Решение по дело №277/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 157
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20193210200277
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                                     18.12.2019год.                                гр.Балчик

                               

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД              НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На двадесет и осми ноември ,                       две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание  в следния състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                     2.

 

Секретар: СНЕЖАНКА ДЖАМБАЗОВА

Прокурор:  БЕЗ ПРЕДСТАВИТЕЛ В С.З.

като разгледа, докладвано от районен съдия Даниела Игнатова

АНХ  дело    277 по описа за 2019  год. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод подадена Жалба до РС-Балчик от ЕТ””с ЕИК... ,със седалище и адрес на управление гр.В. , срещу Наказателно Постановление №08-001212/248 от 12.07.2019г.на директора на Дирекция „Инспекция по труда”гр.Добрич, с което е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 2000,00/две хиляди/лева, по 416,ал.5,във врчл.414,ал.3 от КТ,за административно нарушение по чл.63,ал.2 ,във вр.с ал.1 от КТ.

ЕТ- жалбоподател, редовно призован,се представлява в с.з. от адв.З. от АК-Добрич.Моли НП да бъде отменено изцяло.Пледира се в с.з. ,в условията на евентуалност за маловажност на нарушението съгл.чл.415в от КТ,т.к.от него не са произлезли вредни последици за работника,уведомлението е подадено в НАП в 10,56Ч. НА 21.02.2019г.,26 минути след началото на проверката.

Въззиваемата страна- Д ”ИТ”-Добрич,редовно призована за с.з. се представлява от юр.к.Н. и изразява становище по жалбата ,която за частично основателна,като пледира за изменение на НП в частта в която е определено наказанието и постановено наказание при условията на чл.415в от КТ .

По делото са призовани и разпитани актосъставителя Т.А..

Съдът, като разгледа жалбата,изложените в нея доводи и като се запозна  с материалите по делото,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 21.02.2019г.в 10,00ч. ,св.А. извършил проверка на поле засято с лавандулови насаждения ,находящо се в землището на с.Безводица,общ.Балчик.На място установил,че същото се стопанисва от ЕТ”” гр.Варна.На място св.А. заварил да работят три лица,сред които и Г.Х.И. с ЕГН***********,който бил заварен да сее лавандула.ЕТ също присъствал на проверката като обяснил,че намерените на обекта лица се изпробват, но имат изготвени документи .

Св.А. предоставил на присъстващите да попълнят собственоръчно декларация относно условията им по наемането на работа,от които установил,че лицето Г.И. няма сключен трудов договор ,работи за търговеца от  21.02.2019г. с работно време от 08-16,00часа за да сее лавандула.Установил също така,че освен трудов договор,работодателя в лицето на ЕТ не е изпълнил и задължението си да връчи уведомление по чл.62,ал.3 от КТ,надлежно регистрирано в НАП .

С призовка по чл.45,ал.1 от АПК,ЕТ бил призован да се яви в Д”ИТ”-Добрич на 05.03.2019г.,където да представи трудовите досиета на заварените в земеделската нива,с лавандула,в землището на с.Безводица,общ.Балчик работници.

Призовката е връчена на ЕТ на 21.02.2019г.

На 05.03.2019г.били предоставени исканите трудови досиета,вкл. и на работника И. от които св.А. установил,че е сключен под №287/21.02.2019г.,а уведомлението по  чл.62,ал.3 е подадено в НАП на 21.02.2019г. в 10,56ч.

За извършената проверка св.А. съставил ПИП   №ПР1906016,в който описал констатираното от проверката.

Протокола е връчен на работодателя-ЕТ.

Въз основа на ПИП,св.А.,съставил на ЕТ- жалбоподател АУАН №08-001212/16.05.2019г.в присъствието на двама свидетели и в присъствието на ЕТ.

В АУАН св.А.  е посочил ,че е нарушена разпоредбата на чл.63,ал.2, във вр.с ал.1 от КТ.

АУАН Е подписан с възражения,а именно,че фирмата е коректна и още същият ден работниците са били обявени за назначение и внесени осигуровки по надлежния ред .

В законно установеният тридневен срок по чл.44,ал.1 от ЗАНН не е депозирано писмено възражение пред Директора на ”ИТ”-Добрич.

Горната  фактическа обстановка  се установява от приетите от съда писмени и гласни доказателства,приобщени по реда на  чл.283 от НПК.

В рамките на  срока по чл.59,ал.2 от ЗАНН ,ЕТ е обжалвал издаденото НП, чрез Директора на ”ИТ”-Добрич до РС-Балчик,заведено под вх.№19099865/17.09.2019г.

Жалбата е подадена в срока по чл.59,ал.2 от ЗАНН и в този смисъл е допустима.НП е връчено на 11.09.2019г. лично на М.Д.- ЕТ.

При установената фактическа обстановка ,съдът намира жалбата за основателна,но само досежно размера на наложеното наказание.

НП е издадено от компетентен орган съгласно чл.47 от ЗАНН и чл.416,ал.5 от КТ.

В административното производство срещу жалбоподателя, не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да бъдат основание за отмяната на НП .

Както АУАН така и НП са съставени в съответствие с изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Съставът на нарушението ,за което жалбоподателя е привлечен  към административно наказателна отговорност е установен в чл.414,ал.3 от КТ,съгласно който „Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение”.

Наказващият орган е приел ,че ЕТ е нарушил  разпоредбата на чл.63,ал.2,във вр  ал.1 от КТ,съгл.която  работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения  трудов договор ,подписан от двете страни,както и копие от уведомлението  по чл.62,ал.3 от КТ,заверено в ТД на НАП.От друга страна ал. 2 на същата норма,предписва,че работодателят няма право  да допуска на работа работника или служителя,преди да му предостави документите по предходната алинея.

В този смисъл за да бъде санкциониран работодателя за неспазване на нормата на чл.63,ал.2,във вр  ал.1 от КТ е необходимо на работника или служителя да не са предоставени както екземпляр от трудовия договор така и копие от уведомлението за регистрацията му в съответната ТД на НАП.

Анализа на нормата на чл.63,сочи,че работодателя  следва да представи и двата документа ,при което непредоставянето дори на един от тях е административно нарушение.

В случая на Г.И.,назначен като работник  при ЕТ-на длъжност поддържане на озеленени площи,към момента на извършване на проверката и установяване на административното нарушение не й е бил връчен както екземпляр от сключения трудов договор така и копие от уведомлението за регистрацията му,заверено в съответната ТД на НАП.

Факта,че И. е упражнявала трудова дейност към ЕТ е безспорен.

В момента на проверката именно служителите на ИТ-Добрич са установили,че последната е била на нивата и е сеела лавандула.Факта на полагането на труд не се оспорва.

Същото лице надлежно е попълнило предоставената му от органите на Д”ИТ” декларация,в която собственоръчно е посочила,че работи за ЕТ”Л.”,ЗА да сее лавандула ,с работно време,но няма сключен нито трудов ,нито граждански договор.

Съгласно  чл.402,ал.1,т.3 от КТ ,контролните органи имат право в рамките на своята компетентност да се осведомяват пряко от работниците и служителите по всички въпроси свързани с  упражняването на контрола и да изискат от тях да декларират писмено факти и обстоятелства ,свързани с осъществяването на трудовата дейност.  Предвид това и приложената декларация собственоръчно написана и подписана от И. има своето правно основание.

Ето защо съдът приема,че по време на извършване на проверката земеделската нива,,стопанисвана от ЕТ,лицето И. е работила в посоченият обект,осъществявала е трудова дейност,без работодателя да й е връчил както екземпляр от трудовия договор така и заверено копие от  уведомлението по чл.62,ал.3 от КТ .

Безспорно ,че работодателя не е връчил трудовият договор и уведомлението на лицето Г.И. и това е видно не само от декларацията но и от обстоятелството ,че проверката е извършена на 21.02.2019г. в 10,00ч.,докато в приложеното доказателство-Справка за приети уведомления по чл.62,ал.5 от КТ е видно  че е подадено на 21.02.2019г. в 10,56 часа,т.е. след извършване на проверката на земеделската нива на ЕТ.

Ето защо , съдът кредитира както показанията на св.А. ,така и приобщените  по реда на чл.283 от НПК други писмени по делото доказателства .

Безспорен е факта,че уведомлението до НАП е подадено още същият на проверката ден,с разлика само от 56 минути по-късно от нейното започване.Факт е,че за работниците намерени на обекта и в частност на И. не се установи настъпването на вредни последици за нея от неподаването на уведомлението преди започването Й на работа.

Независимо от това и независимо от мотивите както на адв.З.,така и тези на юр.к.Н.,с оглед забраната регламентирана в чл.415в,ал.2 от КТ съдът не може да приеме че е налице маловажност на нарушението,за да го преквалифицира в такова по чл.415в,ал.1 от КТ, с оглед значимостта на охраняваните обществени отношения с нарушената материално правна разпоредба. Обект на защита са обществените отношения по охрана на едни от най-важните конституционни права на гражданите - трудовите права,не може да се приложи и разпоредбата на чл.28 от ЗАНН и в тази насока съдът изцяло споделя изводите на наказващият орган.

Правилно е определен и вида на наказанието-имуществена санкция,т.к. е наложено на ЕТ във вр.с дейността му,съгл.чл.83,ал.1 от ЗАНН.

По отношение определяне на наказанието ,обаче ,съдът счита че Административно- Наказващият Орган не е  взел в пълна степен обстоятелствата които са от значение за определяне на размера му, а именно подаденото в същият ден и по малко от час след началото на проверката уведомление до НАП, не е отчел,че нарушението е за пръв път,за което приема,че неправилно е определен неговият размер,налагайки наказание над минималния размер от 2000,00лева ,предвиден в чл.414,ал.3 от КТ ,като счита,че следва да измени НП и намали размера на санкцията, а именно от 1500,00/хиляда и петстотин/лева .

По изложените съображения съдът ще намали размера на санкцията наложена с атакуваното НП.

Мотивиран от горното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН,СЪДЪТ,

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно Постановление №08-001212/248 от 12.07.2019г.на директора на Дирекция „Инспекция по труда”гр.Добрич, В ЧАСТТА В което на ЕТ””с ЕИК... ,със седалище и адрес на управление гр.В. , е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 2000,00/две хиляди/лева, по 416,ал.5,във врчл.414,ал.3 от КТ,за административно нарушение по чл.63,ал.2 ,във вр.с ал.1 от КТ,като ПОСТАНОВЯВА „Имуществена санкция” в размер на 1500,00/хиляда и петстотин лева/лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд гр.Добрич в 14-дневен срок от получаването му от страните .

 

 

 

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: