Разпореждане по дело №1541/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 4029
Дата: 3 април 2018 г.
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20175220101541
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

03.04.2018 год., гр. Пазарджик

 

Пазарджишкият районен съд, ХVІ състав, в закрито заседание на трети април 2018 г. в състав                                                  

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

разгледа гр. дело № 1541 по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по иск за издръжка, предявен от Е.Я.Х. като баща и законен представител на малолетния му син Я.Е.Х.. Ответницата К.М.К., майка на детето, е призована чрез залепване на уведомление и ѝ е назначен особен представител – адвокат Д.Ц. ***. При приключването на производството в първата инстанция с определение от 08.12.2017 г. на особения представител на осн. чл. 47, ал. 6 от ГПК му е определено възнаграждение в размер 150 лв. – половината от размера по чл. 7, ал. 1, т. 6 от Наредба № 1 на ВАдвС.

С определението от 08.12.2017 г. не е указано на особения представител дали има право да го обжалва по отношение на размера на възнаграждението и жалба срещу това определение не е подадена, но с молба до районния съд от 13.12.2017 г. особеният представител е поискал изменение на определението поради грешка, като му бъде определено възнаграждение от 200 лв. вместо 150, тъй като счита, че минималният размер на възнаграждението съобразно наредбата е не 300, а 400 лв. и е определен в чл. 21 от наредбата.

С определение от 19.12.2017 г. по молбата от 13.12.2017 г. районният съд е приел, че няма основание да измени определението, което е произнесъл; приел е също, че това ново определение не подлежи на обжалване. Няма пречка както за съда да отмени или измени сам поради грешка всяко свое определение извън онези, които слагат край на делото, така и за страните да поискат такова изменение, по което искане съдът неизбежно би следвало да се произнесе, без самото произнасяне да представлява процесуално незаконосъобразно действие. Възможността за изменение е и изрично предвидена специално за определенията, с които съдът се произнася за разноските по делото (чл. 248 от ГПК). Незаконосъобразен в определението от 19.12.2017 г. би могъл да бъде единствено изводът, че то не подлежи за обжалване.

Особеният представител е поискал изменение на решението в частта за разноските, като разликата от 150 до 200 лв. му бъде изплатена. Искането му е оставено без разглеждане. По негова жалба окръжният съд е отменил определението в частта, с която искането се оставя без разглеждане, и е върнал делото на първоинстанционния съд, като е дал указания жалбата да бъде администрирана като такава против определения размер на възнаграждение на особения представител.

В съответствие с указанията би следвало да се разменят преписи от жалбата, без да се събира държавна такса – особеният представител не дължи такава дори когато защитава свои лични права, а не права на представлявания. Препис обаче вече е изпратен на ищеца при първото изпращане на делото на окръжния съд, а на ответницата не може да бъде връчен – невъзможността да ѝ бъде връчено каквото и да било е причина да ѝ бъде назначен особен представител. Не би следвало и да е необходимо първата инстанция да се произнася отново по изменението на определеното възнаграждение, а и не са дадени такива указания. Единственото друго действие по администрирането, което първоинстанционният съд би могъл да извърши, би било да укаже на жалбоподателя да уточни искането си.

По изложените съображения съдът

РАЗПОРЕДИ:

Да се укаже на особения представител да уточни в едноседмичен срок дали с подадената на 20.02.2018 г. частна жалба обжалва определението, с което е определен размерът на възнаграждението му.

 

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: