Решение по дело №561/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Мартин Данчев Данчев
Дело: 20202200200561
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

гр. С., 07.12.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

С.СКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на седми декември през две хиляди и двадесета година, в състав:      

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРТИН ДАНЧЕВ

 

 

          при секретаря Пенка Спасова и с участието на прокурор МИЛЕНА РАДЕВА, като разгледа АНД  561 по описа за 2020 г. докладвано от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

 

 

На основание чл.83г, ал.6, т.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

НАЛАГА на „СВЕТИ ПЕТЪР 7“ ЕООД, *********, със седалище и адрес *** с управител и едноличен собственик на капитала С.П.Б., ЕГН ********** имуществена санкция в размер на 7625.00 /седем хиляди шестстотин двадесет и пет лв./ лева, представляваща равностойността на имуществената облага, която би била получена от юридическото лице, в резултат на извършено от С.П.Б., ЕГН ********** престъпление по чл.172б ал.1 от НК.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд гр.Бургас в 14-дневен срок, считано от днес. 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М    О    Т    И    В    И

 

към решение № 2/07.12.2020г. по АНД № 561/2020г. на СлОС

 

Съдебното производство е образувано по внесено предложение вх.№ 53261/20г. от 05.11.2020г. на Районна прокуратура – Бургас, ТО – Несебър, съдържащо искане за налагане на имуществена санкция по реда на чл.83б ал.1 т.1 предл.1 от ЗАНН на юридическото лице „Свети Петър 7“ ЕООД гр.С. в размер на облагата, която юридическото лице би получило в резултат на извършеното от управителя и едноличен собственик на капитала на дружеството С.П.Б. престъпление по чл.172б ал.1 от НК.  

Производството пред СлОС е по реда на глава Четвърта от ЗАНН - „Административнонаказателни санкции спрямо юридически лица и еднолични търговци“ т.е. по реда на чл. 83а и сл. от ЗАНН /редакция бр. 81 / 20.10.2015г., в сила от 21.11.2015г./

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура гр.С. заявява, че се поддържа внесеното предложение и настоява за уважаването му респ. за налагането на имуществена санкция на юридическото лице в размер на 7625лв., явяваща се равностойността на облагата, която би получило дружеството в резултат на извършеното от управителя С.Б. престъпление.

За юридическото лице „Свети Петър 7“ ЕООД гр.С., редовно призовано, не се явява управителя му С.П.Б., който също е редовно призован.

За управителя на дружеството се явява адв. К.К.от АК гр.С., редовно упълномощен, който който изразява становище, с което приема предложението на прокуратурата и предоставя на съда да постанови съдебния акт.

От извършения внимателен анализ на събраните в хода на производството доказателства и доказателствени средства, преценени по отделно и в съвкупността си, С.ският окръжен съд приема за установено от фактическа страна следното:

Търговско дружество „Свети Петър 7“ ЕООД, *********, е със седалище и адрес на управление: гр. С., ж.к. „Д.“ бл.**, вх.*, ет.*, ап.* с управител и едноличен собственик на капитала С.П.Б..

През летния сезон на 2017г. С.Б. сключил договор за наем на недвижим имот, представляващ търговски обект – магазин тип павилион,    находящ се на крайбрежната алея срещу срещу хотел„Гларус", к.к Слънчев бряг, където осъществявал търговската си дейност, свързана с продажба на текстилни стоки.

В търговския обект Б.  предлагал с цел продажба анораци, долници, суичъри, спортни комплекти и тениски, на които били изобразени словни и фигуративни елементи идентични с тези на регистрирани марки, обект на закрила. В магазина като продавач-консултант фактически работел Б.. Предлаганите за продажба стоки в стопанисвания от него търговски обект били закупувани от различни доставчици и дистрибутори. Стоките се закупували без документи за произход, фактури, договори и лицензни, и се предлагали за продажба без съгласието на притежателите на изключителните права на „Nike Innovate C.V" и „Adidas AG, Inrternationale Marketing B.V".

Ha 03.10.2017г. служители на Сектор КП при РУ Несебър, съгласно план за пресичане и разкриване на престъпления против интелектуалната собственост, извършили проверка за нерегламентирана продажба на стоки, означени със знаци - търговски марки, защитени на територията на Република България, в нарушение на Закона за марките и географските означения /ЗМГО/. Проверка била извършена и в стопанисвания от Б. търговски обект, находящ се в к.к Слънчев бряг, на крайбрежната алея срещу хотел „Гларус". Обектът бил намерен в работещо състояние. Било установено, че помещението представлява търговски обект, с изложени на витрината и на стелажи тениски, суичери, долници, анураци, тенсики - различни по вид, модел и цвят, с поставени на тях етикети с цени, обозначени с различни търговски марки-обект на закрила както следва:

-   6 броя анораци с цип и качулка, с вертикално разположен надпис в предната част с латински букви „adidas Long live 1949;

- 14 броя анораци с цип и качулка, с хоризонтално разположен надпис в предна част с латински букви „adidas";

- 11 броя анораци с цип и качулка, в областта на гърдите в лявата част се намери надпис с латински букви „adidas";

-   4 броя анораци без качулка, с цип, означени със знак сходен на регистрираната марка - „adidas", по цялата дължина на ръкавите пришити три броя ивици;.

-   5 броя анораци с качулка с връзка, с голям преден джоб с хоризонтално разположен надпис на предницата с латински букви „adidas";

-   20 броя суитчъриAdidas" с качулка и връзка, с голям преден джоб, с хоризонтален надпис и лого на „adidas" ;

-   20 броя суитчъри марка "adidas" с качулка и връзка, с голям преден джоб размер;

-   7 броя долнища, с връзка, на предницата вляво с надпис с латински букви „adidas";

-   15 броя долнища, с два предни джоба, с връзка и латински букви „adidas";

- 3 броя   долнища, с два предни джоба, с връзка с вертикално разположен надпис с латински букви „adidas";

- 26 броя тениски марка "adidas" - различни по цвят и размер с принт надпис с латински букви "adidas";

- 8 броя детски комплекти марка "adidas" - долнища с връзка и анораци с качулка и връзка с хоризонтално разположен надпис "adidas",

- 6 броя детски комплекти марка "adidas" - долнища с връзка и три текстилни ивици по дължината;

- 9 броя долнища с връзки с принтиран отляво надпис с латински букви „NIKE";

- 13 броя долнища без връзки с надпис от лявата страна с латински букви „NIKE";

- 1 брой долнище в сив цвят, с връзки, на което на предницата машинно избродиран надпис с латински букви "NIKE";

- 1 брой долнище, черен на цвят "NIKE";

- 1 брой долнище, в сив цвят, с връзки, на което на предницата има принт надпис с латински букви "NIKE";

- 11  броя детски комплекти марка „NIKE", състоящи се от долнища с машинно бродиран надпис „NIKE", вляво и суитчъри с цип и качулка с връзки;

- 42 броя тениски марка „NIKE" различни по цвят и размер.

На стоките били поставени етикети и цени в български лева. Към момента на извършване на проверката в магазина бил установен самия С. .Б.. Установените в магазина стоки носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки били предадени от С.Б., за което бил съставен и подписан протокол за доброволно предаване.

По образуваното досъдебно производство била назначена и изготвена съдебно-авторскоправна експертиза, в заключение по която вещото лице Мария Алексиева  -представител по индустриална собственост, посочило, че съществува сходство между изобразените върху веществените доказателства по делото "NIKE" и „Adidas" и е налице идентичност между самите веществени доказателства и стоките, за които регистрираните марки са получили закрила. Според вещото лице, сходството в сравняваните знаци се дължи на идентични и сходни основни и доминиращи словни и фигуративни елементи, включени в съставите им, на сходно общо впечатление, създавано от общи похвати на представяне на знаците. Категорично е отбелязано, че сходството може да доведе до объркване на потребителя, което включва възможността за свързване на изобразените върху изследваните обекти знаци с  регистрираните търговски марки, посочени по-горе.

При проведеното разследване е била назначена и извършена съдебно-оценъчна експертиза, според чието заключение пазарната стойност на предлаганите за продажба стоки възлиза общо на сумата от 24330.00 лв. като оригинални и 7625.00 лв. като реплики.

След приключване на разследването, на 04.11. 2020г., прокурор от Районна прокуратура - Бургас, ТО - Несебър внесъл обвинителен акт в Pайонен съд - Несебър по досъдебно производство № 304-ЗМ-2616/2017г. по описа на РУ на МВР - Несебър, вх. № 3907/2017г. по описа на ТО - Несебър по обвинението на С.П.Б. с ЕГН **********, за извършено от него престъпление по чл.172б ал.1 от НК, в качеството му управител на търговското дружество „Свети Петър 7" ЕООД, ***********, със седалище и адрес на управление гр. С., п.к. 8800, ж.к. "Д.", бл. **, вх.*, ет.*, an.*.

Така описаното непосредствено по-горе като фактическа обстановка настоящият съд прие за установено по несъмнен и безспорен начин, в резултат на извършения от съда внимателен и подробен анализ на всички събрани доказателства и доказателствени средства, съответно преценени както поотделно, така и в съвкупността си – представените заедно с предложението на прокуратурата: копие от обвинителен акт по Досъдебно производство № 304-ЗМ-2616/2017 година по описа на РУ - Несебър, вх. № 3907/2017 г. по описа на РП - Бургас, ТО – Несебър; копие от протокол за доброволно предаване; копия от протоколи за разпит на свидетели; копия от заключения по съдебно-икономическа и авторскоправна експертиза и справка от Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ за актуално състояние на юридическото лице „Свети Петър 7" ЕООД, *********** към 04.11.2020г., а така също и направената справка от Търговския регистър към 11.11.2020г. - датата на насрочване на делото за разглеждане.

При така установеното от фактическа страна и въз основа на обсъдените и коментирани доказателствени материали, настоящият съд направи следните правни изводи:

Предложението на Районна прокуратура – Бургас, ТО - Несебър за налагане на имуществена санкция на юридическо лице е допустимо, като подадено от надлежна страна, по предвидения в закона ред по чл.83б ал.1 т. 1 от ЗАНН и отговаря на изискванията на чл.83б ал.2 и 3 от ЗАНН.

Разгледано по същество, същото е основателно.

Отговорността по реда на чл.83а по ЗАНН се ангажира при кумулативното наличие на следните предпоставки: привлеченото към отговорност лице да е юридическо; да се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл.83а ал.1 от ЗАНН; престъплението да е извършено от някое от лицата посочени в точки 1 - 4 на цитираната правна норма.

Съдът намира, че в конкретния случай всички горепосочени предпоставки са налице, а именно:

„Свети Петър 7“ ЕООД е дружество с ограничена отговорност и по смисъла на чл.113 вр.чл.63 ал.3 от Търговски закон е юридическо лице, т.е. годен субект за носене на имуществена санкция по чл.83а от ЗАНН. Към датата на внасяне на предложението, насрочване на делото и постановяване на решението юридическото лице не е било заличено от Търговския регистър поради ликвидация или несъстоятелност.

Към момента на извършване на престъпното деяние С.П.Б. е бил едноличен собственик на капитала, управител и представител на юридическото лице, т.е. имал е качеството на лице по смисъла на чл.83а ал.1 т.1 и 2 от ЗАНН – лице, овластено да формира волята на посоченото юридическо лице и да го представлява. Налице е следователно изискуемата от тази законова норма връзка между юридическото лице и дееца на престъплението.

Престъпният състав по чл. 172б ал.1 от НК е сред визираните в чл.83а ал.1 от ЗАНН.

С.П.Б. е привлечен към наказателна отговорност и срещу него е внесен обвинителен акт в съда именно за престъпление по чл.172б ал.1 от НК, като вещите предмет на престъплението към момента на извършване на престъпното деяние са съхранявани в обект на търговското дружество „Свети Петър 7“ ЕООД гр.С. с поставени етикети.

Посоченото престъпление е от кръга на деянията по чл.83а ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

В резултат на извършеното от С.Б. престъпление по чл.172б ал.1 от НК, дружеството би се обогатило със сумите от продажбите на описаните стоки. С предложението на РП – Бургас, ТО - Несебър, пазарната стойност е приета до размера, посочен в съдебно-оценъчната експертиза за реплики – 7625 лв., поради което съдът следва да уважи предложението в този размер и на “Свети Петър 7” ЕООД гр.С. следва да бъде наложена имуществена санкция за сумата от 17150лв.

В настоящия случай не е налице хипотезата на чл.28 от ЗАНН, с оглед многобройността на процесните стоки и тяхната стойност и поради това очевидно случаят не е маловажен.

Изпълнено е и изискването на чл.83б, ал.1 т.1 от ЗАНН – настоящото производство е образувано по мотивирано предложение на компетентния прокурор след внасяне на обвинителен акт за престъпление по чл.172б ал.1 от НК в съда.

По изложените съображения, съдът констатира наличието на кумулативно изискуемите предпоставки, уредени в нормата на чл.83а ал.1 от ЗАНН за налагане на имуществена санкция на привлеченото към отговорност юридическо лице „Свети Петър 7" ЕООД, чийто размер не може да бъде по-малък от равностойността облагата, която дружеството би получило.

В този смисъл имуществената санкция следва да се определи в размер на 7625 лева, съставляваща пазарната стойност на предлаганите за продажба стоки като реплики.

 

Ръководен от изложеното, съдът постанови решението си.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

 

Мотивите към решението са изготвени на 08.12.2020 г.