Определение по дело №895/2014 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 32
Дата: 20 януари 2015 г. (в сила от 4 февруари 2015 г.)
Съдия: Христо Георчев Георчев
Дело: 20145620200895
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 27 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 
Година 2015                                                                  Град Свиленград

Свиленградски районен съд                                     наказателен състав

На двадесети януари                          две хиляди и петнадесета  година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                  Председател: ХРИСТО ГЕОРЧЕВ

                                       

Секретар: А.Д.

сложи  за разглеждане докладваното от съдия ГЕОРЧЕВ

НЧХ дело  № 895  по описа на съда за 2014 година

На именното повикване в 10.30 часа се явиха:

              Частен тъжител и подсъдим Д.И.К., редовно призован, се явява лично  с повереник и  адвокат А.Г. от Хасковската адвокатска колегия , с редовно оформено  пълномощно от 27.10.2014г.

               Частен тъжител и подсъдим А.С.И., редовно призован, се явява лично  с повереник  и  адвокат Станко Кралев, от Бургаската адвокатска колегия,представя пълномощно от днес -20.01.2015г.

              Съдът дължи да посочи, че образуваните НЧХД № 895/2014 г.с тъжител  Д.И. ***  и подсъдим А.  С.И. ***/2014г. с тъжител  А.  С.И. ***   и подсъдим Д.И. *** , след внимателна проверка на изискуемите се критерии за редовност на тъжбите  и , като взе предвид че се касае за дела с едни и същи страни и един и същ предмет на доказване  с оглед правилното  и стойностно изясняване на фактическата обстановка , както и релевантните за разкриване на обективната истина обстоятелства  с определение на основание чл. 41 ал.1 от НПК обедини  двете дело в едно, под номер 895/2014 година по описа на РС Свиленград.В случая за всестранното , пълно, прецизно и обективно изясняване на фактите  по делото  е необходимо това да стане в един процес  и при еднократно събиране на доказателства.Именно и само така би се обезпечило в максимална степен  разкриване на обективната истина , което е водещ принцип в наказателния процес/ чл. 13.ал. 1 от НПК/По този начин  и материалноправната съдба на деянията и на двамата  /подсъдим и частен тъжител / ще е еднаква.Не е налице процесуална пречка за разглеждане  на насрещната тъжба в същото производство.Стриктното тълкуване на разпоредбата на чл. 74 ал.3 от НПК , налага извода ,, че този текст се отнася  само до дела от общ характер .По делата от частен характер няма досъдебна фаза , поради което няма и обвиняем, а само подсъдим, няма фигура на пострадал , а само частен тъжител и /или  граждански ищец.Друго основание за съвместно разглеждане на тъжбите от страните , е за да може евентуалното приложение на реторсията , която е материалноправен институт да има и процесуални последици.

             С оглед законовото изискване  за произнасяне  по направените искания за конституиране на нови страни  в производството преди даване ход на делото ,съдът докладва  направеното искане в тъжбата подадена от Д.И. *** с ЕГН ********** срещу  А.  С.И. *** с ЕГН ********** на основание чл. 84  и сл. от НПК  да бъде допуснат и приет за съвместно разглеждане в наказателното производство  граждански иск, който предявява  срещу подсъдимия в размер на сумата от 2000 лева , ,представляваща обещетение  за причинените му неимуществени вреди от престъплението ,ведно със законна лихва  от датата на увреждането – 20.05.2014 г.  до окончателното  и изплащане.

            Съдът запитва частния тъжител и подсъдим Д.И. *** с ЕГН **********, както и неговия надлежно ангажиран повереник и адвокат А.Г. от ХАК , дали поддържат предявения граждански иск  с подадената си тъжба

            Повереник и защитник -   Адв. Г. – Господин Председател, не поддържаме предявения граждански  иск. Във връзка с цялостното развитие на настоящото наказателно производство искаме да направим едно изявление, че  постигнахме с другата страна  помирение по смисъла на чл.24, ал.4 т.3 и т.4 и в тази връзка заявяваме, че оттегляме подадената от нас тъжба, както и желаем делото да бъде прекратено.

            Частен тъжител и подсъдим  Д.И. *** –постигнахме помирение  и оттеглям тъжбата си , като моля производството по делото да бъде прекратено.

           Съдът дава възможност на другата страна за вземане на становище  относно направеното  искане в тъжбата подадена от А.  С.И. *** с ЕГН ********** срещу Д.И. *** с ЕГН ********** и  отношение по направеното изявление за постигнато помирение и решение за оттегляне на  тъжбата.

            Повереник и защитник -   Адв. Кралев- Господин Председател, факт е,  че страните се помириха преди настоящото съдебно заседание. Не поддържаме гражданския иск и Ви моля да прекратите производството на основание разпоредбата на чл.24 ал.4 от НПК, поради помирение между страните включваща и клауза за взаимно оттегляне на подадените тъжби което е  ново основание по т.4 на вече цитирания текст от НПК и затова Ви моля за прекратяване на наказателното производство.

              Частен тъжител и подсъдим  А.  С.И. *** –действително постигнахме помирение , оттеглям тъжбата си , като моля съдът да прекрати наказателното производство.

             Съдът, като взе предвид изразените становища на страните  намира следното – налице е взаимно оттегляне на подадените тъжби с молба за прекратяване на наказателното производство по делото.Направеното изявление  на всяка от страните лично и чрез техните процесуални представители  за оттегляне на тъжбата  е пределно ясно , категорично и недвусмислено заявено.Налице е валидно изразена воля за оттегляне на тъжбите.При това положение , съдът е длъжен да прекрати наказателното производство , без да изследва причините  за поведението на страните  и съответно взаимното оттегляне на тъжбите.  

             Съдът,счита за уместно да отбележи, че прекратяването на наказателното производство по НЧХД  може да стане в три момента, първия - с оттегляне на тъжбата, втория -  по време на съдебното производство и третия - непосредствено преди оттегляне на съда, за да произнесе  присъдата си. Методът избран от страните е за предпочитане, тъй като се свърза с редица благоприятни последици. В много Европейски страни чрез медиация се решават повече от половината казуси. Тази процедура е в резултат на хармонизиране на законодателството ни  с Европейското  и следва да се отбележи, че в резолюция на Европейския парламент като пример е посочена България за такива успешни практики.СРС е първия който отвори врати за център по медиация.

 

          Водим от горното, съдът

          О П Р Е Д Е Л И :

          НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

          ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 289 ал.1 вр. чл. 24 ал.4 т. 4 от НПК наказателното  производството по НЧХД № 895/2014 година по описа на Районен съд – Свиленград

          Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Хасково  по глава ХХІ  от НПК в 15 - дневен срок, считано от  днес за двете страни.

 

 

Заседанието завърши в 10.45 часа.

Протоколът се изготви на 20.01.2015 година.

 

 

 

                                     СЪДИЯ:

 

                                              Секретар: