Решение по дело №2193/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1356
Дата: 5 юли 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20193110202193
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

         № ………………………. г.,

        гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XХII състав, в открито съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и деветнадесета година в състав:  

 

                              СЪДИЯ: МИЛЕНА НИКОЛОВА                     

  с участието на секретаря Величка Велчева, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2193 по описа за 2019 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на Г.А.С. срещу наказателно постановление № 11-01-809 от 15.04.2019 г., издадено от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на въззивника на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ и чл. 53, ал. 2 ЗАНН е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 15, ал. 2 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

          Във въззивната жалба въззивникът Г.А.С. излага съображения за незаконосъобразност на наказателното постановление поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Твърди се, че нарушението не е извършено, като освен това административнонаказващият орган не е изследвал всички доказателства. Отправено е искане за отмяна на наказателното постановление.

          В проведеното открито съдебно заседание въззивната страна Г.А.С. чрез адв. И.В. от АК – Варна поддържа отправеното искане за отмяна на наказателното постановление, като изразява становище, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка е опровергана от събраните в хода на съдебното следствие доказателства. На следващо място се твърди, че липсва субективната страна на административното нарушение. Намира, че в случая е приложима разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Поддържа искането за отмяна на наказателното постановление.

          В проведеното открито съдебно заседание въззиваемата страна Агенция за държавна финансова инспекция се представлява от своя процесуален представител гл. юрисконсулт Д.М., който моли за потвърждаване на наказателното постановление, като излага съображения за неговата законосъобразност. Моли за потвърждаване на наказателното постановление.

 

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

 

          От фактическа страна:

          На 20.04.2015 г.  между „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД и Г.А.С. бил сключен договор за управление на еднолично дружество с ограничена отговорност „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“, чийто капитал е 100 % собственост на „Терем - Холдинг“ ЕАД, едноличен собственик на капитала на което е Министерство на отбраната.

          На 04.01.2017 г. е взето решение на управителя на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД – Г.А.С. за провеждането на търг за отдаване под наем на обекти на територията на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД за нуждите на фирми контрагенти.

          В решението са определени дата и час на провеждане на търга – 26.01.2017 г. от 10,00 часа.

          Със заповед № ФК – 10-837 от 20.08.2018 г. на директора на АДФИ е възложено на Минка Костадинова Василева (главен финансов инспектор) и К.К.М. (финансов инспектор) да извършат финансова инспекция на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД.

          В хода на проверката и след преглед на тръжната документация е установено, че условията на търга не са разгласени чрез обявление в един ежедневник най-малко 14 дни преди датата на търга.

          Св. К.М. приела, че това съставлява административно нарушение, поради което на 16.10.2018 г. съставила АУАН срещу Г.А.С. за това, че като управител на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД към 12.01.2017 г. в гр. Варна, район Аспарухово, м. Лъждата не е разгласил условията на търг, открит с Решение № 10/04.01.2017 г. чрез обявление в поне ежедневник най-малко 14 дни преди датата на търга – нарушение по чл. 15, ал. 2 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

          На основание чл. 44, ал. 1 ЗАНН Г.А.С. е депозирал писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 15.04.2019 г. директорът на АДФИ, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази, изложена в АУАН, издал наказателно постановление, с което с което на въззивника на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ и чл. 53, ал. 2 ЗАНН е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 15, ал. 2 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

 

          По доказателствата:

          Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни доказателствени средства: показанията на свидетелката К.К.М., и писмени доказателства: 2 бр. заповеди на директора на АДФИ, справка за отговорните длъжностни лица в „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД, договор за възлагане на управление, решение на управителя на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД от 04.01.2019 г.

          Съдът кредитира гласните доказателствени средства – свидетелските показания на св. К.К.М. като обективни и достоверни, доколкото същите не съдържат противоречия в себе си, последователни и логични са, а освен това съответстват на представените по делото писмени доказателства.

          Съдът кредитира всички останали писмени доказателства като достоверни и допринасящи за разкриване на обективната истина по делото.

 

 

          От правна страна:

          Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

          Съдът в рамките на служебната проверка констатира, че при издаването на АУАН и НП е допуснато съществено процесуално нарушение, което е довело до ограничаване на правото на защита на наказаното лице, тъй като е посочена грешна дата на извършване на нарушението.

          Съгласно разпоредбата на чл. 15, ал. 2 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала условията на търга по ал. 1, т. 1 - 10 се разгласяват чрез обявление поне в един ежедневник най-малко 14 дни преди датата на търга. Най-късно в деня на подаване на обявлението за публикуване в съответния ежедневник търговецът представя копие от него в Министерството на икономиката за оповестяването му на електронната страница на министерството.

          В конкретния случай управителят на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД е следвало до 12.01.2017 г. да изпълни задължението си за подаване на обявление за търга в един ежедневник, доколкото датата на провеждане на търга е 26.01.2017 г. Т.е. към посочената дата Г.А.С. все още е имал възможността да изпълни задължението си, поради което и нарушението е извършено на следващия ден 13.01.2017 г.           Административнонаказателното производство е строго формализирано, като в ЗАНН са предвидени императивно реквизитите, които трябва да съдържат и съответните актове. Изискванията на закона са поставени с цел на наказаното лице да бъде ясно за какво нарушение, извършено на коя дата и кое конкретно място и при какви обстоятелства, е наложено наказание.

          Посочването на грешна дата, като елемент, който индивидуализира нарушението, винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита на нарушителя. Посоченото нарушение на процесуалните правила ограничава възможността нарушителят да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен.

          По изложените съображения съдът намира, че обжалваното наказателно постановление  е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

          Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 11-01-809 от 15.04.2019 г., издадено от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на Г.А.С. на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ и чл. 53, ал. 2 ЗАНН е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 15, ал. 2 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

          Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението е изготвено.

 

         

                                                          СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: