предвиденото в закона административно наказание във фиксиран размер.

От показанията на разпитаните свидетели, обясненията на жалбоподателя, писмените материали и изготвения протокол за ПТП, в който са описани щетите по двата автомобила, схемата на ПТП и посоката на движение, се установява механизма на настъпване на ПТП и се доказва, че жалбоподателят не е спрял на знак „Стоп“ на описаното кръстовище, за да пропусне движещия се по пътя с предимство друг автомобил, а е навлязъл в неговото платно, вследствие на което е настъпило ПТП с материални щети по двата автомобила – предна броня и преден калник в дясно на управлявания от Б. автомобил и предна броня на автомобила движещ се направо по пътя с предимство.

На следващо място по несъмнен начин се установява и второто визирано нарушение. Чрез техническо средство Алкотест Дрегер в момента на проверката на място след настъпилото ПТП на 10.03.2019г. в 10:08ч. е отчетена 0,98 промила концентрация на алкохол в издишания от водача въздух, издаден е талон за медицинско изследване, което е следвало да се извърши  най-късно до 12:10ч. , 45 минути след връчването на талона. Резултатът от химическата експертиза № 84/12.03.2019г. на взетата кръвна проба в 12:10ч. обяснимо доказал по-ниска концентрация на алкохол в кръвта – 0,56 промила, заради изминалото време и различния метод на изследване, който обаче е по-точен. Именно резултатите от химическата експертиза като по-точни са взети предвид при определяне на наказанието за употреба на алкохол с концентрация над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда вкл.

Видно от протокола за медицинско изследване жалбоподателят при анкетата е признал, че е употребил алкохол около 3-4 бири предната вечер, независимо, че е декларирал и че е употребил и лекарства – клеева тинктура 30 капки през последните 24 часа, не е направил възражения в акта свързани с употребата на алкохол.

Едва след издаването на НП на 20.03.2019г. и връчването му на 21.06.2019г. с молба от 27.06.2019г. жалбоподателят е поискал повторен химически анализ на контролната проба от кръвното изследване. Повторното химическо изследване на контролната кръвна проба, видно от Протокол № 84К/01.08.2019г. доказало наличие на етилов алкохол с концентрация от 0,52 промила, което потвърждава заключението на наказващия орган, че жалбоподателят е управлявал МПС под въздействието на алкохол над 0,5 до 0,8 на хиляда в нарушение на забраната на чл.5 ал.3 т.1 ЗДвП. Повторното химическо изследване е извършено след изтичането на тримесечния срок за съхранение на пробата съгласно чл. 26 ал.4 от Наредба № 1 /2017г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества и техните аналози, което обяснява разликата спрямо първото изследване, но заради изтеклия нормативен срок за съхранение не може да компрометира резултатите от първото изследване.

Повторното химическо изследване на контролната кръвна проба е извършено след издаването на НП и затова не е могло да бъде съобразено от наказващия орган, който се е позовал на резултатите от първата химическа експертиза, тъй като тя е определяща.

Освен това последното заключение не опровергава първоначалните изводи на наказващия орган, независимо че отчита по-ниска концентрация на алкохол в кръвта на жалбоподателя, след като отчетената концентрация е в диапазона над 0,5 до 0,8 на хиляда, обосноваващи налагането на наказание съгласно чл. 174 ал.1 т.1 ЗДвП за извършеното административно нарушение, както правилно е преценил районният съд.

Меродавни и определящи са резултатите от първото кръвно изследване, които доказват концентрация на алкохол в кръвта на жалбоподателя от 0,56 промила и именно това е съобразил наказващия орган. В този смисъл са изцяло неоснователни развитите от касатора доводи за неяснота на административно-наказателното обвинение и неизяснена фактическа обстановка.

По изложените съображения решението на Районен съд – Плевен е правилно и следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 802/29.11.2019г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 1470/2019г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/                2./п/