Решение по дело №2309/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260157
Дата: 27 януари 2021 г. (в сила от 13 август 2021 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20201100902309
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 27.01.2021 г.

                                                  

   СГС, VI-4 състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и седми януари две хиляди двадесет и първа година  в състав:         

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

                                                                                           

   Като разгледа докладваното от съдия Чомпалов т.дело N 2309/2020  г., за да се произнесе взе предвид следното:   

      Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ, вр. с Глава ХХI ГПК. СГС е сезиран с жалба на „Ф.Б.“ ЕАД срещу отказ20201104153128/17.11.2020 г. на Агенция по Вписванията – ТР, постановен по заявление за вписване на обстоятелства по чл.63 ал.1 и 4 ЗМИП, както и за заличаване на вече вписани обстоятелства – физически лица, вписани в поле 550 за действителни собственици. Според жалбоподателя отказът е незаконосъобразен, защото едноличен собственик на капитала на заявителя е регистрираното в Малта „Ф.М.И.Л.“, а негов едноличен собственик е „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“, регистирано в ТР на съда във Франкфурт на Майн, а неговите акции са регистрирани на Франкфуртската фондова борса, която е регулиран пазар на ценни книжа в ЕС и за него се прилагат изискванията за оповестяване на собствениците на над 5 % от акциите. Поддържа се, че тези факти сочат,  че е налице изключението по пар.2 ал.1, т.1 и ал.5 ДР ЗМИП, което дерогира разпоредбите на чл.63 ал.1, ал.4 и ал.5 ЗМИП, поради което е достатъчно да се впише „Ф.М.И.Л.“, което пряко контролира заявителя, както и „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“, което непряко контролира заявителя. Иска се от заявителя да се отмени обжалваният отказ и да се укаже на длъжностното лице да впише заявените обстоятелства по поле 537 и поле 538, както и да се заличи вписването на обстоятелства по поле 550.

    Със заявление вх. N 20201104153128/17.11.2020 г. е заявено да се впишат по партидата на „Ф.Б.“ ЕАД обстоятелства по чл.63 ал.1 и 4 ЗМИП – че заявителят се контролира пряко от „Ф.М.И.Л.“ – поле 537, както и че се контролира непряко от „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“. В декларацията по чл.63 ал.4 ЗМИП към заявлението е посочено, че „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“.

     Представено е апостилирано удостоверение от 01.12.2020 г. на ТР на Малта, че акциите от капитала на дружеството са собственост на „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“.

    Представено е извлечение от ТР на районен съд Франкфурт на Майн от 18.09.2020 г., от което се установява, че е вписано в регистъра дружеството „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“.

     Представено е удостоверение за допускане от 22.05.2019 г. на „Франкфуртска фондова борса“, от което се установява, че акциите от капитала на „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“ са допуснати до търгуване на регулирания пазар.

     Представена е нот.заверена декларация –съгласие, с която Ф.К.е изразил съгласие да бъде посочен като лице за контакт по чл.63 ал.4, т.3 ЗМИП.

     По заявлението е постановен обжалваният отказ, с който е прието, че не са заявени за вписване физически лица –действителни собственици.

 

    При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 

    Предмет на производството пред съда е отказ на длъжностното лице да впише обстоятелства по чл.63 ал.1 и ал.3 ЗМИП.

 

    Според съда обжалваният отказ е частично незаконосъобразен. Това е така, защото посоченото в поле 538 дружество „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“, което непряко контролира дружеството заявител, има качеството дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар и се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. След като това дружество непряко контролира дружеството заявител, случаят попада в хипотезата на пар.2 ал.1, т.1 от ДР на ЗМИП, поради което не е необходимо в ТР да се вписват физически лица „действителни собственици“ на заявителя.

   Според нормата на пар.2 ал.1, т.1 от ДР на ЗМИП "Действителен собственик" е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

    След като „Ф.АГ Ф.Е.С.У.“, който е едноличен собственик на капитала на „Ф.М.И.Л.“ - едноличния собственик на заявителя, представлява  дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз, действителният собственик на заявителя не се разкрива чрез обявяване по поле 550. Това означава, че заявителят не е длъжен да заявява действителни собственици - физически лица, а следва единствено да посочи, че дружеството, което упражнява непряк контрол, е дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз, което е сторил в заявлението и в декларацията към него. В този смисъл съдът приема, че обстоятелството по поле 550 - физически лица „действителни собственици“   е неподлежащо на вписване обстоятелство, както и че за търговеца не съществува задължение да заяви вписване на това обстоятелство.

    Нормата на чл. 59 ал. 4 ЗМИП предвижда, че извършването на идентифициране за клиентите - юридически лица, чиито акции се търгуват на регулиран пазар,  се извършва чрез събиране на информация за дяловото участие, подлежаща на разкриване по реда на глава единадесета, раздел I от ЗППЦК.  Налице е предвиденото в пар. 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП изключение по отношение изискването за вписване на „действителен собственик“, защото едноличният собственик на заявителя, който пряко упражнява контрол върху него, заявен в поле 537, е дружество, което е еднолична собственост на дружество по поле 538, чиито акции се търгуват на регулиран пазар.

    Данните за обстоятелствата по поле 537 и по поле 538 са коректно попълнени, поради което няма основание да се откаже вписване на заявените обстоятелства, включително и по отношение на поле 550а.

      По отношение на поле 550 е заявено да се заличи вписването на физическите лица, които са вече вписани за „действителни собственици“. Както по-горе се разясни, в конкретния случай обстоятелството по поле 550 – физически лица „действителни собственици“ е неподлежащо на вписване обстоятелство, защото за заявителя не съществува задължение по чл. 63, ал. 1, вр. чл. 61, ал. 1 ЗМИП да обяви физическите лица - действителни собственици по смисъла на § 2, ал. 1, т. 1 ЗМИП. Това обстоятелство не подлежи на вписване по партидата на заявителя в търговския регистър, от което следва, че при извършено порочно вписване, не може да се иска чрез подаване на заявление последващото му заличаване. Съгласно ТР № 1/06.12.02 г. по тълк.д. № 1/02 г. на ОСГК на ВКС нищожно е вписването на неподлежащо на вписване обстоятелство, а защита срещу такава порочност на вписването може да се осъществи чрез иск по чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ, но не и чрез подаване на заявление за заличаване на  порочно вписаното обстоятелство.

      Нормата на чл. 4 ЗТРРЮЛНЦ предвижда, че в регистъра се вписват именно и само обстоятелства, за които законът предвижда, че подлежат на вписване. След като за обстоятелството по поле 550 не съществува в конкретния случай задължение за вписване, то извършеното вече вписване по това поле не може да се заличи чрез подаване на ново заявление. Чрез подаване на заявление може да се впише промяна на вече вписано обстоятелство, когато това обстоятелство е подлежащо на вписване. Търговецът няма право да заявява вписване на неподлежащи на вписване обстоятелства, поради което няма право и чрез заявление да прави искане за вписване на промени по отношение извършено порочно вписване на такова обстоятелство. По отношение на обстоятелство, което не подлежи на вписване, но е вписано в ТР, не следва да се допуска вписване на промяна чрез заличаване, защото този правен ефект може да настъпи след проведен успешно иск по чл.29 ал.1, т.1 ЗТРРЮЛНЦ, с който е установено, че вписването е нищожно.

 

    С оглед на изложеното съдът намира, че отказът следва да се отмени в частта, с която е отказано вписване на обстоятелства по поле 537, 538 и 550а, а жалбата следва да се остави без уважение в частта,  с която е обжалван отказът за заличаване на обстоятелства по поле 550.

     Мотивиран съдът

РЕШИ:

    

     ОТМЕНЯ отказ  20201104153128/17.11.2020 г. на длъжностното лице при АВ в частта, с която е отказано вписване на обстоятелства по поле 537, 538 и 550а.

      УКАЗВА на Агенция по вписванията да впише по партидата на „Ф.Б.“ ЕАД, ЕИК *********, заявените за вписване обстоятелства по поле 537, 538 и 550а на заявление N 20201104153128/17.11.2020 г.

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на „Ф.Б.“ ЕАД в частта, с която се обжалва отказ  20201104153128/17.11.2020 г. на Агенция по Вписванията в частта, с която е отказано заличаване на вписани обстоятелства по поле 550.

                                                  

    Решението може да се обжалва пред САС в едноседмичен срок от връчването.           

 

                                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: