Решение по дело №1532/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 682
Дата: 31 октомври 2018 г. (в сила от 16 ноември 2018 г.)
Съдия: Дарина Кънчева Стоянова Крумова
Дело: 20185530201532
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                              31.10.2018 година                                    гр. Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                              ХІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На втори октомври                                                            Година 2018

В открито заседание в следния състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА СТОЯНОВА

 

Секретар: Кремена Панайотова

като разгледа докладваното от съдия СТОЯНОВА

АНД № 1532 по описа за 2018г., за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Т.М.К. против наказателно постановление № 216 от 11.04.2018г. на Й. П.Н. - заместник-кмет на Община Стара Загора.  

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. Сочат се подробни съображения. В съдебно заседание жалбоподателката не се явява, но чрез адв. Р. заявява, че изцяло поддържа подадената жалба.

 

Въззиваемата страна Община Стара Загора не изпраща представител и не взема отношение във връзка с подадената жалба.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, намери за установено следното:

 

Жалбата е редовна и допустима - подадена е в срок от надлежна страна.

 

С обжалваното наказателно постановление № 216 от 11.04.2018г. на Й. П.Н. - заместник-кмет на Община Стара Загора на нарушителя Т.М.К. на основание чл. 29, ал. 1 от Наредба за обществения ред в Община Стара Загора е наложена глоба в размер на 5000 лева за това, че на 09.03.2018г. в 23,21 часа в гр. Стара Загора, на ул. Димитър Наумов № 70, в обект – ресторант „Империя“, стопанисван и отдаден под наем на „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, в качеството си на управител е допуснала заведението да работи с клиенти след 23,00 часа без разрешение за удължено работно време на обекта, издадено от Кмета на Община Стара Загора – нарушение на чл. 7, ал. 1 от Наредба за обществения ред в Община Стара Загора.

 

Горното наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № 23639/216 от 30.03.2018г., съставен от полицейски инспектор при Първо РУ – Стара Загора след като е подадено възражение по чл. 44, ал. 1 ЗАНН.

 

Във връзка с компетентността на актосътавителя и на наказващия орган са представени заповед № 10-00-556 от 05.04.2016г. и заповед № 10-00-2512 от 23.11.2015г., и двете на Кмета на Община Стара Загора.

 

От представения в хода на съдебното следствие договор за наем от 15.12.2017г., се установява, че „Империя индъстри“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството си на наемодател е предоставил на „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството му на наемател недвижим имот с обща площ 752,86 м2, от които 487,70м2 – ниво 1 – втори сутеренен етаж, кота -5,40м, състоящ се от зала, санитарен възел, коридори и фоайе; 178,43м2 - ниво 2 – първи сутеренен етаж, кота -2,60м, състоящ се от зала са археологически разкопки, бар и кухня и 86,73м2 – ниво 3 – първи етаж, кота +0,00м, състоящ се от зала на ресторанта, санитарен възел и фоайе, като всички нива са свързани с вътрешно стълбище.

В чл. 2, ал. 2 от Договора е посочено, че наемателят декларира, че е запознат, че имотът, находящ се на ниво 1, разположено на втори сутеренен етаж, на кота -5,40м, с площ от 487,70 м2 е изключен от обхвата на ресторанта.

А в чл. 11 от Договора е предвидено, че наемателят има право да преотдава под наем наетия имот на трети лица без изрично писмено съгласие на наемодателя, на когото сметне за необходимо, за срокове и наем какъвто сметне за необходим.

 

От приложения по делото констативен протокол № 1 от 19.03.2018г. на Община Стара Загора се установява, че към датата на съставянето му ресторант „Империя“, стопанисван от „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД разполага с места в две зали – на ниво 0 и на ниво 1 /първи сутерен/, като ниво 2 е описано като зала за частни мероприятия, организирани по договор.

 

С оглед изясняване на обстоятелствата по делото, в хода на съдебното следствие са разпитани Г.Г.Г. – актосъставител, А.Б.И. и Т.Г.Т. – свидетели по акта, както и Е.А.А. и Н.З.Д. – полицейски служители при Първо РУ – Стара Загора, които са посетили подадения сигнал за нарушаване на нощната тишина, както и Й.К.В. – съпруг на жалбоподателката Т.М.К..

От показанията на свидетелите А.И., Т.Т., Е.А. и Й.В. се установява, че многократно са подавани сигнали срещу ресторант „Империя“ за нарушаване на нощната тишина, като някои от тях са били неоснователни.

Във връзка с конкретния сигнал, подаден на 09.03.2018г. от показанията на свидетелите А.И., Н.Д. и Й.В. се установява, че в хода на проверката е представен договор, по силата на който на Стоян Славов с адрес: гр. Стара Загора, ул. Любен Каравелов № 82 е предоставено ползването на ниво 1, разположено на втори сутеренен етаж, на кота -5,40м, с площ от 487,70 м2 за организиране и провеждане на частно парти.

По данни на свидетеля Н.Д. след като е започнала тази практика за преотдаване под наем на въпросното помещение, вече не са били допускани до него, тъй като ставало въпрос за частна собственост.

Всички свидетели – полицейски служители, които са присъствали при извършване на проверката на 09.03.2018г. заявяват, че така и не се е стигнало до провеждане на разговор с лицето Стоян Славов, тъй като жалбоподателката Т.М.К. и нейният съпруг Й.К.В. били задържани по ЗМВР за 24 часа.

 

Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на обжалваното наказателно постановление на това основание.

 

На първо място, съдът констатира наличието на противоречие между описаната в АУАН и НП фактическа обстановка и квалификацията на нарушението.

Настоящото обвинение е за работа след установеното в чл. 7, ал. 1 от Наредбата работно време /23.00 часа/ без разрешение за удължено работно време по чл. 7, ал. 2, което от своя страна осъществява състава на чл. 7а, ал. 6 от Наредбата и се санкционира от общата административнонаказателна разпоредба на чл. 29, ал. 1 от Наредбата.

В този смисъл са решение № 257 от 29.06.2018г. по КАНД № 232/2018г.  и решение № 297 от 12.07.2018г. по КАНД № 293/2018г., и двете на Административен съд – Стара Загора.

 

На второ място, съдът намира, че от събраните по делото доказателства не се установи по един безспорен и категоричен начин, че именно жалбоподателката Т.М.К. е осъществила от обективна и субективна страна вмененото й нарушение.

От договора за наем от 15.12.2017г. се установява, че „Империя индъстри“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството си на наемодател е предоставил на „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството му на наемател следния недвижим имот: ниво 1 – втори сутеренен етаж, кота -5,40м, състоящ се от зала, санитарен възел, коридори и фоайе; ниво 2 – първи сутеренен етаж, кота -2,60м, състоящ се от зала са археологически разкопки, бар и кухня и ниво 3 – първи етаж, кота +0,00м, състоящ се от зала на ресторанта, санитарен възел и фоайе, като всички нива са свързани с вътрешно стълбище.

От показанията на полицейските служители, присъствали при извършване на проверката на 09.03.2018г. се установява, че шум се е чувал само от ниво 1 – втори сутеренен етаж, кота -5,40м. Всички останали помещения са били с изгасени светлини и е нямало никакви признаци, че се ползват в момента на проверката.

Същевременно, в чл. 2, ал. 2 от Договора е посочено, че ниво 1, разположено на втори сутеренен етаж, на кота -5,40м е изключено от обхвата на ресторанта.

А от показанията на свидетелите А.И., Н.Д. и Й.В. се установява, че в хода на проверката е представен договор, по силата на който на Стоян Славов с адрес: гр. Стара Загора, ул. Любен Каравелов № 82 е предоставено ползването на посоченото помещение за организиране и провеждане на частно парти.

В хода на административнонаказателното производство не са събрани доказателства, от които да се установява по един безспорен и категоричен начин, че ниво 1, разположено на втори сутеренен етаж, на кота -5,40м на 09.03.2018г. е ползвано именно „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, гр. Стара Загора, чиито управител е жалбоподателката К., за да бъде същата санкционирана.

Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство, нито актосъставителят, нито наказващият орган са изследвали в пълнота въпроса за авторството на нарушението - не е издирено лицето Стоян Славов, за да му бъдат снети обяснения, не е поискано от „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, гр. Стара Загора представянето на въпросния писмен договор, липсват данни и дали в процесната вечер е имало обслужващ персонал и ако е имало – дали е бил нает от Славов, от „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД, гр. Стара Загора или от друго лице.

 

Съдът намира за неоснователни възраженията, изложени в жалбата,  че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като АУАН не е съставен в деня на проверката. Няма такова изискване в ЗАНН.

В периода от 09.03.2018г. – датата на установяване на нарушението до 30.03.2018г. – датата на съставяне на АУАН обаче е било възможно да бъдат извършени посочените по-горе действия за разкриване на обективната истина по делото и да бъде установено по един безспорен и категоричен начин авторството на нарушението.

Освен това, в този период – на 19.03.2018г. е съставен и констативният протокол от Община Стара Загора, в който е отбелязано, че ниво – 2, представлява зала за частни мероприятия, организирани по договор, а тези констатации не са били взети под внимание от актосъставителя, въпреки че съответстват на договора със Славов, представен при проверката на полицейските служители. Те съответстват също и на чл. 2, ал. 2 от Договора за наем от 15.12.2018г., представен в хода на съдебното следствие.

 

Съдът намира за несъстоятелни и възраженията, изложени в жалбата за допуснато нарушение на чл. 40, ал. 1 ЗАНН. В конкретния случай свидетели по акта са присъствали съответно при извършване и при установяване на нарушението - Т.Т. е подал сигнал за нарушаване на нощната тишина, а А.И. е присъствал на място при извършване на проверката.

 

Като взе предвид разпоредбата на чл. 24, ал. 2 ЗАНН, съдът прие за несъстоятелни възраженията на жалбоподателката, че отговорността й е ангажирана като физическо лице, а глобата и е наложена като за юридическо лице.

 

Неоснователно е искането на жалбоподателката, направено в жалбата да й бъдат присъдени, направените в хода на настоящото производство разноски.

В Закона за административните нарушения и наказания не е уредена отговорността за разноски на страните.

В производството пред районния съд по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, при субсидиарно прилагане на НПК, когато наказателното постановление е отменено, не се присъждат разноски в полза на нарушителя, както когато подсъдимият бъде оправдан в наказателното производство не се присъждат разноски срещу държавата.

В този смисъл е и решение № 568 от 20.12.2013г. по КАНД № 548/2013г. по описа на Административен съд – Стара Загора.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 3 ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 216 от 11.04.2018г. на Й. П.Н. - заместник-кмет на Община Стара Загора, с което на основание чл. 29, ал. 1 от Наредба за обществения ред в Община Стара Загора на Т.М.К., ЕГН: **********, в качеството ѝ на управител на „Лукс кетъринг сервиз“ ЕООД е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева, за извършено нарушение на чл. 7, ал. 1 от Наредба за обществения ред в Община Стара Загора.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: