Решение по дело №3921/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Дияна Атанасова Николова
Дело: 20194430103921
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                                                        

                             Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

                                    

                                   

                                    гр. П., 09.10.2019год.

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

П.СКИ РАЙОНЕН СЪД, ІІІ-ти граждански състав, в публичното съдебно заседание на 19.09.2019 година, в състав:         

    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЯНА НИКОЛОВА

 

      

          при секретаря Даниела М., като разгледа докладваното от съдията НИКОЛОВА гр.д. №3921 по описа за 2019 год., и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано въз основа на депозирана молба от А.З. С.П.Д. „С.П.“  Г.П. представлявана от Т.Г.Д.– Д., в която се твърди следното : по повод на подадена писмена декларация в ДСП гр.Л. с вх.№ СЛ/Д-ОВ-ЛТ/322-021 от 11.04.2019г. от А.М.С., ЕГН ********** и М.А.М., ЕГН ********** ***, като родители на малолетното дете А.М.М., ЕГН **********, родено със здравословни проблеми и нужда от специализирани медицински грижи и наблюдение, е извършено социално проучване, при което е установено следното:

Родители на детето А.М.М., ЕГН ********** са А.М.С., ЕГН ********** и М.А.М., ЕГН **********. От нерегламентирано съжителство на непълнолетната А.М.С. с пълнолетното лице М.А.М. на ***г*** е родено детето А.М.М.. След изписване от болничното заведение детето се отглежда в семейната си среда. Предвид влошено здравословното състояние на 10.01.2019г. момиченцето постъпва в МБАЛ "П.д.П.С." АД гр. Л.и е изписано на 20.02.2019г. Поставена е диагноза: ***. Проведена терапия: Кислородолечение - 02 маска в намал. конц. 40 дни. Медоцеф. 2 х 150 мг. и в. 10 дни, Амикацин 2 х 20 мг. и в. 10 дни, Меронем 2 х 100 мг. и в. 14 дни, Имуновин х 3 мл. и в., Метилпреднизолон 4 мг. и в. Фуроземид х 3 мг. и.в., инхал. С NalL 0,9 %, к-ки за нос и очи, Сол клюкозе 10 % и .в., Калций глюкоцини 10 % ХЗ мл. в инф., Натр. хларати 0,9 % в инф., Ер. конц. кр. гр. a Rf/+/ 45 мл., Каптоприл 2x2 мг. перс. ос, Фуроземид 2x2 мг. пер. ос. Състоянието след изписване на детето от болничното заведение е, че остава в незадоволително общо състояние. Храни се бавно по 70 мл. адапт. мляко. Тонус и рефлекси намалени. Кожа бледомургава, влажна, слабо изразена подкожна мастна тъкан. Детето е насочено за консултация и хоспитализация в МБАЛССЗ - ДКК гр.С.след предварителна уговорка с проф. К..

Следващото постъпване в болнично заведение на нискомесечното бебе е в МБАЛ "Н.К.Б." ЕАД гр. С.. В болничното заведение детето е лекувано в периода от 20.02.2019г. до 27.02.2019г. Поставена диагноза: ****.

От 03.03.2019г. до 13.0.3.2019г. детето е лекувано в МБАЛ "П.д.П.С." АД гр.Л.. Поставена диагноза: ***.

Следващата епикриза е от Клиника по педиатрия от УМБАЛ "Д-р Г.С." ЕАД гр.П.. За периода от 29.03.2019г. до 03.04.2019г. детето е лекувано в болничното заведение. Поставена е диагноза: ******. ****. Проведено лечение: Меронем, Урбазо, инхалации, Фурантрил, Спиронолактон, Каптоприл, Сол, Калий хлорати, 5 % кислород.

Лекувано е с антибиотик и са дадени указания за спазване на кардиотоничната терапия. Да се проследява от детски кардиолог.

След неколкократни сериозни здравословни проблеми, родителите осъзнали, че съществува сериозен риск при отглеждането му в семейна среда; не могат да му помогнат, селото им е отдалечено от необходимите за лечение на детето специализирани здравни заведения.

От 15.04.2019г. детето е настанено в ДМСГД -П..

При престоя си в ДМСГД А. е боледувала от ******. До постъпването в ДМСГД има ***.

Новоприетото е в сектора на кърмаче на 5 месеца с диагностициран в неонаталния период *** сърдечна не***, за която провежда терапия с два диуретика и вазодилататор. Под амбулаторно наблюдение от районния кардиолог и в НКБ - С.. Подлежи на радикална оперативна корекция. Изостава във физическото си развитие и често боледуващо от ***. ***. Поставена диагноза – ***. Детето държи глава поставена по корем, обръща се с помощ от гръб по корем и обратно, движи активно долни и горни крайници.

Детето се обслужва от дежурния медицински персонал на ДМСГД. Зависим изцяло от грижите на възрастен /от екипа/. Спи и бодърства по дневен режим за възрастта. Използва памперс. Приема храна с биберон от шише - 6 х 120-130 мл. Фризолак.Вижда чува реагира на допир и на шум.

Детето е желано и отглеждано с много любов, внимание от родителите и от разширеното семейство до настаняването му в ДМСГД- П.. Има регистрирани посещения на детето на територията на ДМСГД- П..

Касае се за бебе на 5 месеца. Усмихва се, когато му се говори, реагира оживено при присъствието на възрастен при нея.

От предоставена информация на ДСП- Л. се установява, че:

Непълнолетната А.М.С. е родена на ***г***.На 06.03.2019г. в ОЗД при ДСП - Л.постъпва устен сигнал от д-р С., и.д.Началник детско отделение при МБАЛ "П.д.П.С." АД гр.Л., с данни, че на 03.03.2019г. в Детско отделение е прието за лечение детето А.М.М., родено на ***г. с тегло 2,900кг. родено от непълнолетната майка А.М.С. по повод кашлица и посиняване. Д-р С. информира, че детето е било лекувано в Н.К.Б. гр. С.и изписано с диагноза: ***, с препоръка за оперативна интервенция между шестия и деветия месец. По данни на д-р С. детето се нуждае от постоянни медицински грижи, които родителите му не могат да осигурят. Д-р С. съобщава, че според нея е необходимо детето да бъде настанено в дом под постоянно осигурено медицинско обслужване и наблюдение. Същата информира, че по време на престоя в болницата детето е придружено от майката и родителите не се отказват да гледат детето си. Д-р С. предоставя телефон за връзка с родителите: ***. Във връзка с постъпилия сигнал на 14.03.2019г. е извършено посещение в Детско отделение в МБАЛ "П.д.П.С." АД гр. Л.. Проведен е разговор с лекуващия лекар д-р Ц.. По нейни данни детето А.М.М. е било прието на 03.03.2019г. в Детско отделение по повод кашлица и посиняване. Същата съобщава, че по време на престоя в болницата детето е придружено от непълнолетната майка А.М.С.. Майката и детето са изписани от болницата на 13.03.2019г.

Семейството са с добри отношения имат подкрепата от родителите си. Нискомесечното бебе се нуждае от непрекъснати грижи. Под постоянен надзор е от родителите.

А.С. и М.М. живеят на адрес: ***. Жилището е собственост на М.А.М., закупено от родителите му. Същото представлява двуетажна масивна сграда, не е ново строителство, но е добре поддържано от собствениците. На първия и втория етаж има по 3 стаи с коридор. На първия етаж има дневна /кухня/, спалня и третото помещение е преустроено на санитарен възел. На втория етаж едната стая е пригодена за спалня, където до настаняване на детето в ДМСГД е отглеждано. В стаята има осигурени всички необходими аксесоари, мебели необходими за малката А.. Стаята е голяма, светла и просторна, поддържа се много добра хигиена. Отоплението е на печка с твърдо гориво/дърва. Жилището е електрифицирано и водоснабдено.

А.С. и М.М. са Финансово подпомагани от родителите си. Няма предоставена информация от ДСП - Л. относно финансовата подкрепа, която получава семейството на М.М. и А.С.. А.М.С. е непълнолетна. М.А.М. е безработен, няма регистрация в Д "БТ"- Л., ходи на частно и работи заедно с баща си в строителството, от време на време.

Нискомесечното бебе е родено със здравословни проблеми и поставена диагноза -***, с препоръка за оперативна интервенция между 6 и 9 месец. Лекарите са информирали родителите, че малолетната А. се нуждае от непрекъснато медицинско наблюдение и лечение.

След неколкократно влизане на детето в различни болнични заведения и по препоръка на лекуващ лекар, родителите осъзнават, че съществува риск при отглеждането му. Същите са в невъзможност да полагат адекватни грижи в семейна среда, не могат да задоволят здравните потребности на детето. И двамата родители заявяват намерения за в бъдеще да отглеждат детето в семейна среда, след подобряване на здравословното му състояние.Заявяват готовност за сътрудничество и съдействие на институциите. На 11.04.2019г. в ДСП-Л. в Отдел "З.Д." постъпва писмено заявление от родителите: майка А.М.С. и баща М.А.М., с молба за настаняване на детето в ДМСГД - П. предвид здравния му статус и нуждата от медицинско наблюдение и специфични грижи, които семейството не може да предостави в семейна среда.

Няма подходящо приемно семейство в, което да бъде настанено нискомесечното бебе. Детето е настанено с адм. заповед № ЗД/Д-ОВ-ЛТ-008/15.04.2019г. на Д.а на ДСП - Л. в ДМСГД - П..

Детето подлежи на радикална оперативна корекция. Същото е под амбулаторно наблюдение от районния кардиолог и в НКБ - С.. Често боледува от ***. ******. Има поставена диагноза: ***.

А. е дете с увреждане и се нуждае от медицински грижи, консултации, наблюдение и специфични грижи, които могат да бъдат предоставени в ДМСГД - П..

Родителите на малолетната А.М.М. се интересуват от състоянието и я посещават, но осъзнават, че към настоящия момент обективно е невъзможно да полагат грижи за това дете в домашна среда предвид неговото тежко здравословно състояние, което често се влошава. Предвид изложеното е видно, че детето А.М.М. е „дете в риск „ по смисъла на параграф 1, т.11 б.”В” и б.”Г” от ДР на ЗЗДет., тъй като страда от тежки заболявания и липсват условия за отглеждането и в семейна среда, поради което единствената алтернатива за това дете е настаняването му в специализирана институция, съобразена с възрастта и здравословното му състояние, която на територия на Община П. е ДМСГД - П.. В институционалната среда се задоволяват всички базисни потребности на това, осигурява му се сигурна и безопасна среда както и ежедневно лекарско наблюдение и грижа като по този начин ще се защити неговия най-добър интерес по смисъла на параграфа 1, т.5, б. „В”, б.“Г” От ДР на ЗЗДет. В тази връзка е издадена временна административна заповед № ЗД/Д-ОВ-ЛТ-008/15.04.2019г. на Д.а на ДСП - Л. за настаняването му в специализираната институция ДМСГД гр.П. до произнасянето на съда.

Съдът е сезиран с искане да постанови решение, с което на основание чл. 28, ал.1 във вр. с чл.25, ал.1, от т.3 от Закона за З.Д. да постанови мярка за закрила спрямо детето А.М.М. ЕГН ********** - настаняване за отглеждане в специализирана институция ДМСГД гр.П. за срок до навършване на тригодишна възраст на детето или до изменение на обстоятелствата, свързани с детето, ако е в негов интерес, считано от датата на настаняването му по административен ред.

В о.с.з. по делото молителят не се представлява. При разглеждане на последното проведено о.с.з. е депозирана молба, с която е заявено, че първоначално подадената  молба се поддържа.

 От заинтересованите страните, редовно призовани, се явяват родителите на детето А.С. и М.М., които заявяват, че искат то да се върне в семейната им среда, за да полагат преки грижи за него.

За ДМСГД-П. не се явява представител.

 В о.с.з. се явява назначеният особен представител на детето адв.Е.А., която счита, че молбата, с която съдът е сезиран следва да бъде оставена без уважение и навежда доводи в о.с.з.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите на страните и разпоредбите на закона, намира за установено следното от фактическа и  правна страна:

Няма спор по делото, че родители на детето са непълнолетната А.С. и пълнолетният М.М., както и че същите живеят на съпружески начала и домът им се намира в с.Б., община Л.. Няма спор, че разполагат със жилищна площ и битови условия, подходящи за отглеждането на невръстното дете А. – това се потвърждава и от разпита на свидетелите З.Ш.и А.М., съответно леля и майка на бащата на детето; отразено е в социален доклад, представен по делото. Налице са доказателства за това, че именно сериозен здравословен проблем/***/ на детето /наложил оперативна интервенция през м.юли 2019год./ станал причина за настаняването му в ДМСГД - П.. В тази връзка е напълно ясно за съда и това не е спорен въпрос, че родителите, а и не само те, но и лицата от близкия роднински кръг, не са дезинтересирани от детето, а напротив - всички те са го посещавали от момента на настаняването му в ДМСГД-П., закупили са му необходимите дрешки и пособия във вр. с прякото му  отглеждане и възпитание; детето има осигурена стая, легло, количка и дори са закупени играчки, подходящи за по-напредналата му възраст. Настаняването на детето по административен ред в ДМСГД-П. е извършено през м.април 2019год. Молбата, с която съдът е сезиран е подадена на 12.06.2019год. и с нея се иска настаняването да е за срок от три години или до промяна на обстоятелствата, ако са в интерес на детето. Същевременно в хода на делото на детето е извършена операция и доколкото съдът разполага със сведения по въпроса – същата е успешна. По делото са проведени три съдебни заседания с цел събиране на сведения по отношение здравословното състояние на детето и възможността на родителите да го отглеждат в семейната си среда, което да даде възможност да се установи коя е в крайна сметка правилната мярка за защита, респ. адекватна и в интерес на детето ли е посочената в молбата, по която съдът се произнася. В крайна сметка е видно, че Д.С.П.“ - П. поддържа молбата, с която съдът е сезиран и в представеното писмено изявление /приложено на л.65 от делото/ е  посочено, че „родителите на детето живеят на адрес в с.Б. и компетентен орган за проучване и даване на становище относно техния  родителски капацитет е Д.С.П. „-Л.“, т.к. това е  територията, на която същите живеят. В случая детето е настанено на територията на гр.П., поради и което искането за вземане на постоянна мярка за закрила по реда на ЗЗД е направено от Дирекция „СП“-П.. Поради тази причина именно “Социално подпомагане“-П. е дирекцията, която следва да ангажира становище по делото – дали, предвид новонастъпили обстоятелства и с оглед заявеното желание на родителите да полагат преки грижи за детето си А., се поддържа първоначално подадената молба, с която съдът е сезиран или не. Съгласно разпоредбата на чл.20 ал.2 от ЗЗД Дирекция "Социално подпомагане" работи в сътрудничество и координация с държавни органи, доставчици на социални услуги и физически и юридически лица, които имат за предмет на дейност закрилата на детето. Или, предприемайки инициативата във вр. с вземане на мярка на закрила по отношение на детето, Дирекцията в П. следва да проведе докрай проучването по случая с малолетното дете, което включва освен събиране на доказателства и изразяване на адекватно становище - още повече, че в случая молбата изцяло се оспорва от страна на родителите. В тази връзка съдът приема за несериозно изразеното становище на молителя, отразено в писмото от 18.09.2019год. и наведените доводи, поради които първоначално подадената молба се поддържа. Съдът е отлагал делото именно, за да даде възможност на социалната служба да даде своето становище във вр. с конкретната мярка за защита на нискомесечното дете А. - предвид оспорването на молбата от страна на родителите, но е видно, че освен изисканите от съда  доказателства и информация, инициатива от молителя не е предприемана. Съдът е изискал и справка относно здравословното състояние на детето и такава е постъпила от страната на д-р П.– обективирана в Епикриза, приложена на л.46 и сл. от делото. Част от изложеното представлява изявление, което същата би дала като свидетел, поради и което не е изслушана в това процесуално качество. Съдът е изискал и нов социален доклад от страна на молителя и такъв е постъпил. Същевременно в същия са отразени вече известни от първоначалния доклад факти и обстоятелства, като в заключение е копирано изложеното от страна на д-р П.в посочената по-горе епикриза - все информация, с която вече съдът е разполагал и му е известна. Молителят не е ангажирал към онзи момент никакво становище относно това дали молбата се поддържа – изцяло или частично, респ. дали не се поддържа с оглед заявения силен интерес на родителите от отглеждането на детето. В проведеното следващо о.с.з.  представител на молителя не се явява, но се явява социалният работник М.И.., която позовавайки се на представената до момента медицинска документация за детето, моли съда да прекрати настаняването му в ДМСГД-П., за да може то да бъде отглеждано в семейната му среда. Същевременно за съда става ясно, че социалната служителка няма представителни функции по отношение молителя - от една страна. От друга страна – правейки това си изявление, същата заявява същевременно, че не е ходила в дома на родителите на детето и няма преки впечатления от това как същите биха полагали преки грижи за неговото отглеждане и възпитание! Това само по себе си е в пълно противоречие с изразеното преди това становище, макар  и от лице без представителна власт по отношение молителя. Същевременно съдът е изискал социален доклад и от Д.С.П.“ - Л., в който обаче също не е отразено дали в интерес на детето е да бъде отглеждано в семейната му среда, респ. липсва оценка на родителския капацитет и отговорност на родителите спрямо процеса на отглеждане в семейната му среда. Тук следва да се отбележи, че съдът има преки впечатления от родителите на детето, явяващи се в о.с.з., но това не е достатъчно, за да се опре съдът именно и само на тези свои възприятия в о.с.з, постановявайки решение по делото. Неслучайно участник в процеса е молителят в лицето на Д.С.П.“-П.. На следващо място, в заключение молителят /Д.С.П.“-П./ изразява становище на 18.09.2019год., че поддържа първоначалната молба, с която е сезиран съдът и дори не е направено искане за определяне на по-кратък срок на настаняването на малолетното дете А. в ДМСГД-П. от посочения в молбата. Видно е, че молителят в лицето на дирекцията е приел, че не са налице новонастъпили обстоятелства, които да са в интерес на детето, поради и  което молбата изцяло се поддържа.

Във връзка с конкретния случай следва да се посочи, че при делата от този вид сравнително в малко случаи родителите проявяват загриженост към децата си и интерес от полагането на преки грижи - какъвто е настоящият случай, респ. при много малък брой дела от този вид молбите се оспорват от страна на родителите. В случая съдът оценява това и е видно, че молбата на родителите за първоначалното настаняване на детето е била продиктувана от медицински причини и е заявено, че „не се отказват“ от детето си. Същевременно обаче молителят нито оттегля молбата си, нито намалява срока на настаняване на детето, нито дава /нито Д.С.П.“-П., нито Дирекцията в Л./, ясно становище за това дали родителите биха били във възможност /желанието им е ясно, че е налице/ да полагат непосредствени грижи за нискомесечното бебе. В епикризата е дадено становище, че детето може да се отглежда в семейна среда, стига да се спазва лечение…..Това принципно становище следва да бъде доразвито от страна на молителя, но е видно, че не се прави. Установява се, че детето е претърпяло сравнително скоро операция във вр. със *** проблем. Същевременно то е все още в твърде невръстна възраст, а майката е непълнолетна, като това е първото й дете и опитът й в полагането на преки грижи е явно малък. При липса на посочената по-горе конкретика относно фактическата възможност детето да се отглежда по сигурен за живота и здравето му начин в семейната му среда понастоящем, както и предвид поддържането на молбата от страна на Д.С.П.“-П., съдът приема, че към този момент следва да уважи молбата, макар и не за посочения срок за настаняване, а за срок от 10 месеца, считано от настаняването на детето по административен ред. За остатъка от искания срок молбата следва да се остави без уважение.

Следва да се посочи, че настоящото произнасяне на съда не е пречка за социалната служба да поиска прекратяване на настаняването в случай, че прецени, че детето действително следва да бъде върнато в неговата семейна среда, както и че това би било в негов интерес.

Воден от горното, съдът                                                                                                                      

                                             

                                              Р     Е     Ш     И :

            

            НАСТАНЯВА  на  основание чл.28 ал.1 във вр. с чл.25 ал.1 т.3 от Закона за З.Д. малолетното дете А.М.М., ЕГН ********** за отглеждане в специализирана институция- ДМСГД -гр.П. за срок от десет месеца, считано от датата на настаняването му по административен ред, като ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата с искане за настаняване на детето за времето над този срок – а именно за срока  над 10 месеца до исканите 3 години.

       Решението може да се обжалва чрез П.ски районен съд пред П.ския окръжен съд в 7-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

       Да се изпратят съобщения до страните по делото.

                                                           

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: